Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (12. 8. 2015)

12. 8. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pravidelná středeční sonda do světa otevřeného softwaru. Dnešní nabídkou je záchranná distribuce s kořeny v Gentoo a podporou neobvyklého NILFS2, vývojové prostředí pro znalce Basicu a nástroje pro ty, kdož chtějí zdrojové kódy do článků i lovce pokladů ve hře Geocashing.

PrRescue

Záchranná distribuce PrRescue je vytvořena na základech Gentoo pro platformy i686 a x86–64, s podporou nilfs2 a btrfs. Hlavní devizou je aktuálnost a (zatím) ne zcela běžná podpora NILFS2 od japonského NTT. Defaultně nemountuje disk, ani nekonfiguruje síť, to vše je na uživateli (který by měl být zdatný v práci s CLI). PrRescue umí i testy paměti nebo zátěžový test mikroprocesoru (v létě bych byl velmi opatrný).

PrRescue, (převážně) GNU GPL, verze 0.36

Gambas

Projekt Gambas připomíná jazykem i prostředím populární VisualBasic od Microsoftu (s klasickými BASICy na 8 bitových počítačích nemá mnoho společného), ale nejedná se o klon. Nová verze 3.8.0 přináší podporu Qt5, zcela přepsaný ovladač SQLite, pod tlačítkem importu CSV se schovává celý průvodce. Software napsaného v Gambasu není mnoho, ale určitě je použitelný pro spolupráci s Arduinem.

Gambas, GPLv2, verze 3.8.0

Highlight

Pokud programujete a chcete dát ukázky zdrojových kódů do článku, nemusíte je formátovat ručně, ale můžete využít svobodný nástroj highlight. Program lze přeložit pro Un*xové OS i pro MS Windows, požadavky jsou Lua a Boost; eventuálně Qt4 (pokud chcete GUI). Mezi jazyky, jejichž formát je podporován, lze najít klasiky (C/C++, Fortran, nebo PostScript), ale i „nováčky“ (Go, Scala, či Rust), výstup lze zvolit mezi formáty HTML, TeX, LaTeX a SVG.

Highlight, GNU GPL, verze 3.23

GeoToad

Léto znamená i přehršel důvodů k výletům. Jednou z geekovských zábav může být i Geocaching, který může hráče dovést na místa, kam by běžně nepřišel. První cache byla umístěna v květnu 2000, ale princip hry je starší než 150 let (Letterboxing). Program GeoToad je pro ty, kteří se Geocachingu nevěnují náhodně, ale chtějí si třeba „zoptimalizovat trasu“ lovu v oblasti. Historie programu začala v roce 2002, je napsán v Ruby a stejně jako u jiných projektů jsou vítáni další vývojáři. Od této verze je GeoToad přestěhován na GitHub.

Cloud 24 - tip 1

GeoToad, BSD, verze 3.23.1

Blbůstka

Příjemná exkurze vývoje grafického desktopu Apple se povedla, byl vytvořen Punchkick Interactive. Kromě nástupu mobilních platforem se posledních 30 let nic zásadního neměnilo, tedy na desktopu, i virtuální pracovní plochy uvedené ve Windows 10 jako velká novinka jsou pro Un*xáře „obnošená vesta“.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.