Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (30. 11. 2016)

30. 11. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na jeden velice alternativní webový prohlížeč, oprášíme nějaké ty staré hry, prověříme si formáty souborů i kvalitu videa.

Links

Webový prohlížeč s textovým i grafickým rozhraním. Je zaměřen na uživatele, kteří chtějí zachovat typické prvky grafického uživatelského rozhraní (pop-up okna, menu atd.) v textovém prostředí. Původní verze Linksu byla vyvinuta Mikulášem Patočkou v České republice. Jeho skupina Twibright Labs později vyvinula verzi 2, která zobrazuje grafiku a podporuje JavaScript. Je velmi rychlý, ale některé stránky nezobrazuje tak, jak se zobrazují v grafických prohlížečích. Funguje i na systémech bez X serveru.

links.twibright.com, 2.14

Doomsday Engine

Grafický herní engine ve stylu starých her jako je Doom, Hexen a Heretic. Byl vytvořen za účelem tvorby her, které vypadají jako tyto staré klasiky, ale běží na tomto moderním herním enginu. Klíčovými vlastnostmi jsou podpora hardwarově akcelerované 3D grafiky (Direct3D a OpenGL), zvukové efekty (DirectSound3D), podpora až 16 hráčů pro hraní po síti, stínové efekty, dynamické osvětlení, 3D modely, podpora textur s vysokým rozlišení a spousta dalších moderních vychytávek.

www.dengine.net, 1.15.8

DROID

Digital Record and Object Identification je otevřený nástroj vyvíjený Britským národní archivem sloužící k dávkové identifikaci formátů souborů. Program zvládá identifikovat soubory ve složkách a podsložkách a vypsat report o tom, co je který soubor zač. Přičemž nepracuje pouze s příponami souboru, ale přímo s hlavičkami, takže pokud je soubor omylem uložen s jinou příponou, dokáže to odhalit.

github.com/digital-preservation/droid, 6.2.1

QCTools

Quality Control Tools for Video Preservation je prográmek pro analýzu kvality videa. Je zaměřený spíše na profesionály, ale může pomoci při práci s videem komukoli. Stačí jen vybrat potřebnou pasáž a software zkontroluje parametry videa snímek po snímku a vypíše protokol. Vyhraďte si na to však volné odpoledne, protože kontrola 150sekundového videa zabere 120 sekund.

skoleni

github.com/bavc/qctools, 0.7.3

Blbinka

Po událostech z minulého týdne asi nemůžu jinak a musím sem umístit galerii 10 nejlepších vtípků na téma výpadek Googlu. Google přece nepadá každý den.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.