Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (29. 9. 2021)

29. 9. 2021
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si představíme nástroj pro práci se snímky obrazovky, vyzkoušíme software pro práci s MPO 3D fotografiemi, přeložíme si texty do jiných jazyků a vytvoříme si nějaké ty vědecké grafy.

Pensela

Multiplatformní nástroj na vytváření a úpravu snímků obrazovky. Poskytuje sadu nástrojů pro kreslení základních tvarů, značek pro správně a špatně, šipky, možnost změny barev vložených objektů, přidávání textů, zvýraznění textů, změnu velikosti, umístění a rotace objektů a spoustu dalších.

github.com/weiameili/Pensela, 1.2.3

MPO Tool

Software pro rozdělování a konverzi MPO 3D fotografií napsaný v Pythonu 2.7 (protože zatím neexistují potřebné knihovny pro Python3) a GTK+3. Umí rozdělit MPO soubory do jednotlivých JPG a umí vytvářet křížové i paralelní obrázky. V aplikaci zatím chybí grafický progress bar, potřebné informace ale najdete v terminálu.

github.com/limbusdev/mpo-tool, 0.7.1

Dialect

Aplikace, která umožňuje překládat z jednoho jazyka do druhého za pomocí webových služeb Google Translate a LibreTranslate. Je navržena primárně pro GNOME, funguje ale stejně dobře i v jiných prostředích. Kromě překladu textu nabízí i výslovnost, převod textu na řeč, historii překladů nebo tlačítka pro rychlé kopírování a vložení textu.

flathub.org/apps/details/com­.github.gi_lom.dialect, 1­.3.0

eXtrema

Nástroj pro vizualizaci a analýzu dat, který umožňuje vědcům rychle roztřídit své velké, komplexní soubory dat do smysluplných informací. Své kořeny má v laboratoři částicové fyziky, takže je primárně navržen pro pracovníky výzkumu. Je velice flexibilní a umožňuje jednoduše vytvářet vlastní příkazy a grafy na míru.

MIFtip2

https://github.com/esternin/eXtrema, 4.7.0

Blbinka

Máte strach, že jednoho dne přiletí na naši planetu vetřelci z Marsu? Vědci právě zjistili, že se už bát nemusíte.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.