Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (3. 6. 2009)

3. 6. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na jaderný modul FS-Cache. Zamyslíme se, zda DeviceKit nahradí HAL. Ukážeme si program na screenshoty v konzoli. Ukážeme si SDL knihovnu pro ASCII znaky a ukážeme si také, jak si doma vyrobit obdobu MS Surface.

FS-Cache

FS-Cache je mechanismus, který umožní jádru Linuxu cachovat data na souborových systémech, které jinak Linux cachovat neumí. Například NFS a CIFS. FS-Cache se skládá z jaderného modulu (bude ve verzi 2.6.30, která je momentálně RC) a userspace programu cachefilesd. Ten zajistí vlastní cachování a ukládání dat na zvolené místo na disku. Jeho konfigurační soubor je /etc/cachefiles­d.conf a kromě adresáře s cache (obvykle /var/cache/fscache) zde ještě můžete nastavit, kolik volného místa na disku věnujete pro cache. Jednou z podmínek je, aby tento adresář podporoval rozšířené atributy. Toho dosáhnete např.  spuštěním příkazu „tune2fs -o user_xattr /dev/hdxN“. FS-Cache není použita, dokud to vysloveně neřeknete při mountování – parametr fsc. Například „mount stroj:/ /mnt/stroj -o fsc“. Pokud cachování backend není zrovna dostupný (spadl, zapomněli jste ho nastartovat), tak se FS-Cache nesnaží nic cachovat a data jsou normálně dostupná, jenom holt nejsou cachovaná. Na závěr bych chtěl jenom upozornit, že použití FS-Cache může být dvojsečné. Pokud má vzdálený stroj rychlejší disky než váš a jste připojeni lokálně přes gigabitový ethernet, tak přístup bez cache může být rychlejší než s ní. Na druhou stranu, je možné použít i pro souborové systémy, které normálně Linux cachuje do paměti, ale vy byste ho chtěli cachovat i na disk – např. přístup na pomalé CD nebo DVD.

http://people­.redhat.com/~dho­wells/fscache/­,0.9,GPLv3

DeviceKit

Zdá se že v Linuxovém světě zase nastal čas na změnu. Změnu z HALu na DeviceKit. Pokud vůbec netušíte co je to HAL a jestli ho máte v počítači (máte), tak tady je stručné shrnutí i pro laiky. Na HAL byly stížnosti, že je monolitcký a že je to velký pomalý moloch. DeviceKit je jeho kompletní přepsání od základu. Jeho velkou výhodou má být možnost rozdělit na více částí (např. DeviceKit-power, DeviceKit-disks). Jestli to dobře chápu, tak by měl DeviceKit nahradit jak HAL, tak D-BUS. Jestli k té nahradě opravdu dojde nebo zda se mezitím objeví dalších pět alternativ, nechám na posouzení laskavého čtenáře. Device kit bude ve Fedoře (vyjde příští týden (opět)) a je již v Debianu experimental.

www.freedesktop­.org/wiki/Sof­tware/DeviceKit,003–1,GPLv2+ a LGPLv2+

fbcat

fbcat umí udělat screenshot framebuffer obrazovky. Což se vám může hodit, když nebudete v X prostředí. Trochu nevýhodou je, že obraz je uložen do PPM formátu, ale není to nic, co by convert z ImageMagicku nezvládl.

code.google.com/p/fbcat­/,0.1,GPLv2

Libfake437

je knihovna pro vykreslování znaků CP437 pomocí SDL knihovny. Teda – pokud vám nevyhovuje aalib, libcaca nebo ncurses tak jako autorovi libfake437.

Libfake437

code.google.com/p/lib­fake437/,0.4,LGPL

reacTIVision

ReacTIVision je framework na rozpoznávání polohy a pohybu základních značek připojených k objektům na desce stolu a také k rozpoznávání vícenásobných dotyků prstů. Tento framework byl navržen při vývoji reacTable, což má být opensource obdoba Microsoft Surface. Nakolik si kdo z nich vede dobře/špatně při rozpoznávání obrazu, nevím. Ani jeden jsem neměl šanci odzkoušet. Ale je pravda, že rozpoznávání prstů do reacTIVision bylo přidáno až dodatečně a používá v podstatě brutal force metodu. Ale zdá se to být funkční. Takže pokud si chcete vytvořit interaktivní stolek, tak vesele do toho.

ICTZ23

reactivision.sou­rceforge.net/,1­.4,LGPL a GPL

Blbinka

Těžký život balíčkovačů programů.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.