Hlavní navigace

Gimp 1.2 - jaký bude?

13. 9. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Včera (12. 9. 1999) vyšla nová verze programu GIMP 1.1.9. Jde o tzv. "feature freeze" verzi, což značí, že již nebudou přidávány nové funkce, ale pouze odlaďovány stávající. Pak se vývojová verze 1.1.9 přerodí ve stabilní verzi 1.2.0. Podívejme se tedy, jak bude verze 1.2.0 vypadat a co bude umět.

Navzdory tomu, že autoři označili urgentnost verze 1.1.9 za nízkou, já bych naopak upgrade všem uživatelům nižších verzí doporučil. Změn je rozhodně více než mezi verzemi 1.1.7 a 1.1.8. Rád bych podotkl, že i přes relativně intenzivní používání starších verzí je možné, že se některá z funkcí objevila již dříve a já jí zkrátka přehlédl.


ROZHRANÍ

Na rozhraní zaujmou na první pohled dvě změny. První je to, že nástrojové liště můžete nyní změnit velikost. Tlačítka se samy přeorganizují, takže lze mít například i lištu horizontální, místo obvyklé vertikální, jak ukazuje obrázek:

obr. 1


Druhým vylepšením je malý křížek v pravém dolním rohu každého okna s obrázkem. Za ním se skrývá navigátor, umožňující posunovat výřezem, který vidíte v okně, je-li obrázek větší než okno. Tento způsob navigace považuji za opravdu geniální a jsem rád, že se v GIMPovi objevil. Podobný navigátor můžete mít trvale viditelný i v extra okně. To je sice podle mě o malinko méně praktické, neboť okénko zbytečně zabírá cenný prostor na obrazovce, ale na druhou stranu tím získáte navíc i přístup k rychlé změně měřítka, v němž je obrázek zobrazen. V obou případech je překreslování obrazu rychlé a plynulé.

obr. 2obr. 3


Další vylepšení již nejsou viditelná na první pohled, ale rozhodně také nejsou k zahození. Informační okno nyní zobrazuje informaci o hodnotách RGB a Alpha pixelu, nad nímž je kurzor. Tato funkce mi v GIMPovi dost chyběla, nicméně ani její zahrnutí není bez chybičky. Okno, ve kterém se hodnoty zobrazují je zbytečně veliké a zmenšit nejde.

obr. 4


Opět se zlepšila podpora D&D (Drag n' Drop). Podobně jako ve Photoshopu lze nyní vrstvu smazat či duplikovat přetažením na odpovídající ikonku. Totéž platí i pro masku vrstvy, kterou lze nyní zrušit či aplikovat přetažením na ikonku popelnice. Vrstvy jdou konečně přetahovat i mezi obrázky, i když zatím ne přímo z okna do okna, ale pouze ze seznamu vrstev do jiného okna. Zaplať pánbůh alespoň za to. S vrstvami a plovoucími výběry lze nyní pohybovat pomocí klávesnice.
Vylepšení se dočkala i konverze do indexované palety. Ta nyní nabízí čtyři druhy ditheringu a obsahuje navíc funkci pro odstranění nepoužitých barev z palety, což vede ke zmenšení výsledného souboru. Unikátní je také volba Dithering of transparency. Lze s ní dosáhnou zajímavých výsledků, jak je vidět na obrázku:

Tip do článku - TOP100

obr. 5


Ještě významnějších změn se dočkal exportní filtr JPEGu. Obsahuje nyní tolik voleb, že jeden neví, kam sáhnout dříve. Co je ale nejdůležitější, všechny změny se nyní promítají přímo v ukládaném obrázku. Vzhledem k známé skutečnosti, že GIMP se nezablokuje žádným dialogem je nyní možné měnit parametry výsledného JPEGu a přitom třeba zkoumat detaily obrázku při různých zvětšeních a podobně. Zároveň dopředu víte, jak bude výsledný soubor veliký. GIMP se tím opravdu značně přiblížil ideálu pro tvorbu webové grafiky.

Rovněž došlo k opravě některých drobných chybiček, jako například nefunkční vyšednutí aktuálního barevného režimu v menu a podobně.


FUNKCE

Nástrojová lišta nyní obsahuje další tři nástroje. První je nástroj Measuring, který umožňuje měřit vzdálenosti a úhly v obrázku. To je k nezaplacení zejména při práci se skenovanými obrázky. Pokud je totiž obrázek naskenován nakřivo, což je celkem obvyklé, je jeho srovnání poměrně složité, neboť musíte úhel pootočení odhadovat. Takto si lze potřebný úhel změřit například podle nějaké hrany v obrázku a tak přesně víte, o kolik stupňů obrázek natočit. Je zvláštní, jak málo programů touto funkcí disponuje. Například Photoshop ji neměl zcela určitě ještě ve verzi 4.0, ačkoliv ji bylo možné nasimulovat například pomocí nakreslení čáry, jejíž úhel PS při kreslení zobrazoval.
Druhým novým nástrojem je Natural airbrush, který je určen zejména pro práci s tablety citlivými na tlak a sklon pera.
Poslední novinkou na toolbaru je nástroj Manipulate Paths. Ten zatím není příliš funkční, jeho cílem je nahradit postupně nástroje pro práci s Bezierovými křivkami a inteligentní nůžky.
Když už mluvíme o inteligentních nůžkách, ty nyní konečně dělají to, co bych od nich očekával, tedy poměrně inteligentně vybírají části obrázku na základě několika málo bodů. Jenomže se mi zase nepovedlo převést jejich křivky na selekci. Tento nástroj je buď prokletý a nebo mi něco uniká.

Přímo v distribuci se objevily některé nové pluginy, jako například Imagemap (nástroj na tvorbu HTML klikacích map – mimochodem nejlepší, jaký jsem kdy viděl) nebo GIMPressionist. To je velice zajímavý plugin, který aplikuje na obrázky výtvarné techniky a styly, ovšem ta verze, která je přiložena ke GIMPovi nejde přeložit (pozn.: použil jsem patch z 1.1.8 na 1.1.9, možná, že kompletní distribuce je na tom lépe). Pokud vám nepůjde přeložit jako mě, vyřaďte ji vyjmutím slova gimpressionist ze souboru plug-ins/Makefile a stáhněte si a přeložte tento plugin zvlášť.
Ostatní nově přidané pluginy jsou většinou spíše z kategorie „jé, to je krása, ale co s tím?“.


Výše uvedené novinky jsou tedy posledními, kterých se dočkáme před verzi 1.2. Lze očekávat, že i zmiňované chybičky budou odstraněny a tím se GIMP opět dostane o pěkný skok kupředu. Rozdíl mezi verzemi 1.0 a verzí 1.2 je obrovský, troufám si říci přelomový. GIMP se podle mého názoru přerodil z dobrého programu pro editaci bitmap na profesionální nástroj, jenž snese srovnání i s Photoshopem, který je považován za absolutní špičku v oboru, a v mnoha ohledech jej dokonce i předčí. Zcela určitě jde o nejpropraco­vanější open source projekt. GIMP zkrátka ukazuje cestu…

Poslední vývojová verze GIMPa
Plugin GIMPressionist