Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (27. 7. 2016)

27. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes vyzkoušíme alternativního poštovního klienta, stáhneme si spolehlivěji pár souborů, zopakujeme si chemii a doplníme si obrázky přebalů hudebních CD do naší kolekce.

FossaMail

Emailový klient, který zvládá komunikovat přes Facebook Chat, XMPP, Twitter, IRC nebo Google Talk a nechybí ani RSS čtečka pro odběr obsahu z internetu. Jedná se o software postavený na Mozilla Thunderbirdu, takže je možné přidávat další funkce přes jeho standardní rozšíření. Pokud byste měli chuť experimentovat a porovnat oba tyto klienty, není problém je provozovat paralelně na jednom systému.

www.fossamail.org, 25.2.2

LFTP

LFTP je sofistikovaný program pro přenos souborů s ovládáním přes příkazovou řádku (článek na Rootu). Zvládá protokoly FTP, HTTP, FISH, SFTP, HTTPS a FTPS. Každá operace je spolehlivá a každá nekritická chyba je automaticky řešena opakováním stahování. To je velice užitečné zvlášť u přenosů ze stroje s dynamickou IP adresou nebo s problematickým připojením.

lftp.yar.ru, 4.7.3

Jmol

V Javě napsaný nástroj pro modelování molekul ve 3D. Tento software najde využití jak ve školství, tak v chemickém výzkumu. Vývojáři jej připravili pro uživatele jako samostatnou aplikaci, ale také jako applet pro webový prohlížeč (funkční je ve Firefoxu, Internet Exploreru, Opeře, Google Chrome a Safari). Jmol podporuje širokou škálu souborových formátů užívaných v chemii, včetně Protein Data Bank (pdb), Crystallographic Information File (cif), MDL Molfile (mol), a Chemical Markup Language (CML).

www.jmol.org, 14.6.1

disCoverJ

Nástroj na automatické stahování přebalů pro vaše MP3 soubory. Program je velice jednoduchý na ovládání, stačí přetáhnout vaši skladbu do okna programu a stisknout tlačítko pro vyhledávání. DisCoverJ pak vyhledá na iTunes, Amazonu, Googlu, Bingu, Deezeru, Spotify, Discogs a Gracenote přebal na CD, který stáhne, opatří tagem a zobrazí výsledek.

CS24_early

www.it-lobby.de/discoverj, 2.2.4

Blbinka

V Holandsku přišli s nápadem, jak motivovat k ekologickému chování. Pokud bude v Amsterdamu čisté ovzduší, budou mít jeho obyvatelé zdarma přístup k internetu šířeného pomocí ptačích budek.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.