Hlavní navigace

KDE 3.2

25. 2. 2004
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Nové KDE - jedno ze dvou největších desktopových prostředí ve vašem oblíbeném operačním systému se dočkalo nové verze. Většinou se na něho pěla všude samá chvála. A jak je to doopravdy?

Pohodová instalace

Já používám Slackware, ale pro všechny ostatní distribuce to bude stejně jednoduché, ne-li jednoduší, pomocí vašeho oblíbeného balíčkovacího systému či zdrojáků. Já jsem stahoval zde, ale určitě najdete více zdrojů. Instalace byla jednoduchá. Až skoro s podivem, když uvážíte, o jak obrovský projekt se jedná. Seznam balíčků a závislostí na mě působí lidštějším dojmem než v Gnome – libgnomeprintui apod. Nic proti tomu, pro vývojáře to je asi lepší a zřejmě i unixovatější to takhle rozdělit… Ale pro KDE prostě nainstaluji kdelibs a je hotovo, navíc se to i lépe odinstalovává (ale proč by to někdo chtěl mazat, že ;)

Rychlost

KDE vývojáři tvrdí, že jde o nejrychlejší KDE vůbec. Já bych i souhlasil (možná když pomineme 1.0 verze…) – působí to opravdu svižně. A obecně QT3 aplikace na mě momentálně působí dojmem lepší odezvy než GTK2, což se může s další verzí změnit a je dobře, že zde takový zdravý „konkurenční“ boj vládne. Takže programy opravdu startují rychleji, je příjemné vidět, že to s každou verzí (snad) bude rychlejší a rychlejší. Na stránkách píšou, že to tak je kvůli stovkám optimalizací kódu, já se ale trochu bojím, aby větší část rychlosti neměly na svědomí různé „preloady“ programů. Můžete si třeba nastavit, aby se Konqueror nahrál do paměti, a pak jen kliknete a on se opravdu vmžiku (neboli hned :) načte.

Ale nejvíc se těším, až „KSplash“ zmizí úplně – mám sice hodně pomalý stroj (433Mhz), ale nechápu třeba hlášku: „Inicializuji periférie“ – může to být cokoliv, ale obecně mi na KDE vadí (a s novějšími verzemi stále více), že „šahá“ na hardwarové věci víc, než by mělo… bojím se, že se dočkám doby, kdy uživatelé v Linuxu budou moci nastavit síťovku jen „Pomocí toho pěkného Kprůvodce“… Ale co – to je jeho cíl, být komplexním prostředím, ne jen správcem oken.

Vzhled

Na zahraničních serverech dlouze rozebírali každou novou ikonku a vedli rozsáhlé dialogy na téma, jestli je nový vzhled vhodný, či ne. Je to jedno, na pár klikutí si ho změníte. Já prostě oznamuji, že v KDE 3.2 je defaultní téma Plastik místo Keramiku. A to je fajn – Keramik vypadá dobře, když v tom pracujete jeden den nebo machrujete před lidmi z jiného OS, ale na dlouhou dobu to není, alespoň pro mne ne, je to únavné na oči. Plastik se celkem povedl. Vypadá umírněněji, a přesto zajímavě. Podle mě mu ale chybí „jistá dávka originality“ – když se třeba podíváte na „Aqua“ styl od Applu (a ať se vám líbí, nebo ne), je svůj. Něco takového mi v KDE trošku chybí, je to taková směsice lesklých věcí.

Je snad zbytečné dávat obrázek, jak vypadá KDE – vsadím se totiž, že nenajdete dvě stejně vypadající KDE – pomocí témat a stovek voleb může vypadat, jak chcete vy. Ale budiž.

Přeplácanost

KDEčku bývá často výtýkano, že je „přeplácané“ – každé nastavení sebemenší blbosti má desítky voleb, možností… tady záleží na osobním vkusu. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Ve 3.2 se to ale snažili zlepšit a z části se to i povedlo – menu např. Konqueroru působí méně děsivě než předtím, ale stále by se našla místa, kde „méně by bylo více“ nebo spíše „opravdu by nešlo nějak inteligentně rozsekat nastavení pro Konqueror podle toho, jestli to je pro filemanager, nebo web apod.?“.

I když já jsem se mohl třeba přetrhnout, a v Metacity (window manager od Gnome) se mi otravné animace vypnout nepodařilo… Takže mi to vyhovuje, radši po instalaci projdu celé Control centrum – to mi zabere pár minut – a nastavím si prostředí absolutně k obrazu svému.

Takže mám rád veškeré možnosti nastavení, jaké mi KDE dává k dispozici – o hodně lepší než IMHO otřesný gconf-editor, ve kterém, a přiznávám, že je to pouze má chyba a nechuť pracovat s něčím, co mi připomíná registry, skoro nikdy nenajdu, co hledám…

Ještě trochu zpřehlednit a bude to dokonalé!

Programy

Quanta ve verzi 3.2.0, kvalitní HTML editor. Ale VIM nevyměním… mimochodem mi to dělalo chybu, kterou vidíte na screenshotu, soubor se na disku nezměnil, a přesto mi to při každém pokusu o uložení hlásilo chyby, nepátral jsem po příčině, ale už jsem o stejném problému četl i jinde… je to jen můj pocit, nebo je tam vždycky nějaká chyba, kvůli které se to nedá používat? Tuším, že v KDE 3.1 to neumělo získávat rozměry obrázků v IMG tagu, podivné zalamování…

Konqueror aneb jeden program na všechno, přiznám se, nemám ho rád. I když všechno vypadá, že je dělané pomoci pluginů, stále mám z něho pocit obrovské zrůdy. Opravdu chtějí všichni průzkumníkovský styl? Nautilus to samé… ja bych radši ocenil, kdyby Krusader byl stabilnější, rychlejší a použitelnější… a stal se defaultní součástí KDE.

Díky jakési spolupráci s Applem (Safari je postaveno na rendrovacím enginu Konqueroru) se mělo zrychlit rendrování stránek, udělal se velký pokrok, ale stále mám pocit, že Opera je o něco rychlejší… třeba když mám otevřenu jen jednu záložku a otevřu další na pozadí, stránka v první záložce se překryje šedou barvou – asi na půl sekudny, na rychlejších počítačích to jistě nědělá, ale takových věcí je víc, co ubírají pocit rychlosti… Ale jinak v oblasti zobrazování webových stránek udělal Konqueror příjemný pokrok.

Nové KDE dostalo do „základní výbavy“ pár nových aplikací, mě zaujaly následující:

JuK – přehrávač hudby, na první pohled se mi moc zalíbil, ten styl, jakým si utváříte alba, jednoduché, přehledné – lepší než dát vždycky v XMMS otevřít a listovat… ALE: startuje pomaleji, nepodařilo se mi, aby přehrával písničky po sobě podle názvu – nepoužívám ID3 tag, a co je hlavní: při zátěži se písničky zadrhávají – to mi XMMS nikdy neudělal, a to nemám nastavenou žádnou „realtime“ prioritu apod. Ale slibuju, že se na to ještě podívám.

Kopete, program pro „instant messenging“, prodporuje různé protokoly od známého ICQ až po obskurní MSN (:), ale abych se přiznal, nepoužívám ho – mám radši textové centericq, umí taky spoustu protokolů a rychlejsi se ovládá (na screenshotu pod Kopete).

Kontakt spojuje Kmail, Kalendář, Adresář apod. do jednoho společného rozhraní (ve stylu Evolution). Když chcete mít vše na jednou místě a po ruce, je to přesně pro vás, navíc se mi líbí, že využívá již existujících programů a nedělá vše znova.

KGoldRunner – ano, na Linuxu jsou desetisíce kvalitních her, proto si můžeme dovolit plýtvat silami a tvořit různé zbytečné odnože pro KDE, GNOME… tak tady bych měl výtku. PROČ? Proč musí vznikat takové věci, nebylo by lepší to napsat nějak „nazávisleji“, třeba v SDL, bez GTK, QT? Běželo by to všude. Navíc hra podle mě vypadá odporně, vím, je to klasika, ale už prosím žádný další klon „vaší oblíbené hry pro váš oblíbený wm vaší oblíbené verze.“

A další – například Kwallet – hromadná úschovna hesel pro KDE, šikovné, protože v dnešní době si pamatovat všechna hesla pro maily, ftpčka, loginy…

Kpdf – nevím, kdy přesně přibyl, ale působí sympaticky, nabíhá hodně rychle (rychleji než Acrobat Reader) a má příjemné KDEčkovské dialogy (příjemnější než Xpdf.)

K3B – není standardní součástí KDE, ale musíte ho mít. Nejlepší vypalovací program, co jsem zatím viděl – nejen pod Linuxem. Jako by věděl, co chcete dělat, ale nic vám nenutí. Jestli si myslíte tak jako kdysi já, že X-CD-roast má příjemné UI, nahrajte si K3B a změníte názor.

Stabilita

KDE je stabilní. Ve 3.2 verzi bylo ošetřeno na deset tisíc chyb a já osobně jsem se nesetkal s nějakým problémem či pádem. Což je dobře – Linux je stabilní, to se týka především jádra a různých malých textových programů, když ale došlo na dektop, bývalo to horší – nové KDE však rozhodně nedělá ostudu.

Zlepšení, co stojí za pozornost

Na internetu můžete najít seznam všech novinek. Mně osobně se líbí třeba konečně příjemná práce se záložkami v Konqueroru, zlepšená práce s taby.

Nebo věci, co jste museli dřívě dělat ručně a nepohodlně, jde teď naklikat přes Control centrum – to se týka hlavně různých témat – kurzory pro myš, nové a vylepšené „Splashe“ při startu…

Nebo přidávání písem – buď jen pro sebe, nebo jako root pro celý systém, za starých časů (:) to dělala každá distribuce po svém.

Díky tomu, že se Xka naučila přepínat rozlišení za chodu, přibyl applet na přepínání rozlišení – pěkné, je schovaný hezky v panelu a prostě funguje.

Když ve File Dialogu zadáváte přímo cestu k nějakému souboru či adresáři, doplní se – to fungovalo již kdysi – ale teď se doplní takovým nenásilným šedým písmem. Příjemný zlepšovák.

ICTS23

Přepracovaný systém klávesových zkratek a hlavně – „mouse gestures“ – úžasná věcička, můžete si navolit různé magické tahy myší pro cokoliv, co vás napadne.

A další stovky věcí, které si ani neuvědomíte, protože nepřekážejí, jen zrychlují vaší práci.