Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (14. 3. 2012)

14. 3. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes začneme GUI aplikací pro správu MySQL databáze, dále tu máme Vim plugin usnadňující integraci s verzovacími systémy, nástroj pro obnovu dat z poškozených médií, graficky povedený task bar a nástroj pro převod mezi databázemi. Vše uzavře blbinka.

MyJgui

MyJgui je alternativní nástroj k phpMyAdmin. Liší se tím, že MyJgui je desktopová aplikace psaná v Javě. GUI ničím neuchvátí, subjektivně mi přijde trochu neintuitivní. Funkcionalitou se s phpMyAdminem taky nemůže rovnat. Na druhou stranu MyJgui netahá s každou změnou megabajty dat, takže dokáže být u rozsáhlejších databází rychlejší.

Asi už je vám víc než jasné, že další srovnání je zbytečné. Jsou to dva odlišné nástroje. Pokud chcete jednoduchého, lokálního klienta pro správu MySQL databází – koukněte na MyJgui. Na domovských stránkách najdete základní dokumentaci, která vás provede nastavením spojení a kódování. Bohužel, jediné, co se ve zdrojovém kódu za poslední dva roky událo, je stabilizace a minimální změny. PhpMyAdmin si své prvenství pro tentokrát pravděpodobně udrží. Nebo znáte lepší nástroj pro správu MySQL databází? Nezapomeňte se podělit v diskusi pod článkem.


myjgui.com, 0.7.4.3, GPLv2

Aurum

Aurum je plugin pro integraci verzovacího systému do Vimu. A ne jednoho, ale hned několik – Aurum podporuje Mercurial, GIT a Subversion. Přímo z pohodlí Vimu tak můžete třeba commitovat změny (:AuCommit) nebo podívat se na diff (:AuDiff) a další běžné operace. Výčet funkcí najdete na vim.org nebo domovské stránce na bitbucker.org. Za přečtení stojí i velice detailní manuál. Hned první kapitola prozradí, že pro správný běh musíte mít nainstalovaný plugin „frawor“. 

www.vim.org/scripts/scrip­t.php?script_id=3828, 1.4.9, licence nezjištěna

Safecopy

Určitě už se vám někdy stalo, že chcete přečíst / přehrát z CD či DVD velký soubor / film a ejhle – špatný sektor. Dost možná je to pouze jeden sektor, a ještě k tomu obsahující irelevantní nebo postradatelná data. A tento jediný sektor dokáže pozlobit kde jakou aplikaci. Buď se zasekne, spadne úplně, nebo je souboru nakopírována jen polovina. Autor sám kdysi v podobné situaci pronesl jedno či dvě sprostá slova.

Na pomoc přichází Safecopy. Umí přeskočit vadné sektory a dostat z umírajícího média co nejvíc dat. Pochopitelně s širokými možnostmi nastavení ovlivňující rychlost, úspěšnost a integritu dat. To ale umí i dd_rescue (ve všech inkarnacích). Specialita Safecopy jsou nízkoúrovňové operace na úrovni média jako nastavení čtecí hlavy na začátek záznamu resp. kousek před vlastní začátek. Pochopitelně bude hodně záležet na hardwaru a jak dobře jsou napsané drivery. Safecopy u mě také vyhrává formátem logu. Detaily, dokumentaci a různé přístupy k obnově dat najdete na domovských stránkách projektu. Jedná se o zajímavé čtení, i pokud zrovna Safecopy nevyužijete.

safecopy.sourceforge.net/, 1.7, GPL

PieDock

PieDock je task bar podobný tomu, co je v Mac OS X, jen je ve tvaru kruhu a pochopitelně je navržený pro desktopy světa otevřeného softwaru (Gnome, KDE, Xfce). Napsaný je v C++. Pokud se zrovna necítíte na kompilování, na domovských stránkách jsou připravené i binární obrazy.


www.markusfisch.de/PieDock, 1.5.0, MIT/X

Ora2Pg

Ora2Pg je Perlový modul a skript pro převod databáze z Oraclu do PostgreSql. Převede nejen tabulky, ale i pohledy, indexy, triggery, procedury a více. Pomocí parametrů lze konfigurovat, co a jak se převede. Ora2pg umí udělat převod buď online, tedy připojí se k staré i nové databázi zároveň; nebo offline, kdy jen vytvoří SQL soubor vhodný k importu do PostgreSQL. Bohužel nemám přístup k Oracle databázi, která by využívala speciality a pokročilé funkce Oraclu, abych ověřil jak se popere s nástrahami reálného světa. Pokud máte tu možnost a budete Ora2Pg zkoušet, ocením, pokud se s případným úspěchem či neúspěchem podělíte v diskusi pod článkem.

ICTZ23

ora2pg.darold.net, 8.10, GPLv3

Blbinka

Tech support je asi všude stejný a nezáleží na odvětví.

Autor článku

David Kovalský pracuje na pozici Technical Lead pro firmu Red Hat. Tam se zabývá oblastí Quality Assurance. Pro Root.cz píše články o novinkách ve světě svobodného softwaru.