Hlavní navigace

Ubuntu Gutsy Gibbon: módní vlna doznívá?

Jakub Šťastný

Tak jako vždy po půl roce jsme se i nyní dočkali nového Ubuntu, které se tentokrát honosí kódovým názvem „Gutsy Gibbon“. Co nového přináší? Jak funguje integrovaný 3D desktop? Jak vypadá jeho indexované vyhledávání? A co na něj říkají jeho uživatelé?

Nalaďme se: novinky v Gutsy Gibbon

Ostře sledovanou novinkou v právě vydaném Ubuntu je defaultně nainstalovaný Compiz Fusion. Že je eye-candy prostředí pro spoustu uživatelů skvělým lákadlem, jistě není třeba podotýkat, druhou stranou mince je bohužel fakt, že ne všem uživatelům 3D desktop funguje. Problém se bohužel tentokrát netýká pouze lidí s grafickou kartou ATI. Dle ohlasů se s ním setkalo poměrně velké množství uživatelů, kterým nejenže nefungoval 3D Desktop, ale především mnohým z nich grafické prostředí vůbec nenaběhlo, což pro Ubuntu moc dobrá reklama není.

Effects-Options

Za neméně důležitou změnu osobně považuji přidání Trackeru, což je software umožňující indexované vyhledávání, které je pochopitelně díky indexu rapidně rychlejší. Indexovaným vyhledáváním disponují všechny moderní operační systémy – nalezneme jej jak ve Windows Vista, tak na Mac OS X, na Linuxu bohužel situace příliš růžová zatím není. Zda ji Tracker změní ukáže až čas, zatím mi nepřišel úplně vyzrálý. Rozhodně to ale je krok správným směrem.

Jistě mi dáte za pravdu, že nastavovat X.org přes xorg.conf není vždycky úplná legrace. Tvůrci Ubuntu na to mysleli, a proto v Gutsy naleznete vylepšenou utilitku určenou právě pro jeho konfiguraci. Jsem si jist, že ji mnozí uživatelé ocení.

ubuXconf

Tak jako vždy, i nyní je v Ubuntu k nalezení nejnovější, právě vydané Gnome. Současná verze je 2.20 a mezi novinky patří například výrazně zlepšené Evolution, které mimo jiné přináší pokročilou možnost zálohování emailů, dále vylepšenou podporu pro některé exotické jazyky, prohledávání bylo integrováno do file dialogu, a pozitivních změn doznal také power management.

Z dalších změn bych rád zmínil applet na rychlé přepínání uživatelů, snazší správu pluginů Firefoxu, plně automatickou instalaci tiskáren, zápis na souborový systém NTFS a velkou spoustu dalších vylepšení.

Tracker-Search-Tool

Instalace po africku

Co se týče instalačního procesu, žádné velké změny nečekejte. Stačí jako vždy stáhnout live CD, které roste například na Ubuntu.com a Ubuntu pomocí jednoduchého průvodce nainstalovat. Po restartu by měl být systém plně funkční a připravený na běžnou práci.

Upgrade z Feisty Fawn

Pokud již máte na disku Ubuntu nainstalované, samozřejmě není problém upgradovat. Přímý upgrade je možný pouze z verze 7.04, pokud máte verzi starší, musíte upgradovat postupně přes všechny přímo po sobě jdoucí verze. Před vlastním upgrade je nezbytné provést aktualizaci všech balíčků a k vlastnímu upgrade se doporučuje použít Update Manager. Také je nezbytné mít metabalíček ubuntu-desktop (případně kubuntu-desktop pro Kubuntu), bez kterého se upgrade nezdaří. Pro podrobnější návod doporučuji ke shlédnutí oficiální stránku o upgrade Ubuntu.

missing-codec

Instalace pluginů by již neměla nikomu dělat problémy.

Budoucnost?

Ačkoliv osobně hodnotím Gutsy Gibbona jako poměrně povedenou verzi, nemohl jsem si nevšimnout dlouhodobobějšího odchodu uživatelů k OpenSUSE a PCLinuxOS i nespokojenost mnohých uživatelů s právě vydaným Gutsy. Dle serveru DistroWatch sice Ubuntu stále roste, ale v popularitě již jej dávno předběhla mladá distribuce PCLinuxOS. Že by Ubuntu byla pouhá módní vlna, která je již za svým zenitem?

Odkazy

(Poznámka: Screenshoty byly převzaty z oficiálních stránek distribuce.)

Našli jste v článku chybu?

29. 10. 2007 23:20

Fragmentace disku zapříčiněná instalací výrazně většího množství objemu sw má také částečný vliv na rychlost odezvy systému. Podobně instalace nástrojů, apletů na pozadí, služeb (např. Beagle vs Strigi) má také vliv. Třeba Beagle může mít poněkud vyšší negativní dopad na rychlost systému, na druhou stranu poskytuje více možností než Strigi v Ubuntu. Jde o to srovnávat srovnatelné - nastavit si Ubuntu pokud možno jako openSUSE (nebo naopak) a porovnat to - jinak se porovnávají úplné nesmysly (jab…

27. 10. 2007 12:41

mark (neregistrovaný)
Tak nevim, jestli to je jenom muj dojem, nebo je opravdu tak, ale pokud si otevri jakykoliv clanek na Root.cz a nize dam zobrazit diskuzi, tak tam vzdycky je az neuveritelne kruta a sprosta hadka lidi (me pridje, ze o uplnych kravinach). Nekdo je zastance neceho, druhy neceho jineho a uz to zacina. Jedno umi tohle, druhe umi tamto, ve vysledku vsechno umi vsechno, jenom se to dela jinak, kdyz se to dela jinak, tak tomu to nevyhovuje, tomu zase jo a jede to znova. Lidi nemeli by jste se trochu za…
120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Vitalia.cz: 7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

DigiZone.cz: SES zajistí HD pro M7 Group

SES zajistí HD pro M7 Group

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Podnikatel.cz: E-Ježíšek si zařádí: nákupy od 2 do 5 tisíc

E-Ježíšek si zařádí: nákupy od 2 do 5 tisíc

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel