Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 3. 2012)

14. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes začneme GUI aplikací pro správu MySQL databáze, dále tu máme Vim plugin usnadňující integraci s verzovacími systémy, nástroj pro obnovu dat z poškozených médií, graficky povedený task bar a nástroj pro převod mezi databázemi. Vše uzavře blbinka.

MyJgui

MyJgui je alternativní nástroj k phpMyAdmin. Liší se tím, že MyJgui je desktopová aplikace psaná v Javě. GUI ničím neuchvátí, subjektivně mi přijde trochu neintuitivní. Funkcionalitou se s phpMyAdminem taky nemůže rovnat. Na druhou stranu MyJgui netahá s každou změnou megabajty dat, takže dokáže být u rozsáhlejších databází rychlejší.

Asi už je vám víc než jasné, že další srovnání je zbytečné. Jsou to dva odlišné nástroje. Pokud chcete jednoduchého, lokálního klienta pro správu MySQL databází – koukněte na MyJgui. Na domovských stránkách najdete základní dokumentaci, která vás provede nastavením spojení a kódování. Bohužel, jediné, co se ve zdrojovém kódu za poslední dva roky událo, je stabilizace a minimální změny. PhpMyAdmin si své prvenství pro tentokrát pravděpodobně udrží. Nebo znáte lepší nástroj pro správu MySQL databází? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem.


myjgui.com, 0.7.4.3, GPLv2

Aurum

Aurum je plugin pro integraci verzovacího systému do Vimu. A ne jednoho, ale hned několik – Aurum podporuje Mercurial, GIT a Subversion. Přímo z pohodlí Vimu tak můžete třeba commitovat změny (:AuCommit) nebo podívat se na diff (:AuDiff) a další běžné operace. Výčet funkcí najdete na vim.org nebo domovské stránce na bitbucker.org. Za přečtení stojí i velice detailní manuál. Hned první kapitola prozradí, že pro správný běh musíte mít nainstalovaný plugin „frawor“. 

www.vim.org/scripts/scrip­t.php?script_id=3828, 1.4.9, licence nezjištěna

Safecopy

Určitě už se vám někdy stalo, že chcete přečíst / přehrát z CD či DVD velký soubor / film a ejhle – špatný sektor. Dost možná je to pouze jeden sektor, a ještě k tomu obsahující irelevantní nebo postradatelná data. A tento jediný sektor dokáže pozlobit kde jakou aplikaci. Buď se zasekne, spadne úplně, nebo je souboru nakopírována jen polovina. Autor sám kdysi v podobné situaci pronesl jedno či dvě sprostá slova.

Na pomoc přichází Safecopy. Umí přeskočit vadné sektory a dostat z umírajícího média co nejvíc dat. Pochopitelně s širokými možnostmi nastavení ovlivňující rychlost, úspěšnost a integritu dat. To ale umí i dd_rescue (ve všech inkarnacích). Specialita Safecopy jsou nízkoúrovňové operace na úrovni média jako nastavení čtecí hlavy na začátek záznamu resp. kousek před vlastní začátek. Pochopitelně bude hodně záležet na hardwaru a jak dobře jsou napsané drivery. Safecopy u mě také vyhrává formátem logu. Detaily, dokumentaci a různé přístupy k obnově dat najdete na domovských stránkách projektu. Jedná se o zajímavé čtení, i pokud zrovna Safecopy nevyužijete.

safecopy.sourceforge.net/, 1.7, GPL

PieDock

PieDock je task bar podobný tomu, co je v Mac OS X, jen je ve tvaru kruhu a pochopitelně je navržený pro desktopy světa otevřeného softwaru (Gnome, KDE, Xfce). Napsaný je v C++. Pokud se zrovna necítíte na kompilování, na domovských stránkách jsou připravené i binární obrazy.


www.markusfisch.de/PieDock, 1.5.0, MIT/X

Ora2Pg

Ora2Pg je Perlový modul a skript pro převod databáze z Oraclu do PostgreSql. Převede nejen tabulky, ale i pohledy, indexy, triggery, procedury a více. Pomocí parametrů lze konfigurovat, co a jak se převede. Ora2pg umí udělat převod buď online, tedy připojí se k staré i nové databázi zároveň; nebo offline, kdy jen vytvoří SQL soubor vhodný k importu do PostgreSQL. Bohužel nemám přístup k Oracle databázi, která by využívala speciality a pokročilé funkce Oraclu, abych ověřil jak se popere s nástrahami reálného světa. Pokud máte tu možnost a budete Ora2Pg zkoušet, ocením, pokud se s případným úspěchem či neúspěchem podělíte v diskusi pod článkem.

CS24_early

ora2pg.darold.net, 8.10, GPLv3

Blbinka

Tech support je asi všude stejný a nezáleží na odvětví.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.