Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (18. 2. 2015)

Jiří Sluka

Pravidelná sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme webového správce souborů napsaného v PHP a JS, využijeme služeb Alberta pro vyhledávání a spouštění aplikací či souborů, vytvoříme mediální server a nakonec přidáme geografická data do vlastních fotografií. Nebude chybět ani blbinka.

eXtplorer

Volně distribuovaná a platformně nezávislá webová aplikace sloužící jako správce souborů. Projekt je postaven na PHP a JavaScriptu. Obsahuje běžné funkce pro kopírování a přesouvání souborů / složek s podporou drag and drop, stejně tak umožňuje soubory vytvářet, přejmenovávat nebo editovat. Přístup k nim je dostupný přes FTP nebo přímo pomocí PHP. Stahování / upload souborů a vytváření / extrahování archivů je samozřejmostí.

extplorer.net/, 2.1.7

Albert

Launcher pro jednoduché vyhledávání a spouštění aplikací, otevírání složek, spouštění souborů prostřednictvím výchozích programů, vyhledávání na internetu a mnohé další. Dostupná alfa verze podporuje i změnu barevného motivu. Aktuálně vývojáři pracují na úpravách backendové části aplikace, jejíž uveřejnění je naplánováno na konec měsíce února.

github.com/ManuelSchneid3r/albert, 0.6

Media Browser

Multiplatformní software implementující serverové řešení pro domácí uživatele. Umožňuje převzít plnou kontrolu nad multimediálními soubory a přehrávat je na různých zařízeních. Je vybaven automatickou detekcí DLNA kompatibilních zařízení, možností připojit se k nim a procházet uložené soubory.

mediabrowser.tv/, 3.0.5518

PhotoPlace

Aplikace pro geotagging a vytváření Google Earth vrstev s vlastními fotografiemi. Díky GPX dokumentu z GPS zařízení je možné přidat geografická metadata ke všem fotkám ve složce. Dále je k dispozici generování KMZ vrstev pro Google Earth s rozšířenými možnostmi pro tvorbu zvukových prezentací a virtuálních prohlídek.

www.photoplace.io/, 0.6.1

Blbinka

Projekt Hyperloop se konečně dočkal. Nebude to dlouho trvat a vznikne testovací trať, která se postará o rychlou přepravu za poměrně nízkou cenu. Pokud vám nevadí angličtina a chcete se o „hypersmyčce“ dozvědět více, celkem obsáhlý článek zveřejnil na svých stránkách Forbes.

Našli jste v článku chybu?
18. 2. 2015 15:59
Karel (neregistrovaný)

Tak sice ne pod jménem "hyperloop", ale přesto se o této dráze uvažuje dlouhodobě i u nás v ČR. Podzemní dráha mezi Prahou a Brnem. Tunel s nízkým tlakem, kde by se vlak pohyboval rychlostí přes 600km/h. Místo kolejí maglev. Z Prahy do Brna by se tak dalo dostat pod půl hodiny. To by ta města víceméně spojilo. I na to byla minimálně jedna studie. Odhadované náklady 200 miliard Kč.

Problémy byly tři: prototypy technologie mají jen v Číně, což není zrovna ideální partner. Zadruhé bezpečnost techn…

20. 2. 2015 22:11

Uz neky pred deseti, mozna patnacti lety jsem mel v ruce nejaky propagandisticky platek EU nebo takoveho neco, kde se psalo o Eurometru. Tedy o siti vlaku v podtlakovych tunelech, ktera mela spojovat dulezita evropska mesta. Ovsem od te doby ticho po pesine. Asi to nedospelo dale, nez do stadia propagandy, protoze technicke problemy a cena asi nebyly zadna sranda. Tak se ted vsude misto toho stavi TGV. Eurometro upadlo do zapomneni tak dokonale, ze ani Google o nem nevi.