Hlavní navigace

Bezpečnost

Bezpečnost počítačových systémů. Zabezpečení serveru, pracovní stanice - antiviry, antispamy, šifrování, firewally a další.

Silné šifrování bez omezení? Zatím ještě ne.

Před dvěma dny (tedy téměř o měsíc později, než bylo přislíbeno), byla americkým ministerstvem obchodu zveřejněna nová pravidla pro export šifrovacích technologií mimo území USA a Kanady. Je jejich nové pojetí důvodem k radosti nebo spíše zklamáním?

Doba čtení: 5 minut

Šifrování - úvod do problematiky (2)

Dnes dokončíme naší exkurzi do světa šifrování druhým dílem mé seminární práce.

23. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 6 minut

Bezpečnost v Linuxu po stoosmdesáté páté

To, že se Linux rozšiřuje a stále více lidí ho začíná brát jako vážnou alternativu k produktům Micro$oftu, je neoddiskutovatelný fakt. O jeho pravdivosti svědčí ostatně i to, že čtete tyto řádky.

Doba čtení: 3 minuty

Šifrování - úvod do problematiky

Při psaní jedné seminární práce jsem shromažďoval informace ohledně šifrování. Nejsem pravda v dané oblasti žádný expert, ale snad by někoho z vás mohl daný přehled zajímat. Snažil jsem se vymazat bláboly potřebné k semestrální práci, ale něco asi přece jen zůstalo...

Doba čtení: 9 minut

Informace v poklusu

Dnes navazujeme na dříve zveřejněný článek, který se snažil objasnit, co vlastně jsou informace a v čem spočívá jejich důležitost. Tím ale samozřejmě zdaleka vše nekončí.

10. 11. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bezpečnostní díra ve formátu DOC?

Nedávno jsem obdržel jednu tiskovou zprávu, jak jinak, ve formátu M$ Word (vysvětlovat, že DOC není přenositelný formát, je často jak hučení do dubu). Nejvíce mě na ní však nezaujal obsah, ale něco, co považuji za potenciální bezpečnostní chybu.

Doba čtení: 3 minuty

Nessus, lovec bezpečnostních děr

Člověk je tvor omylný a navíc jeho paměťové možnosti jsou omezené, takže je docela problém nakonfigurovat server tak, aby nebyl zranitelný. A právě proto existuje Nessus.

Doba čtení: 3 minuty

GPG - jak je to s licencí RSA?

Ve včerejším článku o GPG jsem vyslovil své pochybnosti o legálnosti použití patentovaného algoritmu RSA v tomto programu. Ozvalo se několik čtenářů, kteří mi mou tezi vyvraceli. A zdá se, že jsem se opravdu mýlil.

29. 9. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Úvod do GPG

Před několika týdny vyšla verze 1.0 programu GNU Privacy Guard (GPG), který si klade za cíl vytvořit plnohodnotnou alternativu ke komerčnímu šifrovacímu řešení Pretty Good Privacy (PGP). Jelikož ochrana citlivých dat je stále aktuálnější, nebude jistě na škodu menší úvod do používání tohoto programu.

28. 9. 1999 0:00
Doba čtení: 5 minut

Šifrování souborů snadno a rychle

Společnost Jetico uvedla na trh produkt se sebevědomým názvem BestCrypt, který slouží k transparentní práci se zašifrovanými soubory. Poměrně čerstvou novinkou je linuxová verze, které jsme se podívali na zoubek.

Doba čtení: 5 minut

Hotmail byl hacknut?

Ne tak docela, jen byl otevřen pro kohokoliv :). Náš dvorní GIMPolog :) nás upozornil na zajímavé věci, které se v minulých dnech děly s populární freemailovou službou Hotmail.

31. 8. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ohlídejte si důležité soubory!

Otázka bezpečnost je v prostředí Internetu velice podstatná. Je třeba si uvědomit, že váš server je "na ráně" 24 hodin denně pro celý svět. Jednou z možností, jak ohlídat, zda se v systému neděje něco nekalého, je pravidelná kontrola důležitých souborů.

Doba čtení: 4 minuty

Noční můra jménem SYN flooding

Jedním z nejrozšířenějších útoků v TCP/IP prostředí je takzvaný SYN flooding. I přes svou principiální jednoduchost může být velmi účinný, což je navíc znásobeno tím, že se proti němu prakticky nelze bránit se stoprocentní účinností.

Doba čtení: 5 minut

Viry pod Linuxem

Virů pro Linux není mnoho a šance na nákazu je relativně zanedbatelná, přesto je dobré být informován a eventuální útok tak bezpečně zlikvidovat hned v zárodku.

12. 7. 1999 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Heslo je heslo

Zvolit si dobré heslo k přístupu kamkoliv je tak trochu umění. Většina lidí pohybujících se po Internetu volbu hesla podceňuje a myslí si, že jeho data uložená kdesi na serveru nejsou pro nikoho zajímavá. Můžou se však jednoho dne divit. Třeba takový e-mail od vaší milenky v nesprávných rukou, může způsobit katastrofu :), nemluvě o různých obchodních tajemstvích, která rozhodně nepatří do rukou konkurence.

Doba čtení: 3 minuty