Hlavní navigace

Přepínáme na nový Root… teď

27. 1. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Už jste si toho určitě všimli, protože změna je to nepřehlédnutelná a velká. Po jedenácti letech měníme výrazně tvář Roota. Celý vývoj byl veřejný a hojně jste se k němu vyjadřovali. Také proto je teď nový web úplně jiný než na začátku vývoje. Patří se tedy celý vývoj zhodnotit a jmenovitě poděkovat.

Poslední velká změna designu proběhla téměř přesně před jedenácti lety a opustili jsme původní hodně spartánský design, který v roce 1999 společně vytvořili Michal a Tomáš Krausovi. Vzpomínali na to v roce 2004.

Úplně nejstarší vzhled

V lednu roku 2005 proběhl „velký cvak“ a vzhled se úplně změnil. Novinky se neobjevily zdaleka jen na povrchu, přibylo nové třídění obsahu, diskusní fórum a další funkce. Od té doby se dělaly změny postupně, přebudovali jsme několikrát rozložení titulní strany, přidali tu a tam nějaký prvek, ale změny to byly jen dílčí a postupně se nabalovaly na design z roku 2005.

Nový web je… nový

V posledních letech prochází čtenářská obec zásadní změnou, přibývá nejrůznějších nových zařízení, mobilů, tabletů, displejů s velkým rozlišením a dalších. Změna vzhledu byla tedy nutností, protože web se dnes musí automaticky přizpůsobovat různým zařízením. Máme tu holt dobu mobilní a „standardní rozlišení“ neexistuje. Našim cílem stále je, aby se vám Root dobře četl.

Pryč jsou tedy speciální omezené verze pro mobily, máme jeden vzhled, který se dobře zobrazí na mobilu, tabletu i velkém monitoru. Různých přenosných zařízení přibývá, v současné době máme na Rootu 16 % návštěvníků z mobilu a 4,6 % z tabletu – více než 20 % návštěvníků nepřichází z desktopu. Před rokem to přitom bylo dohromady jen 16 %.

Při té příležitosti jsme se rozhodli web z mnoha ohledů zmodernizovat. Cílem bylo především celkové zjednodušení a zpřehlednění webu. Aby zmizely všechny ty boxíčky, kterými byl starý design doslova olepený. Současná verze jsou dva jednoduché sloupce, v jednom jsou zprávičky a ve druhém články přerušené fórem. Nic víc.

Současně s tím jsme chtěli posílit pozici zpráviček, ve kterých probíhají nejčastější aktualizace a při dřívějších změnách byly utopeny doprava dolů. Teď jsou nahoře a na první pohled tak máte možnost zjistit, co nového se děje.

Záplava připomínek

Na začátku jsme udělali velmi dobré rozhodnutí a velmi ranou verzi jsme otevřeli veřejnosti. Někteří čtenáři se sice lekli, že jde o hotovou věc, ale opak byl pravdou. Čekala nás ještě téměř půlroční cesta k výsledku. Součástí vývojové verze byl i formulář pro zasílání připomínek, přes který přišlo přes 200 názorů. Další přišly přímo mailem nebo se objevily ve fóru.

Musíme říct, že pro nás byly naprosto zásadní a vidět je to i na výsledku, který se od původní beta verze (spíše alfa-alfa-alfa) naprosto zásadně liší v mnoha ohledech. Vzniklo přesně 387 úkolů pro vývojáře, kteří upravovali celou řadu věcí: velikost písem, chování navigační lišty, velikosti obrázků, přítomnost a později délku perexu, barvy textu i pozadí, přechod z dlaždic na klasický výpis a další. Web nakonec vypadá úplně jinak než před půl rokem a je to vaše zásluha.

Jsme přesvědčeni o tom, že to byl dobrý postup. Zkusit něco načrtnout a poté to celé předělat podle konkrétních konstruktivních připomínek. Jak před dvaceti lety napsal Eric S. Raymond ve své eseji Katedrála a tržiště: Publikuj brzy, publikuj často. Změny byly průběžně vidět a dále jsme je s vámi veřejně konzultovali.

Děkujeme…

Někteří čtenáři se podíleli aktivněji než jiní, proto bychom jim chtěli jmenovitě poděkovat. Martin Dimov nám poslal fantasticky zpracovaný profesionální rozbor původní verze s podrobnými připomínkami a návrhy na změny. Ondřej Nekola nám poskytl na začátku hodně dobrých technických rad, které určily další směr vývoje.

Hodně aktivně s námi komunikoval také Hawran, který sice bývá přísný, ale má věcné technické připomínky. Nemůžeme poděkovat jmenovitě všem dvěma stovkám přispěvatelů, ale i díky nim jsme zjistili, co je pro vás prioritou a co je potřeba před vydáním nového webu změnit.

Nakonec bychom chtěli ještě speciálně poděkovat Pavlu Dostálovi, který nám pomohl s laděním webu pro nevidomé a zrakově postižené. Testovali jsme sice web v textových prohlížečích, ale on nám pomohl se čtením pomocí hlasového výstupu a hmatového výstupu (braillský řádek).

Jako poděkování od nás výše jmenovaní získávají statut přispěvatele (viz dále).

Podpořte nás

Reklama stále patří k nejdůležitějšímu zdroji našich příjmů, ať se nám to líbí nebo ne. Stále vás proto prosíme, abyste pokud možno na našem webu reklamu neblokovali. Snažíme se vám vyjít maximálně vstříc, na novém webu je reklam méně a jsou na pevně daných vyhrazených místech, aby co nejméně obtěžovaly. Chápeme ale, že pro některé z vás to může být problém a velmi často voláte po možnosti přispět na provoz redakce jiným způsobem.

Zároveň se spuštěním nové verze tedy otevíráme systém pro podporovatele. Máte možnost nám přímo přispět na provoz redakce libovolnou částkou. Za to získáte nějaké výhody, jako je označení v diskusích, přístup do speciální sekce diskusního fóra nebo možnost osobního setkání s našimi autory.

CS24_early

Pokud se stanete alespoň stříbrným podporovatelem, budete mít na Rootu vypnutou reklamu. Spojíte také příjemné s užitečným, my získáme nějakou tu korunu na honoráře, vy zase dobrý pocit z příjemnějšího čtení. Platit můžete kartou nebo pomocí bitcoinů. Pokud pro nás budete pravidelně psát, získáte také statut podporovatele.

Děkujeme vám všem!

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku