Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (18. 5. 2016)

18. 5. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se seznámíme se  švýcarským nožem  pro CSV/JSON soubory, reinkarnujeme stahovací program pro videa, připomeneme známou distribuci a zašifrujeme poznámky.

Miller

Program miller, pro CLI, se snaží nabídnout kombinaci schopností utilit sed, awk, join a sort pro textové soubory CSV a JSON. K souborům můžete přistupovat tak trochu jako k databázi. Autor jej napsal rozumným způsobem, alokuje co nejmenší množství paměti a program lze použít v proudu programů. Pro některé distribuce je součástí repozitářů.

Miller, BSDL, verze 4.0.0

Movgrab

Programů pro stažení videí je široký výběr. Své místo se pokouší zaujmout i Movgrab, který vyšel ve verzi 2.0, jež je zároveň reinkarnací projektu. Mezi podporovanými zdroji videí nejsou jen ty nejznámější zdroje (YouTube, Vimeo), ale třeba i specifičtější (Ted, Liveleak, …). Samozřejmě, že lze zadat adresu zdroje, který není v předdefinovaném výčtu. Pokud je vyžadované přihlášení, lze přihlašovací údaje zadat v CLI.

Movgrab, GNU GPL, verze 2.0

Tiny Core Linux

Tiny Core Linux se před několika lety proslavil především svou extrémně malou velikostí. Základní verze má necelých 11 MB, největší ~106 MB a uživateli nic zásadního nechybí, aplikace si lze velmi snadno doinstalovat. Dnes jsou k dispozici verze pro i386, x86–64, ale i velmi populární Raspberry Pi.

Tiny Core Linux, mix licencí, verze 7.0

Notebook PEA

Obyčejný zápisník, napsaný v Javě, zdánlivě nenabízí nic, vyjma šifrování. Pokud s sebou potřebujete nesourodý balík poznámek (nejen klíčenku na hesla) a nevyžadujete formátování, ale nechcete, aby je mohl přečíst někdo další, poslouží výborně. Díky zvolené platformě je adeptem pro umístění na klíčenku. Autor zašel v pohledu na bezpečnost zadávání hesla tak daleko, že program disponuje i virtuální klávesnicí, aby se předešlo odečtení hesla keyloggerem. Zatím je program v rané fázi vývoje.

skolení ELK

Notebook PEA, GNU GPL, verze 0.1.0

Blbinka

Vývoj jde dopředu rychlým tempem. Stařičký DOS téměř všichni odepsali. Pro většinu lidí by asi byl velkým překvapením stařičký laptop v garáži F1. Důvodem je specifická karta, přístupná jen z DOSu.

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.