Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (23. 11. 2016)

Jiří Sluka

Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na cestu datagramu sítí na geografické mapě, vyzkoušíme emulátor IBM PC, budeme pracovat s MySQL databázemi a nakonec se necháme upozorňovat na přestávky při sezení u PC.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Open Visual Traceroute

Aplikace s GUI, která rozšiřuje schopnosti traceroute nástroje o vykreslení cesty datagramu na geografické mapě s možností přepínání mezi 2D a 3D pohledem. V tabulce vypisuje jednotlivé hopy, resp. významná místa, kterými datagram v rámci počítačové sítě projde. Zobrazuje jejich polohu (tzn. stát, město, zeměpisná šířka a délka), IP adresu, hostname a další údaje. Jako součást programu dobře poslouží také paketový sniffer a nástroj pro vyhledávání ve Whois databázi.

sourceforge.net/projects/o­penvisualtrace/, 1.6.4

PCem

Emulátor pro spouštění starých počítačových her, programů a operačních systémů. Je schopen emulovat IBM PC kompatibilní systémy / základní desky z období mezi léty 1981 a 1996. Nechybí mezi nimi téměř žádný IBM PC model (ani IBM PS/1 2121 a IBM PS/2 2011), některé American Megatrends BIOS klony, Award BIOS systémy nebo základní desky Intel Premiere/PCI a Intel Advanced/EV.

pcem-emulator.co.uk/, v11

ElectroCRUD

Multiplatformní aplikace postavená na frameworku Electron, kterou dostatečně specifikuje čtveřice písmen: CRUD (Create, Read, Update, Delete). Pracuje s databázemi typu MySQL, umožní procházení, aktualizování nebo mazání záznamů. Jednou z přidaných hodnot je podmíněné formátování, ale i filtrování a konfigurace widgetů.

github.com/garrylachman/ElectroCRUD, 0.8.4

SafeEyes

Netřeba rozebírat, že dlouhé sezení před monitorem může časem způsobit zdravotní komplikace spojené s nepřiměřeným namáháním zraku. Dokud to ještě jde, lze tomu částečně předejít pravidelnými přestávkami, na které vás tento pomocník spolehlivě upozorní.

github.com/slgobinath/SafeEyes, 1.1.0

Blbinka

Apple už tradičně zaměřuje své síly na předvánoční období. Ne že by jeho letošní reklamní spot předčil legendární útěk před kancem od Kofoly, ale českého prostředí si nelze nevšimnout.