Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (25. 1. 2017)

25. 1. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jednoduchý http server, přečteme si pár komiksů, připojíme se na vzdálenou plochu a zkusíme si jeden skriptovací jazyk.

devd

Jednoduchý http server v jednom jediném souboru určený hlavně pro vývojáře, ale jednoduše použitelný v podstatě pro kohokoli. Celý běží v konzoli a ke svému běhu nepotřebuje žádné další komponenty, závislosti ani konfigurační soubory.

github.com/cortesi/devd, 0.7

MComix

Konfigurovatelný prohlížeč obrázku určený primárně pro prohlížení komiksů. Použít ho ale samozřejmě můžete i v jiných situacích. Stačí přetáhnout složku s obrázky do okna programu a můžete prohlížet. Program zvládá otevřít všechny druhy obrázku, stejně tak jako velké množství kontejnerových formátů včetně CBR, CBZ, CB7, CBT, LHA a PDF.

sourceforge.net/projects/mcomix, 1.2.1

TigerVNC

Otevřený multiplatformní projekt, který zajišťuje vzdálené připojení přes VNC (Virtual Network Computing). Podporuje Linux, Microsoft Windows a macOS. Program je založen na 4. generaci VNC a nabízí vysoký výkon a pokročilé funkce, jako je třeba podpora nejnovějšího X.Org X11 serveru. Některé ze svých funkcí, jako jsou akcelerovaná komprese JPEG a podpora běhu videa a 3D programů, si vypůjčil z jiných projektů (TightVNC a TurboVNC).

tigervnc.org, 1.7.1

Xill IDE

Jedná se o skriptovací jazyk Xill a Xill IDE. Společně tvoří poměrně efektivní nástroj. Samotné IDE obsahuje tutoriál k jazyku, který není nijak složitý. Zároveň je k dispozici rozsáhlý help se spoustou příkladů dostupných snadno přímo z IDE. Jazyk obsahuje podporu pro snadnou spolupráci se spoustou databází (SQL, ale třeba i MongoDB), nástroje pro analýzu XML/HTML, pro volání webových API. IDE podporuje syntax highlighting, našeptávač, on-fly analyzuje syntaktickou správnost, k dispozici je debuger, krokování atd.

Děkuji za tip Pavlovi Pěknému.

ICTZ24 early

www.xillio.com, 3.4.1

Blbinka

Nejen u některých lidí, ale i u zvířat občas platí, že mozek není k životu až tak úplně potřeba. Alespoň ne celý.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.