Existuje několik různých řešení graficky vydařených panelů. V praxi to znamená „panelů jako má Mac OS X“. Jedním z nejznámějších a nejkomplexnějších je Avant Window Navigator. Bohužel řada těchto panelů vyžaduje poměrně hodně pomocných utilit (AWN chce půlku Gnome) a rozhodně se nejedná o nic nenáročného na výkon a paměť počítače.
Pokud hledáte něco malého, rychlého, nenáročného a přesto špičkově vypadajícího, pak se můžete ohlédnout právě po panelu wbar. Jeho klíčovými vlastnostmi jsou:
- velmi rychlý
- nenáročný na prostředky
- vyžaduje minimum závislostí
- univerzální – nezávislý na KDE/GNOME…
- velmi dobře konfigurovatelný
- a velmi dobře vypadající
Wbar je klasický panel s velkými ikonami, který využívá průhlednost, zvětšuje ikony během najíždění myší a vytváří typický efekt vlny. Po kliknutí dovolí spustit libovolný program, přičemž příslušná ikona mírně poskočí. Nebudu efekt dále popisovat, krátké video vše ukáže:
Instalace balíčku wbar je bezproblémová, je součástí některých distribucí, pro Debian jsem ale musel stáhnout balíček ze stránek projektu, kde je navíc balík zdrojových kódů či ebuild pro Gentoo. Balíček má jen 600 KB, a to obsahuje ještě hromadu příkladových ikonek. Samotný program wbar má jen 60 KB.
Konfigurace programu je poměrně snadná, obvykle se provádí ruční editací souboru .wbar
, který leží ve vašem domovském adresáři. Pokud jej nevytvoříte, program použije příkladovou konfiguraci ležící v /usr/share/wbar/dot.wbar
. Tu si můžete zkopírovat a upravit.
Formát vypadá následovně:
i: <cesta k souboru s ikonkou>
c: <příkaz spuštěný po kliknutí>
t: <text zobrazovaný po přejetí myši>
Tuto trojici řádků opakujeme pro každou ikonu na panelu zvlášť. První trojice v konfiguračním souboru má zvláštní význam a první řádek určuje cestu k obrázku pro pozadí a třetí pak cestu k .ttf
souboru s fontem. Pokud není písmo zvoleno, nebude se v panelu text vůbec objevovat.
Pokud nechcete editovat ručně, můžete použít grafický program wbarconf napsaný v Pythonu, který využívá rozhraní GTK. Jeho rozhraní je naprosto intuitivní a naklikáte v něm vše potřebné.
Kromě několika ikon dodaných přímo s programem si můžete samozřejmě vytvořit vlastní. Jsou to běžné soubory .png
a můžete je schraňovat kdekoliv na disku – cesta k nim je uvedena v konfiguračním souboru u každé ikony zvlášť.
Většina dodávaných ikon má rozlišení 128×128 a při škálování v rozsahu 64 až 128 vypadají výborně. Některé z nich ale mají jen 64×64, což je při zvětšení jasně vidět. Doporučuji tedy vytvářet ikonky ve 128×128. Je možno použít alfa průhlednost pro lepší efekt.
Pokud jste si nastavili svou podobu panelu, stačí program spustit. Má řadu různých parametrů ovlivňujících velikost ikonek, jejich zvětšení při najetí myší, průhlednost panelu a podobně. Můžete tak například spustit:
$ wbar -isize 64 -j 1 -p bottom -balfa 40 -bpress -nanim 3 -z 2 -above-desk
Tím spustíme wbar s ikonami velikosti 64×64, panel bude umístěn na obrazovce dole, bude mít průhlednost 40 %, ikona poskočí při kliknutí, tři z nich se budou animovat naráz, zvětšení bude probíhat 2,5× a panel bude umístěn nad správcem plochy.
Pokud si takto panel spustíte, bude vypadat jako na výše uvedeném videu. Samozřejmě můžete změnit polohu panelu, můžete si vytvořit vertikální panel nebo si přepracovat pozadí panelu a vše si přizpůsobit tak, aby tento nový prvek zapadl do vašeho stávajícího desktopu. Přeji příjemnou zábavu při zkrášlování pracovního prostředí.