Hlavní navigace

Týden ve zkratce: změna licence Linux a Opery

17. 6. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V právě uplynulém týdnu jsme se zabývali licencemi Opery a Linuxu. Zatímco první jmenovaný webový prohlížeč změnil licenci už téměř před dvěma lety, Linux změna (možná) teprve čeká. Jak se projevila freeware licence na Opeře a proč by měl být Linux vydán pod GNU GPL 3? Čekají nás samozřejmě i další zprávy ze světa.

Licence

Jsou to téměř dva roky od chvíle, kdy se společnost Opera Software rozhodla změnit licenční politiku svého prohlížeče Opera pro PC. Ze shareware prohlížeče se tak stal klasický freeware, za který není třeba nijak platit. Jak se tato změna projevila na statistikách? Používá Operu více lidí než před změnou?

Petr Krčmář: Opera po dvou letech stále u dna

Linus Torvalds byl od začátku jedním z nejhlasitějších odpůrců nové licence GNU GPL 3. Ihned po vydání prvního návrhu řekl, že linuxové jádro nikdy nebude pod touto licencí vydáno. Je zajímavé sledovat proměnu jeho názoru na licenci od naprostého odporu přes smířlivost až k připuštění možnosti jejího použití.

Petr Krčmář: Linus zřejmě podpoří přechod Linuxu na GNU GPL 3

Linux.com uveřejnil článek o náhledu Linuse na aktuální koncept třetí verze licence GPL. Není žádným tajemstvím, že zpočátku byl Linus ohledně nové verze dosti skeptický, postupně k ní však zaujal mnohem smířlivější postoj. Co se týče licencování kódu linuxového jádra, není stále jasno. Linus každopádně o GPL 3 uvažuje.

Jakub Šťastný: Co si myslí Linus o současném návrhu GPL 3?

Různé

Pokud se těšíte na brzké nasazení protokolu IPv6, zřejmě vás teď zklameme. Nejnovější operační systém Microsoftu si s ním totiž příliš dobře nerozumí a implementace IPv6 je prý ve Vista velmi pochybná. „Vista obsahuje některé velmi vážné nedostatky ohledně IPv6,” tvrdí Loki Jorgenson, vedoucí vědec společnosti Apparent Networks, která je poskytovatelem síťových nástrojů.

Petr Krčmář: Windows Vista si nerozumí dobře s IPv6

Solaris 10 od Sun Microsystems je vonku. A je zadarmo. Sun Solaris 10 je veľmi pôsobivý a silný operačný systém. S mnohými distribúciami z unixovj rodiny mám skutočne rád Solaris. V súčasnosti sa stávajú servery od Sunu čaraz populárnejšie na celom svete…“ Discover

Aj z tohto dôvodu autor tohto výroku vytvoril web stránku Solaris 10 trainings & tutorials, na ktorej možno nájsť množstvo náučného materiálu o Solarise.

Jozef Šmihuľa: Príručky Unix Solaris 10

Společnost Data Evolution získala od AMD koncept zařízení z kategorie Personal Internet Communicator (PIC). Velmi brzy se prý na trhu objeví skutečně funkční model tohoto počítače s malými rozměry (21×14×6 cm; 1,3 kg) a nízkou cenou – 99 USD, tedy asi 2000 Kč.

Petr Krčmář: Linuxové PC za 2000 Kč?

Vyšla beta verze Safari 3, prohlížeče postaveného na open-source renderovacím jádru Webkit vycházejícím z KHTML. Hlavní zajímavostí je, že oproti předchozím verzím určeným pro Mac OS X, tato verze běží i na Windows.

Martin Hassman: Prohlížeč Safari nyní i na Windows

Server TorrentSpy, který je jedním z největších webů zabývající se BitTorrentem, musí nyní sledovat své uživatele. Je tak nucen činit z příkazu federálního soudu. Správci serveru musejí uchovávat detailní záznamy o aktivitách uživatelů a informace pak musí předávat MPAA.

Petr Krčmář: TorrentSpy musí sledovat své uživatele

Spoločnosť Apple včera informovala, že jej beta verziu Safari pre Windows dosiahol za prvých 48 hodín 1 milión downloadov. Toto číslo dosiahli aj napriek veľmi negatívnej kritike prvých testerov a to najmä kvôli problémom s fontami bezpečnosťou a samotnou stabilitou browsera.

Jozef Šmihuľa: Safari pre Windows – milión downloadov za 48 hodín

Společnost Linspire včera podepsala dohodu s Microsoftem. Ta jí umožní získat licenci na hlasový instant messaging, kodeky pro Windows Media 10 a TrueType technologie od Microsoftu. Uživatelé Linspire by měli být také chráněni proti patentovým žalobám ze strany redmondského obra.

Petr Krčmář: Linspire a Microsoft: kodeky a fonty za patentovou ochranu

ICTZ23

Komunita OpenOffice.org oznámila dostupnosť nového vydania OpenOffice.org s číslom 2.2.1. Napriek tomu, že ide o malú zmenu oproti predchádzajúcej verzii (detaily možno nájsť v changelog),autori odporúčajú upgrade na novú verziu z dôvodu odstránenia niektorých bezpečnostných chýb.

Jozef Šmihuľa: OpenOffice.org 2.2.1 vydaný

Autor článku