Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (26. 4. 2017)

26. 4. 2017
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na rádiový přijímač, vyzkoušíme aplikaci pro sériovou komunikaci, budeme vyhledávat na IMAP serveru a nakonec si představíme nástroj pro analýzu PostgreSQL logů.

Gqrx

Softwarově definovaný rádiový přijímač (AM, FM, SSB) postavený na GNU Radio a Qt GUI toolkitu. Umí zpracovávat I/Q data z různých vstupních zařízení, včetně Airspy, Funcube Dongle Pro/Pro+, RTLSDR, Ettus USRP, HackRF nebo BladeRF. Poskytuje vykreslovací schopnosti pomocí vodopádového grafu a FFT. Podporuje monofonní i stereofonní FM a přenos doplňkových informací RDS.

gqrx.dk/, 2.6

SCommunication

Nástroj pro komunikaci přes sériové rozhraní RS232 nebo RS485. Příchozí a odesílaná data jsou zobrazitelná v hexadecimálním, decimálním, binárním a ASCII formátu. Integruje časovač pro periodické odesílaní dat v časových intervalech (např. po vteřině). Umožňuje nastavení baudrate, datových bitů, stop bitů, parity, RTS a dalších parametrů. Tuto konfiguraci pak uvádí i ve stavovém řádku.

sourceforge.net/projects/scom­munication/, v3

imaputils

Pomocník pro vyhledávání e-mailů na IMAP serveru. Využívá jeho nativní schopnosti, tzn. vyhledávání obsahu podle data nebo třeba hlavičky e-mailů. Umožňuje přesouvání nebo kopírování mezi mailovými schránkami, zobrazení obsahu nebo jeho mazání. Nástroj je distribuován pro příkazovou řádku a je napsán v Perlu.

sourceforge.net/projects/imaputils/, 0.2

pgBadger

Software pro zpracování a analýzu PostgreSQL databázových logů. Poskytuje ucelené přehledy a reporty ohledně SQL dotazů a umožní vykreslovat grafy za pomoci javascriptové knihovny flotr2 s podporou zoomování nebo exportu do PNG. Je schopný automaticky detekovat formát log souboru (syslog, stderr, csvlog) a parsovat objemné log soubory, stejně jako komprimované soubory gzip.

skoleni

dalibo.github.io/pgbadger/, 8.1

Blbinka

Prototyp létajícího auta se dočkal svého debutu. Kitty Hawk Flyer už brzy bude možné legálně řídit nad vodními plochami na území Spojených států.

Autor článku