Hlavní navigace

PlaneShift: nejlepší MMORPG hra pro Linux

3. 7. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

PlaneShift je další z nejznámějších a nejlepších MMORPG her na Linuxu, které kdy spatřily světlo světa. Na Root.cz již bylo sice publikováno hodně článků o MMORPG, ale právě PlaneShift je podle mého názoru ta hra, kterou jste hledali a kterou si oblíbíte díky ohromným herním možnostem, které nabízí.

Základní info

PlaneShift intro

PlaneShift je stejně jako Auteria, o které jsme již psali, dostupná na Windows, Linux, Mac OS X i na FreeBSD. A stejně jako Auteria je freeware. Přičemž aktuální verze hry je 0.4.03. Hardwarové nároky jsou poměrně nízké:

Minimální HW:

Windows (2000, XP nebo Vista), Mac OS X 10.4, Linux (2.6 kernel, glibc 2.3.2), FreeBSD nebo Solaris
GeForce 2 nebo lepší 3D grafická karta (64 MB video paměti minimálně)
1 GHz CPU
512 MB RAM
1 GB volného místa
56k modem internetové připojení

Doporučený HW:
Windows (XP nebo Vista), Mac OS X 10.4, Linux (2.6 kernel, glibc 2.4)
GeForce 4 nebo lepší 3D grafická karta
2 GHz CPU
1 GB RAM
1 GB volného místa
(lepší než 56 k modem) internetové připojení

Ozkoušeno na:
Ubuntu 9.04 (kernel 2.6.28–11)
GeForce 9600M GT TurboCache
2,53 GHz CPU
4 GB RAM

Instalace a tvorba postavy

Hru nainstalujete v celku snadno, stáhnete si ji z oficiálního webu (je možnost jak torrentů, tak normálního stahování) a dále vás bude provázet něco jako grafický instalátor na Windows, tudíž i úplný začátečník s Linuxem si poradí. Hra má na Linux (32 bit) velikost 365,4 MB, což je zhruba o 100 MB méně než Regnum Online.

Pro přihlášení do hry si musíte vytvořit účet online.

PlaneShift

Tvoření postavy tentokrát ale nebude tak snadné, nevyberete si jen vzhled a případně rasu, jako je tomu u většiny jiných MMORPG. Zde je to opravdu složitější, dává se tu důraz snad úplně na vše, od toho, kde jste bydleli, po to, jako co pracovali vaši rodiče.

Návod jak na to:

  1. Nejprve si vyberte rasu a pohlaví, za které chcete hrát, každá rasa má své specifické vlastnosti. Patřičně ji pojmenujte jménem i příjmením a přejděte na další krok (Custom).

  2. Pak vyberte, kdy se vaše postava narodila (Birth) a kolik sourozenců měla (Siblings) a přejděte na další krok (Next).

  3. Další krok bude zaměřen na rodiče a domov. Pojmenujte rodiče vaší postavy (příjmení se musí shodovat) a vyberte, jako co pracovali a kde bydleli. Pozor! Od teď musíte sledovat ukazatel CP (charakter points) v levém horním rohu, za většinu věcí vám CP bude ubývat a na konci tvoření postavy nesmíte být v mínusu! Přejděte dál.

  4. Dále vybíráte na jaký svátek/událost se postava narodila, na co se v mládí zaměřovala a v jakém typu obydlí bydlela. Pozor, pokud zadáte něco speciálního, může vám ubýt velká část CP. Jděte dál.

  5. Zde budete určovat jako co pracovala vaše postava v dospělosti, zase vás to bude stát CP.

    Toto je poslední krok před dokončením, toto je poslední možnost utratit zbylé CP.

  6. Konec, zde se vám ukáže závěr jak silná, obratná atd. bude vaše postava a taky jakýsi přehled o jejím životě. Pokud jste s tím tak spokojeni, zmáčkněte Upload pro dokončení.

Tvorba hráče (animace)

(klikněte si pro animaci postupu tvorby postavy)

Hratelnost

Hra vás jistě překvapí svým systémem komunikace s NPC, tentokrát totiž nebudete jen klikat (na trade, quest, sell atd), zde budete muset napsat, co chcete, ručně (jako : give me a quest, hi, help me atd…). Bohužel to má svá pro i proti. Je pravda, že toto je zajímavý nápad, ale jakmile vám NPC nerozumí, nemůžete se pohnout dál, a také ti z vás, kteří neumí příliš anglicky, budou mít nejspíše obrovské problémy.

PlaneShift

Samotný tutoriál, kterým musíte projít, vás sice připraví téměř na vše, ale je chvílemi opravdu těžké napsat přesně to, co musíte, aby vám NPC rozuměla, a to je nepříjemné. Zapůsobí to sice na to, abyste se opravdu zamysleli nad tím, co děláte, ale jakmile se takto zaseknete, opravdu vám to znepříjemní hraní.

Pohyb ve hře probíhá dvěma způsoby. První je, jako u většiny RPG, klávesami W,A,S,D ; druhý je, jako u strategií, že kliknete myší na místo, kam chcete jít. Zde se projeví svižnost rotace kamery a tím pádem i celého pohybu.

Souboje mi zde přišly rozhodně zdařilé, až na jejich zahájení. Musíte kliknout na nepřítele pravým tlačítkem a vybrat zde útok (attack), což dost ničí rychlý průběh hraní.

Grafika je v PlaneShift opravdu překvapující, vzhledem k výše zmíněným HW nárokům je více než výborná, je tak trochu pohádková, ale to už asi k MMORPG patří.

Obchod je založen na měně čtyř druhů kamenů; Tria (trojúhelníkové mince zelené barvy), Hexas (modré mince tvaru šestiúhelníku),Oc­tas (červené mince tvaru osmiúhelníku), Circles (zlaté mince tvaru kruhu).

Úrovně zde budete získávat, jako obvykle, za plnění questů a za zabíjení monster, které se v PlaneShift světě vyskytují . V questech půjde o to samé jako vždy (něco zabít, něco získat, něco přinést, něco objevit atd…).

Na ostatní už přijdete sami.

Start PlaneShift

Konec zábavy? Ne!

Planeshift je jedna z těch MMORPG, které neomrzí. Celková velikost světa ohromí opravdu každého, množství kouzel, kterých jsou stovky a stovky, také nezamrzí. Dvanáct ras, kdy každá má své originální nadání na určitá odvětví skillů. Magie, u které se můžete vydat jednou z šesti Cest magie. Možnost postavit si vlastní dům či hrad. A mnoho dalšího dělá z PlaneShift opravdu jedničku z MMORPG! Neomezená úroveň zručností u profesí.

Závěr

Planeshift je rozhodně jedna z nej… MMORPG na Linux. Společně s několika dalšími MMORPG tvoří naprostý komfort výběru na Linux. Jedná věc je již zmíněný systém komunikace, který kdyby byl domyšlen či rozšířen, hodnocení by bylo vyšší. Ale závěrem musím říct, že PlaneShift je asi právě to, co hledáte.

cyber23

Plusy: celková individualita každé hráčské postavy, Komunikace s NPC, systém oken, 100% zadarmo, možnost ukování vlastní zbraně, možnost postavení vlastního sídla

Mínusy: komunikace s NPC, zahájení soubojů, chvilková zmatenost questů

Stars 4,5 z 5

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku