Hlavní navigace

Wšehochuť (20. 10. 1999)

20. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Opět se podíváme na zajímavá místa na Internetu, která nějakým způsobem souvisí s Linuxem, OSS, GNU, GPL, LGPL, MPL, PHP, XCF, TAR.GZ a OPBH :)

Aniž by to bylo záměrem, dnes budou v převaze stránky zabývající se grafikou.

GIMP News
GIMP News je informační server, který je zaměřen velice úzce – převážně na program GIMP (kdybyste náhodou neznali GIMPa, o čemž pochybuji, tak se zkuste podívat třeba sem). Server je podporován přímo vývojáři programu, takže informace, které nabízí má prakticky z první ruky. Kromě toho se zde objevují například i odkazy na jiné servery, kde vyšly články o GIMPovi či informace o zajímavých programech, událostech nebo aktivitách, které souvisí s grafikou. Nechybí dnes již poměrně běžné diskuzní fórum a pár vět o zajímavých knihách.
Je jasné, že GIMP News je příliš úzce zaměřený server na to, aby se zde denně objevovaly nové příspěvky, ale když se to dobře sejde, vychází často i jeden článek za den třeba po celý týden nebo i déle. Když sem zamíříte jednou týdně, nic tím nezkazíte.

Graphics Muse
Michael J. Hammel je v oblasti počítačové grafiky na un*xech rozhodně pojmem. Pokud vám toto jméno nic neříká, pak vězte, že jde o autora zřejmě nejpopulárnější knihy o GIMPovi Artists' Guide to Gimp a mnoha článků pro Linux Gazette a Linux Journall (pro nějž také navrhoval několik titulních stránek). Pokud Vás Michaelova práce zajímá, můžete navštívit jeho galerii.
Ale zpět k serveru Graphic Muse. Jeho podtitulem je Graphics Resources for the Unix Desktop. Server nabízí informace o všem, co se týká počítačové grafiky – software, hardware, dokumentace, návody, ovladače, 2D i 3D grafika, video, web atd. Graphic Muse je jakousi kombinací katalogu zdrojů a zpravodajského serveru. Zpravodajství je, jak se zdá, převážně přebíráno z jiných serverů – tento způsob publikování je poslední dobou vůbec v módě, což není ani moc překvapivé, zejména vzhledem k časové náročnosti vytváření vlastního obsahu. Počet zpráv se pohybuje tak okolo čtyřech nebo pěti týdně, ale server existuje velice krátkou dobu, takže je možné, že se to změní. V neděli se například objevily hned čtyři nové příspěvky.
Ještě bych vyzdvihl, že Graphics Muse je vyvedena v celkem pohledném designu a zajímavým způsobem využívá i vymožeností, jako je JavaScript, CSS a vrstvy. O užitečnosti alespoň některých z těchto prvků lze samozřejmě polemizovat, ale pěkně se na to dívá :)

AppWatch.com
…je konkurence populárního Freshmeatu. Vznikl teprve nedávno a hned už je kolem něho trošku rozruch, neboť zástupci serveru tvrdí, že je Slashdot bojkotuje, protože jak známo, Freshmeat a Slashdot teď plují na jedné lodi jménem Andover.net.
Pro ty, kdo neznají ani Freshmeat, jenom krátké objasnění, oč vlastně běží. Vývojáři si mohou na serveru zaregistrovat svou aplikaci a pak přes něj oznamovat nové verze či updaty. Pokud přijdete na titulní stranu, vidíte jenom dlouhý seznam programů se jménem autora, popiskem, odkazem na domovskou stránku projektu a podobně. Aplikace jsou samozřejmě tříděny do kategorií a lze použít i vyhledávání. Potud je AppWatch shodný s Freshmeatem. A v čem se odlišuje?
Hlavně v tom, že zásadně nepřijímá komerční aplikace. Všechny ostatní odlišnosti jsou převážně kosmetického charakteru. Mě například vadí, že není možné procházet aplikace po dnech, ale pouze po pevně daném počtu. Nelze si tak zobrazit všechny aplikace, které byly oznámeny ve středu 20. 10. 1999, ale pouze aktuálních dvacet, předchozích dvacet atd.
Naopak lze pochválit presonalizaci, která umožňuje přizpůsobit server k obrazu vašemu. Měnit lze barvy, počet aplikací na stránku, zobrazování popisků aplikací a několik dalších drobností.
Co se mi nelíbí ani trochu, je to, že se stránky necachují, takže když například kliknete na detaily programu a pak dáte Back, zase si přetrpíte relativně dlouhé natahování. Proč tomu tak je, mi není zcela jasné, neboť server neposílá žádné HTTP hlavičky, které by to mohly ovlivňovat a ani přímo v HTML jsem nic podobného nenašel.
Obsah lze hodnotit kladně, vývojáři si zjevně k AppWatch našli cestičky, dokonce bych řekl, že se zde objevují aplikace dříve a v hojnějším počtu, než na Freshmeatu.
Jako takovou malou zvláštnost bych uvedl, že backend serveru je realizován pomocí aplikačního serveru Zope.

A to je pro dnešek vše…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku