Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (18. 1. 2006)

18. 1. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jeden souborový manažer, popovídáme si přes jabber a desktop obohatíme o jeden zajímavý spouštěč aplikací. V závěru si pak zazálohujeme DVD a webový prohlížeč spřátelíme s multimediálním obsahem.

muCommander

S grafickými souborovými manažery je to problematické. Konqueror a Nautilus představují dva velmi povedené nástroje, ale jejich použití mimo KDE či Gnome je značně problematické. Pro mnoho uživatelů je zajímavou alternativou Krusader, ale ten rovněž zapadne spíše do KDE. Ostatní projekty bohužel většinou usnuly předčasně a nejsou dotažené do konce.

Světlou výjimkou se stává souborový manažer muCommander, jehož poslední betaverze je z konce minulého roku a stabilní verze z konce října. MuCommander se drží klasické koncepce dvou panelů a nic zásadního mu nechybí. Krom souborových operací si poradí i s běžnými archivy a některými síťovými protokoly, jako např. (S)FTP, SMB či HTTP. Bohužel nic není dokonalé a i muCommander má své ale. V jeho případě je to Java, ve které je napsán. Díky Javě můžete mít stejný souborový manažer třeba i ve Windows nebo Mac OS X, ale zaplatíte za to nejednotným vzhledem a částečně výkonem. Nedá se říct, že by muCommander byl vyloženě líný, ale jisté zpomalení je patrné.

muCommander

Gajim

Jabber má dozajista do budoucna velký potenciál a Jabber Software Foundation nedávno uvolněná specifikace pro VoIP a multimédia mu může s lákáním nových uživatelů jistě pomoci.

S následujícím klientem si sice zatím hlasově nepopovídáte, ale i tak by vám mohl padnout do oka. Gajim je příjemný jabber klient napsaný v Pythonu. Na jednoduché kecátko, jakým IM klient bezesporu je, výkonu příliš netřeba a Python není vůbec na škodu. Uživatelské rozhraní je velmi příjemně a přehledně navrženo a úvodní konfigurace je otázkou chvilky. Trošku zamrzí absence podpory plug-inů, ale pokud nemáte nějaké extra požadavky, tak to nemusí být tragédie. Jestliže hledáte jabber klienta, zkuste Gajim, máte slušnou šanci, že dál už hledat nebudete.

TabLaunch

Pokud patříte mezi vášnivé obdivovatele desktopu počítačů s nakousnutým jablíčkem ve znaku a zejména lišta určená ke spouštění aplikací vám nedá spát, tak můžete zkusit program TabLaunch. TabLaunch sice není přesnou kopii originálu, ale i tak se jedná o zajímavý program, který by mohl příjemně zpestřit nejeden desktop. Aplikace je standardně ukryta mimo obrazovku, čímž šetří místo na pracovní ploše a k jejímu vysunutí dochází až po najetí kurzorem myši. Podobně se chová i následný výběr aplikace ke spuštění a její ikona je oproti ostatním mírně vysunuta. Konfigurace se provádí pomocí textového souboru s jednoduchou strukturou.

TabLaunch

K9Copy

V diskusních fórech se docela pravidelně opakují dotazy čerstvých přeběhlíků z Windows, čím nahradit osvědčený DVD Shrink. Např. Mencoder si s přežvýkáním DVD sice dokáže poradit, ale jeho obsluha dokáže leckdy zaskočit i zkušeného uživatele a rozhodně se nejedná o záležitost několika kliknutí myši.

Absence jednoduchého nástroje na zálohování DVD si však všimli nejen čerství přeběhlíci, a tak vznikl KDEčkový program K9Copy. V K9copy si lze snadno vybrat, které kapitoly a jaký zvukový doprovod k nim má byt zálohován, či zda má být zachováno i původní menu. O další věci se již program postará sám. Pokud jste se při výběru kapitol chovali alespoň trošku rozumně, tak za hodinku máte i na průměrné sestavě k dispozici kopii připravenou k vypálení na běžné jednovrstvé DVD.

CS24_early

k9copy

mplayer plug-in

Pokud rádi navštěvujete webové stránky s multimediálním obsahem, tak jste si jistě všimli, že oblíbený mplayer přehraje takřka vše, ale přimět ho k tomu začíná být po určitém čase docela otravné. Odkaz lze sice zkopírovat do schránky a následně použít jako parametr v příkazové řádce nebo přimět prohlížeč, aby daný formát automaticky přehrával s použitím mplayeru, ale není to ono. V případě, že používáte některý z prohlížečů z dílny Mozilly, můžete zkusit mplayer plug-in a přehrávání multimédií si tak tak zjednodušit. Prohlížeč spustí mplayer jako součást webové stránky dle požadavku jejich tvůrců a vám odpadne jedna zbytečná procedura. I malé věci dokáží zpříjemnit život.

mplayer-plugin

Linux Duracell CPU load monitor (blbinka)

Pod slovem Duracell se asi většině z nás vybaví růžový zajíček, který v TV neúnavně již řadu led předvádí výdrž těchto baterií. Pokud již baterii máte a potřebujete zjistit, zda baterie v klíčovém okamžiku nezklame a zajíc není zrovna po ruce, můžete zkusit její vestavěný tester. Tato, u baterie docela užitečná, věc se zalíbila i a autorovi Linux Duracell CPU load monitor a z užitečné věci vytvořil totální ptákovinu. Baterii „svlékl” a přes jednoduché zapojení její obal i s testerem připojil k sériovému portu. Vlastní tester nyní používá k vizualizaci zatížení procesoru. Ne stránkách projektu je i video, kde se můžete podívat, jak celá věc funguje. Bohužel KDEčkový applet ukazující zátěž procesoru běží na CRT monitoru a video není moc kvalitní, ale při opakovaném přehrání tam lze i tuto informaci vyčíst a stavy porovnat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení a pořádek v systému.