Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (11. 11. 2020)

11. 11. 2020
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na aplikaci pro návrh uživatelského rozhraní, vyzkoušíme lehký prohlížeč obrázků, zahrajeme si pár her pro PlayStation 1 a trochu provětráme Lenovo Legion.

Akira

Editor vektorové grafiky napsaný ve Vala a GTK. Primárně se zaměřuje na vývoj uživatelského rozhraní. Jeho cílovou skupinou jsou hlavně weboví a grafičtí designeři, kteří používají Linux jako svou hlavní platformu.

github.com/akiraux/Akira, 0.0.13

LXImage-Qt

Port jednoduchého a rychlého prohlížeče obrázků LXImage na Qt. Kromě toho má taky na rozdíl od svého vzoru i funkci na sejmutí snímku obrazovky. Je spravovaný vývojářským týmem lehkého prostředí LXQt, je ale možné jej použít nezávisle na něm.

github.com/lxqt/lximage-qt, 0.16.0

Avocado

Moderního emulátoru konzole PlayStation 1 pro Windows, Linux, macOS, iOS a Android. Běží zatím jen v jednom vláknu, což ale poskytuje dostatečný výkon pro emulaci této 26 let staré herní konzole. Pro svůj běh potřebuje mít BIOS z fyzické konzole uložený ve svém adresáři. Projekt je zatím v prvotní fázi vývoje, některé hry je na něm však už teď možné hrát.

github.com/JaCzekanski/Avocado

ExtremeCooling4Linux

Extreme cooling je speciální mód ventilátorů u notebooků Lenovo Legion, který umožňuje zvýšení výkonu chlazení. Tento mód se ovládá přes aplikaci Lenovo Sense Nerve, která je bohužel dostupná jen pro Windows. Tento program vznikl proto, aby zpřístupnil tuto funkci i uživatelům Linuxu. Zatím byl testován pouze na modelu Lenovo Legion Y520 a je teprve v rané fázi vývoje. Jeho použití je tedy na vlastní riziko.

CS24_early

gitlab.com/OdinTdh/extreme­cooling4linux, 0.3

Blbinka

Před vznikem internetu se předpokládalo, že lidé jsou hloupí kvůli nedostatku informací. Tento předpoklad byl však bohužel mylný a udělat z někoho blbce je dnes ještě snazší než dřív.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.