Hlavní navigace

Týden ve zkratce: licence ICQ a patenty Microsoftu

20. 5. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V uplynulých sedmi dnech přišla na přetřes především licence ke známé instant messagingové síťi ICQ. Přinesli jsme rozbor licence a zabývali jsme se jejím dopadem na uživatele. Velmi sledovaná byla také kauza týkající se Microsoftu, který vyhrožoval vybíráním licenčních poplatků za své patenty.

Licence ICQ

Instant messaging je už mnoho let velmi populární formou internetové komunikace. V Česku je jednoznačně nejoblíbenější ICQ. Licence ICQ je ovšem velmi přísná a restriktivní. Víte, že nesmíte ICQ používat pro firemní komunikaci? Že vám musí být více než 13 let? A nesmíte využívat neoficiálního klienta?

Petr Krčmář: Úskalí licence ICQ: mnoho neznámých omezení

Znáte úskalí licence ke komunikační síti ICQ? Zdá se vám text licence příliš drsný? Proč je právě takový? Kdo za to může? Pokračováním ve čtení tohoto příspěvku dáváte najevo své srozumění s následujícím varováním: Čtení v neosvětlených prostorech namáhá zrak a může vést k jeho poškození.

Pavel Vymazal: Polemika: Je licence ICQ trest boží?

Microsoft a patenty v Linuxu

Studená válka na poli patentů přešla do další fáze. Microsoft říká, že různé produkty open source software porušují minimálně 235 patentů. Microsoft údajně bude chtít poplatky od jednotlivých uživatelů open source software. Za poslední rok získal Microsoft mnoho patentů a zřejmě se cítí v převaze oproti firmám, které jsou svými patenty k open source přátelské (např. IBM). Tuto rovnováhu se Microsoft zřejmě pokouší narušit silou.

Pavel Chalupa: Microsoft říká: FOSS porušuje 235 patentů

Microsoft přešel do útoku a tvrdí, že Linux porušuje nejméně 235 patentů, které firma vlastní. Společnost podle svého prohlášení hodlá vybírat od uživatelů licenční poplatky. Otázkou ale zůstává, proč nechce Microsoft na zmíněných 235 porušení přímo ukázat prstem a veškerá nařknutí jsou stále nekonkrétní a obecná.

Petr Krčmář: Proč nechce Microsoft ukázat porušované patenty?

Linus veřejně zareagoval na tvrzení Microsoftu o porušování patentů ze strany Linuxu. Považuje celou věc za pokus zastrašit komunitu a její uživatele. „Můžete ukázat seznam těch patentů? Dokud ne, pak je to jen FUD a nemám k tomu co dodat.” Podobný názor má i právník FSF Eben Moglen.

Petr Krčmář: Torvalds a Moglen: tvrzení Microsoftu jsou „FUD“

Microsoft tvrdí, že nehodlá žalovat uživatele Linuxu v souvislosti s patenty, které vlastní. Přestože dříve bylo naznačeno, že k něčemu podobnému dojde, podle aktuálních informací je situace jiná. „Nechceme se soudit. Kdybychom chtěli, mohli jsme začít už před lety,”

Petr Krčmář: Microsoft: Nechceme se soudit

Ostatní

Od února do dubna probíhala na serveru Root.cz anketa CZECH OPEN SOURCE 2007, ve které odborná porota i široká veřejnost volily to nejlepší z české open-source scény. Absolutním vítězem s nejvyšším počtem hlasů v hlasování veřejnosti se stala česká varianta známe encyklopedie Wikipedie.

Redakce: Česká Wikipedie se stala vítězem ankety CZECH OPEN SOURCE 2007

Společnost AMD nedávno slíbila otevření ovladačů ke grafickým kartám. Ani Intel nezůstává pozadu a pomalu představuje svá open-source řešení. Čipset 965GM Express representuje první mobilní produkt, který implementuje čtvrtou generaci grafické architektury od Intelu.

Petr Krčmář: Intel otevřel ovladače chipsetu 965GM Express

OSS Alliance na rozdíl od BSA i bez zastrašování radí, jak nahradit nelegální software ve firmách i domácnostech. Na svobodné neboli zelené lince 800 880 844 dostanou zájemci odpovědi, jak vyměnit ilegální software za open source. Linka je provozována společně se sdružením českých uživatelů Linuxu CZLUG.

Martin Chlouba: OSS Alliance: BSA zapomíná na open source

Co spotřebovává nejvíce energie z mého notebooku? Který software způsobuje největší ztráty? Na tyto a další otázky by měla pomoci odpovídat nově oznámená utilita PowerTOP od Intelu. Ta sbírá informace ze systému a zobrazuje uživateli jeho stav vzhledem ke spotřebě. Program je k dispozici pod GNU GPL 2.

Petr Krčmář: Intel vydal utilitu PowerTOP pro Linux

CS24_early

Na serveru Linux.com vyšel článek o nejužitečnějších rozšíření OpenOffice.org. Autor mezi ně řadí například The Annotation Tool, nástroj vylepšující práci s poznámkami, SVG Import filter přidávající podporu formátu SVG a Tabbed Windows umožňující vytváření tabů, stejně jako je to možné například ve Firefoxu.

Jakub Šťastný: OpenOffice.org: rozšíření která musíte mít

Byl pro vás článek přínosný?