Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (21. 12. 2005)

21. 12. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se spolu podíváme, jak upravit filmové titulky, ze sbírky fotografii udělat působivou DVD prezentaci a uděláme si i pořádek ve své hudební sbírce, kterou si pak následně přehrajeme a vypálíme na CD. Na odreagování tu pak máme křížovku.

Jubler

Dostal se vám do rukou film v „nepřátelském” jazyce a titulky stažené z internetu nesedí? Pak by mohl napomoci Jubler. Jubler je malý prográmek sloužící k editaci titulků. Pomůže vám snadno posunout titulky o určitý čas, přepočítat FPS, spojit více souborů s titulky nebo naopak rozdělit. Upravené titulky je možno ukládat v celé řadě formátů a různé znakové sady na vstupu a výstupu mu taky nejsou cizí. Pokud se rozhodnete vytvořit vlastní titulky, tak by zejména následné diváky mohla potěšit integrovaná kontrola pravopisu. Jubler je napsán v Javě, a tak může dobře posloužit nejen v Linuxu.

Jubler

DVD Slideshow

Chcete se během svátku přátelům pochlubit, jak jste se měli na dovolené, nebo si jen tak zavzpomínat nad fotkami se společné akce? Krčit se někde v koutku u počítače asi nebude to pravé, a tak by se mohl hodit DVD Slideshow. Jedná se o nenápadnou utilitu, se kterou lze při troše trpělivosti připravit opravdu působivou prezentaci přehratelnou na běžném DVD přehrávači. Prezentace se definuje pomocí textových souborů, ve kterých jsou uvedeny obrázky a efekty, které se mají s nimi provádět. Jak vypadá zadávání presentace a následně pak hotové video, se můžete podívat na stránkách projektu.

Pokud příkazovou řádku nemáte příliš v oblibě, můžete zkusit použít slcreator, který by měl pomoci s výrobou souboru definujícího presentaci. Zatím se však jedná o hodně mladý projekt a jeho funkčnost není zdaleka ideální.

EasyTag

EasyTag je naopak léty prověřený program, který by vám mohl pomoci s uvedením vaší hudební sbírky takříkajíc do latě. Dokáže editovat metadatové záznamy mnoha hudebních formátů, nebo naopak na jejich základě soubory přejmenovávat. Informace o skladbách lze zadávat ručně, nechat načíst z hudební databáze freedb nebo přímo z názvu souborů. Pomocí filtrů lze měnit velká/malá písmena dle potřeby, nebo provádět i další úpravy. Ani různé způsoby kódováni diakritiky nejsou problém a lze nastavit vstupní i výstupní formát. Velké množství souborů lze upravit několika kliknutím myší a v závěru si připravit i playlisty.

EasyTag

Quod Libet

Pokud pro své čerstvě upravené hudební soubory hledáte i nějaký zajímavý přehrávač, můžete vyzkoušet například Quod Libet. Quod Libet je další z přehrávačů, jehož autoři moudře usoudili, že dobře se používající přehrávač nemusí nutně vypadat jako WinAmp před pěti lety, a tak se před námi místo titěrného okýnka objeví okno poněkud větších rozměrů, avšak příjemně přizpůsobitelné naším požadavkům. Můžeme si zvolit, jestli chceme mít před sebou seznam médií jako na uvedeném snímku obrazovky, seznam alb, čistě vyhledávací rozhraní, načtený playlist nebo jen adresářovou strukturu disku. Program si kromě přehrávání poradí i s jednoduchou editací metadat hudebních souborů a jejich přejmenováním.

QuodLibet

Quod Libet je napsán v Pythonu pomocí PyGtk a na stránkách projektu najdete i řadu v Pythonu napsaných pluginů k dalšímu rozšíření jeho funkcí. Pokud jste si již zamilovali amaroK, Quod Libet vás asi příliš neoslní. Pokud ale teprve něco hledáte, a spíše něco „lehčího”, Quod Libet nevypadá nejhůř.

CS24_early

BashBurn

Jestliže se podle názvu domníváte, že BashBurn je bashový skriptík určený k vypalování CD, tak jste se nespletli. Vypalování v příkazové řádce sice není žádná magie, ale minimálně z počátku si to nějaké howto nebo manuály vyžádá. Máte-li se v úmyslu zrovna tomuhle vyhnout a příkazová řádka je podmínkou, můžete to zkusit s BashBurnem. Krom běžných souborů můžete snadno vypálit běžný ISO otisk CD, ale i bin/cue otisk vytvořený programem Cdrwin pro Windows. Pomůže vám vytvořit už ne zcela triviální Multisession CD nebo AudioCD. U AudioCD se hlásí jako pomocník nejen při pálení, ale i jejich grabováni. Možnost mazání CD-RW pochopitelně také nechybí.

BashBrun

Gedam a Across Lite

A na závěr zase jedna věc k odreagování. Tentokráte nejde o typicky nesmyslnou ptákovinu, ale o prográmky na luštění křížovek. Na výběr máte hned dva, a to Across Lite, který je ovšem napsán pro „holá” Xka a je k dispozici pouze v binární podobě, nebo Gedam, který je napsán v Pythonu pomocí PyGtk. Pokud si budete chtít ověřit svou angličtinu v praxi, tak pár hotových křížovek najdete například u Across Lite nebo na webu zákazníka AOL.

Gedam

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení a pořádek v systému.