Hlavní navigace

Bug Squish

Filip Vrlík 22. 7. 2005

Tým profesionálů. Provedli již nesčetně dobývání budov, ale také střetů v otevřeném prostranství. Dokonale znají terén. Útočí jak ve velkých skupinách, tak i v podobě perfektně vycvičeného jedince. Často ani nevíte, kde jsou, nevidíte je, neslyšíte. Prostě spíte a teprve ranní rozbřesk prozradí jejich dílo na vašem těle. Nejedná se o vycvičenou SWAT jednotku ani českou URNA. Nepřítelem budiž zákeřný hmyz, jež tepny naše nabodává, a mízu nám tak saje. Oplaťme jim to. Je tu Bug Squish.

V minulém dílu jsme vám poskytli úkryt v chladivém závoji krajiny Antarktidy. Dnes nabízíme odplatu za vysátou krev. Oko za oko, krev za život. Právě proto nám tvůrce hry Bug Squish, Bill Kendrick, vkládá do rukou mocnou zbraň předků – Plácačku. Princip hry je prostý. V dolní části obrazovky se nachází předpažená horní končetina včetně hodinek. Na ní je zaměřen postup hmyzích vojsk. Záleží tedy pouze na vaší rychlosti a hbitosti, zda je stihnete procedit skrze oka plácačky dříve, nežli vám započnou další mililitry sát. V každém kole je omezený počet nepřátel, který je vám však utajen (průzkumná jednotka selhává). Po zdolání tohoto náporu dojde k sečtení bodů a k nástupu levelu dalšího. Počet nepřátel se zvyšuje. Budiž pouze otázkou času, kdy vám v Údolí stínů dojde munice neboli kdy vás jednoduše převálcují. V levém horním rohu obrazovky je stupnice s vyznačeným množstvím krve, jež stále ještě ve vás koluje. Neradil bych vám přijít o více, než spodní ryska ukazuje. Povážlivě zblednete a konec všem snům a nadějím. Své skóre hledejte v dolní části na levé straně, úroveň pak na straně pravé.

Bug Squish

Co do grafiky je hra spíše lehčím odvarem. Pěkná scéna vyobrazená v úvodním menu napovídá, že obdobný duch provází i herní složku. Hmyz je zakreslen prostšími linkami, ruka pak jest nasnímána slušně, jen barvami moc zvýrazněna. Začíná v odstínu jasnějším, aby časem s krví mizící zbledla. Co je ovšem potěšujícím aspektem hry, jsou pohyblivé části na útočících jednotkách. Kmitající nožičky či křídla dodávají lepší pocit pohybu a realističnosti. Hudební doprovod je poměrně vhodný, ačkoli je nadmíru těžké určit, která hudba je pro takový typ hry dle zaměření a obsahu přiměřená. Krom melodie se nacházejí v Bug Squish také krátké zvuky stylu vykřiknutí při bodnutí hmyzem či švitoření menších spolubydlících na naší planetě. Jednou z věcí, jež vám bude znepříjemňovat postup do vyšších levelů a ztěžovat hru, jest fakt, že mrtvý hmyz nemizí, ale zůstává rozpláclý na monitoru až do konce kola. Ve vyšších obtížnostech, kde je víc komárů než v Jižních Čechách, za chvíli ztratíte pojem, neskrývá-li se na mrtvole ještě jeden příživník. Hratelnost je přijatelná pro všechny majitele myši. Ta vám totiž bohatě vystačí. Pravým, levým i středním tlačítkem myši plácáte předmětem doličným v kauze Smrt hmyzu vs. bezbranná ruka. Pohybem myši po podložce lze, ač je to neuvěřitelné, zároveň též simultánně pohybovat plácačkou. Budete-li se chtít blýsknout před přítelkyní či přítelem, v úvodním menu a hře je možné použít rovněž klávesy:

[mezerník] – touto klávesou spouštíte hru.
[escape] – během hry samotné návrat do hlavního menu. V něm poté konec programu.

Bug Squish

Gamesa Bug Squish nabízí jako většina obdobných her také bonusy. Zde se nacházejí sice pouhé dva, ale lepší než nic. Jsou jimi:

2× – světle modrá kulička, která po sebrání dvakrát násobí body za mrtvý hmyz.
extra blood – dochází-li vám tekutina barvy rudé v těle, je tu naše krevní banka. Obzvláště ve vyšších levelech se velmi hodí
Bonusy bohužel prosviští obrazovkou rychle a těžké se zdá docílit jejich získání.

Bug Squish

Existuje lepší varianta, než být pobodán a s pološíleným výrazem ve tváři stát se nepřátelským ke svému okolí, nadávat na potkání a s cukáním v obličeji sledovat Disneyův Život Brouka. Nahrajte si Bug Squish a vraťte jim vše i s úroky. Ideální pro toto letní období. Nepřátelé se zjevili na horizontu, není cesty zpět, již žádný zbytečný ústup. Odplata začíná!

Bug Squish

Pokud vás obtížný hmyz také otravuje, ale nechce se vám pro pomstu vstávat od počítače jako mi, zabruste na internetovou stránku hry a tahejte. Potřebujete knihovny SDL, SDL_mixer, SDL_image. Instalaci pak provedete pouze příkazem make. Ten můžete spustit s úpravou cílového místa pro adresář /data. Implicitně je to ./data, ale hodí se to změnit pro globální přístup všech uživatelů k datům hry. Nejen vy máte problémy s hmyzem. Příkaz potom spustíte takto: make DATA_PREFIX=ces­ta. Pokud vás děsí nebo naopak rozzuří již jen zabzučení komára, můžete kompilovat bez zvuku make nosound. Pro spuštění hry zadejte ./bugsquish. Hru také můžete spustit s parametry:

–diable-sound – pro vypnutí zvuku
–fullscreen – abyste na ty malé potvůtky lépe viděli
–help – pokud jste úplně bezradní
–usage – pro podrobnější informace o použití příkazů.

Vyražte do boje!

Bug Squish
Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky