Hlavní navigace

Wšehochuť (20. 9. 1999)

20. 9. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V dnešní Wšehochuti navštívíme vůbec poprvé český web a také se podíváme někam, kde se dozvíte zajímavé informace o vývoji linuxového jádra.
Zvon

Sdružení Zvon, které vzniklo teprve letos v létě, přichází s velice zajímavou myšlenkou. Tak, jako se otevřený model osvědčil při vývoji softwaru, čehož je Linux zářným příkladem, mohl by se podobně potenciál tohoto principu využít při kompletování a tvorbě informačně hodnotné dokumentace. Autoři si správně povšimli, že existuje množství lidí schopných hodnotně tvořit, ovšem bez znalostí či možností svou práci efektivně šířit a naopak lze najít dostatek jedinců technicky zdatných a schopných své znalosti použít při spolupráci s těmi prvními. A právě Zvon by mezi nimi měl tvořit most. Internet je plný kusých informací ze všech oborů, které by společně vytvořily téměř dokonalou dokumentaci s vysokou informační hodnotou, podobně jako umožňuje zapojení desítek či stovek programátorů do otevřeného projektu tvořit výkonný, stabilní a robustní software. Je to jako v té písničce z Werichova filmu Pekařův císař – „ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc“.
Zvon je teprve na počátku cesty, ale bude rozhodně zajímavé sledovat, jak tento model uspěje i v jiných oblastech, než je jenom programování. Již nyní ale existují důvody, proč byste měli tyto stránky navštívit, i když se zrovna nemíníte do projekt zapojit. Tím prvním jsou učební materiály, kde mimo jiné najdete například příručky jazyka Perl, CSS či XSL. Bohužel, zatím ještě není vše přeloženo do češtiny, neboť velké množství materiálů je vázáno licenčními podmínkami, které neumožňují volné překlady („Potřebujeme něco jako je GNU Public Licence pro všechny aspekty sdílení informací“, píší autoři). Druhou, neméně zajímavou, oblastí jsou překlady cizojazyčných textů. Zde sice najdete zatím jenom dva příspěvky, ale oba stojí rozhodně zato. Jedním jsou Často kladené otázky o XML, což je velice zajímavé čtení, ale přesto zůstává alespoň pro mě malinko ve stínu druhého textu z této sekce. Tím není nic menšího, než dnes již legendární esej Erica S. Raymonda – The Cathedral and the Bazaar (Katedrála a tržiště), která podrobně a velice sofistikovaně rozebírá rozdílné principy fungující při vývoji otevřeného (tržiště) a komerčního (katedrála) softwaru. To ale jistě nemusím nikomu vysvětlovat, vždyť jde prakticky o bibli open source hnutí. Pokud Katedrálu a tržiště neznáte, neváhejte a vrhněte se do čtení.
Část serveru obsahující překlady je zajímavě zpracována. Čtenář má možnost číst samotný anglický/český text, případně i oba najednou, kdy je v jedné polovině obrazovky originál a ve druhé překlad. Tento princip, kromě primárního účelu, kterým je šíření informací, může být zajímavý i pro toho, kdo se chce zdokonalovat ve znalosti cizích jazyků. K vlastnímu překladu měl jednu menší výhradu. Neškodilo by český text prohnat spellcheckerem nebo „předhodit“ korektorům, nějaký ten překlep a občas i pravopisná chybička se do textu přece jenom dostala a je to trošku škoda. Ale není třeba se obávat, není to nic hrozného. V Raymondově přibližně patnáctistránkovém textu jsem natrefil asi jenom na tři chyby.
Nezbývá, než popřát Zvonu hodně štěstí v jejich záslužné činnosti. Takže ať se vám daří :)

Kernel Traffic
Pakliže budeme podle Raymonda nahlížet na princip vývoje Linux jako na tržiště, pak místem, kde se schází všichni stánkaři, včetně těch nejlepších :) je elektronická konference linux-kernel (občas zasvěcenými označovaná jenom jako l-k). V této konferenci se probírají problémy, zveřejňují patche, nastiňují postupy a podobně. Jde opravdu o primární komunikační kanál mezi vývojáři linuxového jádra, nechybí zde samozřejmě ani Linus Torvalds, Alan Cox ani další jména, která naleznete v /usr/src/linux/CRE­DITS :)
Pokud se chcete aktivně podílet na vývoji jádra, je nutností být v této konferenci přihlášen. Pakliže ale chcete pouze sledovat vývoj a být, jak se říká, u zdroje, bude na vás několik megabajtů dat, která listem proudí týden co týden, asi moc. Navíc mnoho debat je na vysoké technické úrovni. Proto vznikl server Kernel Traffic, který se snaží monitorovat to nejzajímavější dění v konferenci a jednou týdně výběr publikovat na webu. Výhodou je, že člověk se dozví množství zajímavých informací, aniž by se musel prokousávat množstvím zpráv, které většině z nás příliš neřeknou, protože jdou už moc do hloubky a nejsou srozumitelné bez znalosti „vnitřku“ jádra.
Kromě samotného výtahu z konference naleznete na Kernel Trafficu také odkazy na další servery a stránky zaobírající se linuxovým jádrem.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku