Hlavní navigace

Mount & Blade: Warband: středověký sandbox

18. 7. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hry ze série Mount & Blade by se daly přirovnat k ošklivým káčátkům. Na první pohled nevypadají moc vábně, pro někoho dokonce i odpudivě, ale jejich hratelnost je skvělá. Právě u této série platí, že není dobré dát na první dojem. Kdo se přes něj přenese, bude bohatě odměněn desítkami hodin skvělé zábavy.

Warband je považován za nejlepší díl série Mount & Blade. Také je mezi komunitou nejvíce oblíbený a je na něj děláno nejvíce komunitních módů. Warband se totiž zabývá obdobím, kdy ve středověké společnosti byly v módě četné křížové výpravy.  Smyšlený svět je tak rozdělen na šest frakcí, mezi nimiž je třeba Sarranidský sultanát reprezentující arabské země, nebo Khergitský chanát, podobný mongolským nájezdníkům.

Warband je vlastně takový středověký sandbox. Zjevíte se v ulicích města jako chudý bojovník. Kam se vydáte, je na vás. Můžete se začít živit obchodováním nebo naopak přepadávat karavany a plenit vesnice. Takovým pomyslným cílem je ale sjednotit celý kontinent a stát se vládcem světa. Dosáhnout však bájného Olympu není jen tak, protože společnost má svou hierarchii a vy jste zpočátku jen „obyčejný“ člověk.

Mount & Blade: Warband - obrázky ze hry.

Budujte své království

Ideální je proto získat šlechtický titul a nějakou půdu. Poté, co získáte první hrad, můžete založit své vlastní království a pustit se na dobyvačnou výpravu. Sami to ale nezvládnete. Kapacita vaší družiny je omezená, a tak je jedinou možností získat nějaké spojence, kteří vám ve výbojích vypomohou. To není vůbec snadné. Vztahy se ve Warband budují složitě a každou chvíli vám někdo vrazí kudlu do zad.

Mount & Blade: Warband - obrázky ze hry.

Dělejte, co chcete

Mount & Blade je prostě velmi komplexní hra. Nikdo vás nebude držet za ručičku. Můžete tedy zapomenout i na příběhovou linku. Tu si každý vytváří sám svými činy. Na cestách sice narazíte na postavy, které vám dají nějaké úkoly, ale ty slouží jen k získání nějaké odměny – nejčastěji peněz či jednotek.

Mount & Blade: Warband - obrázky ze hry.

Ve hře se pohybujete po strategické mapě, na které sestavujete družinu, staráte se o svá města nebo obchodujete. Pokud se ale dostanete do šarvátky, přepnete se ihned na bojiště a Mount & Blade začne být akční. Ovládáte jen svého rytíře a po boku vám stojí desítky počítačem řízených spolubojovníků. Stručně řečeno – zúčastníte se realisticky vypadající bitvy.

Bezkonkurenční bitvy

Bitvy jsou jednou z nejlepších věcí, kterými Mount & Blade: Warband disponuje. Jsou obří a neskutečně zábavné. Navíc si volíte svůj styl boje. Někomu může vyhovovat sedět na koni s lukem, jiný dá zas přednost těžkému brnění a obouručnímu meči. Bitvu taky ovlivní složení družiny. Pokud máte spíše jízdní jednotky, zážitek je zcela jiný než u skupiny univerzálních lučištníků.

Mount & Blade: Warband - obrázky ze hry.

Kromě bitev na rozlehlých plání občas zaútočíte i na opevněné město nebo hrad. Lepší simulátor dobývání než Mount & Blade asi neexistuje. Jednotky přistaví k hradbám žebříky, snažíte se dostat za ně. Nakonec bojujete na dvorku tvrze a poté uvnitř trůnního sálu. Je to skvělá podívaná. Dobýt hrad je navíc celkem složitý úkol. Když se to povede, člověk se prostě musí oddat euforii.

Propracované RPG

Mimo jiné disponuje Mount & Blade: Warband i celkem propracovanými RPG prvky. Nejen hlavní postava se vyvíjí, ale i každá z jednotek v družině. Vždy začnete verbováním obyčejných vesnických budižkničemu. Ty si ale postupem času vycvičíte na elitní jezdce nebo oplechované mlátičky. Mimo obyčejných vojáků vás doprovází i hrdinové. Ti zlepšují schopnosti celé družiny a pomáhají vám v politických otázkách. Můžete tak poslat svého věrného, aby vyjednával s králem nebo nalezl posily.

Mount & Blade: Warband - obrázky ze hry.

Největším nešvarem Mount & Blade: Warband je jeho délka a nepřístupnost. Abyste se někam vůbec pohnuli, musíte nahrát desítky hodin. Vše jde prostě pomalu. Jen několik hodin vám zabere, aby si vás všiml král nějakého národa a dal vám šlechtický titul. Dalších několik hodin budete dobývat první hrad. Navíc se nedočkáte žádné rady, jak postupovat nejlépe. Přílišná volnost může proto někomu vadit. Pokud se nezabavíte sami, hra to za vás opravdu neudělá.

cyber23

Mount & Blade: Warband - obrázky ze hry.

Závěr a konečné hodnocení

Mount & Blade: Warband je unikátním středověkým sandboxem, ve kterém se ze sedláka stanete klidně i legendárním vládcem. Tato cesta vás stojí ale desítky hodin času a nikdo vás nepovede za ručičku. Podobnou hru však nenajdete, a i přes ošklivou grafickou stránku, nemá ve své kategorii konkurenci.

Výhody

  • Hratelnost
  • Komplexnost
  • Volnost
  • Zábavnost

Nevýhody

  • Zdlouhavost
  • Bez příběhové linky
  • Ošklivá grafika

Byl pro vás článek přínosný?