Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 4. 2017)

26. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na rádiový přijímač, vyzkoušíme aplikaci pro sériovou komunikaci, budeme vyhledávat na IMAP serveru a nakonec si představíme nástroj pro analýzu PostgreSQL logů.

Gqrx

Softwarově definovaný rádiový přijímač (AM, FM, SSB) postavený na GNU Radio a Qt GUI toolkitu. Umí zpracovávat I/Q data z různých vstupních zařízení, včetně Airspy, Funcube Dongle Pro/Pro+, RTLSDR, Ettus USRP, HackRF nebo BladeRF. Poskytuje vykreslovací schopnosti pomocí vodopádového grafu a FFT. Podporuje monofonní i stereofonní FM a přenos doplňkových informací RDS.

gqrx.dk/, 2.6

SCommunication

Nástroj pro komunikaci přes sériové rozhraní RS232 nebo RS485. Příchozí a odesílaná data jsou zobrazitelná v hexadecimálním, decimálním, binárním a ASCII formátu. Integruje časovač pro periodické odesílaní dat v časových intervalech (např. po vteřině). Umožňuje nastavení baudrate, datových bitů, stop bitů, parity, RTS a dalších parametrů. Tuto konfiguraci pak uvádí i ve stavovém řádku.

sourceforge.net/projects/scom­munication/, v3

imaputils

Pomocník pro vyhledávání e-mailů na IMAP serveru. Využívá jeho nativní schopnosti, tzn. vyhledávání obsahu podle data nebo třeba hlavičky e-mailů. Umožňuje přesouvání nebo kopírování mezi mailovými schránkami, zobrazení obsahu nebo jeho mazání. Nástroj je distribuován pro příkazovou řádku a je napsán v Perlu.

sourceforge.net/projects/imaputils/, 0.2

pgBadger

Software pro zpracování a analýzu PostgreSQL databázových logů. Poskytuje ucelené přehledy a reporty ohledně SQL dotazů a umožní vykreslovat grafy za pomoci javascriptové knihovny flotr2 s podporou zoomování nebo exportu do PNG. Je schopný automaticky detekovat formát log souboru (syslog, stderr, csvlog) a parsovat objemné log soubory, stejně jako komprimované soubory gzip.

CS24_early

dalibo.github.io/pgbadger/, 8.1

Blbinka

Prototyp létajícího auta se dočkal svého debutu. Kitty Hawk Flyer už brzy bude možné legálně řídit nad vodními plochami na území Spojených států.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku