Hlavní navigace

TeX

Počátky TeXu v Československu: paklík disket a příprava fontů na PC XT

První českoslovenští uživatelé programu TeX pro digitální sazbu neměli před třiceti lety na růžích ustláno. Hrst vzpomínek jednoho z pamětníků je připomínkou osmdesátých narozenin Donalda Knutha.

Doba čtení: 6 minut

TeX Live 2017 vylepšuje LuaTEX

Vývojáři oznámili vydání nové verze distribuce TeX Live 2017, která je výchozí instalací sázecího systému TeX v mnoha operačních systémech včetně řady linuxových distribucí. Nová verze přináší spíše menší vylepšení: aktualizuje LuaTEX, tlmgr umí…

Programovatelný sázecí systém LuaTeX

Dnes se seznámíme se základními vlastnostmi sázecího systému nazvaného LuaTeX, což je vylepšená verze TeXu podporující mj. OpenType fonty a umožňující tvorbu maker v programovacím jazyce Lua.

Doba čtení: 10 minut

Typografická distribuce Tex Live vychází ve verzi 2015

Linuxová distribuce TeX Live zaměřená na typografii po roce vychází v nové verzi označené 2015. Novinky se týkají zejména nových verzí TeXových nástrojů a knihoven: LaTeX2e, pdfTeX (lepší podpora formátu JPEG), luaTeX (předělaná knihovna token…

12. 6. 2015 9:55

Vyšel TeX Live 2012

TeX User Group (TUG) vydala novou verzi texovské distribuce TeX Live 2012. Některé novinky jsou poměrně zásadní: výstupní soubory utilit pdftex, dvips a dalších mohou přesáhnout 2 GB, výstup dvips obsahuje 35 standardních PS písem a přibyly nové…

11. 7. 2012 11:31

LyX 2.0.0 podporuje XHTML

Textový editor LyX oslavil své patnácté narozeniny a při té příležitosti byla vydána jeho nová kulatá verze 2.0.0. LyX je postaven kolem známých sazečských nástrojů LaTeX/TeX, takže pokud s nimi děláte a o LyX jste ještě neslyšeli, určitě stojí za…

9. 5. 2011 9:17

LaTeX Labs: podpora LaTeX dokumentů v Google Docs

Před několika dny byl veřejně představen projekt LaTeX Labs, který do Google Docs integruje podporu LaTeX dokumentů. Máte tedy možnost si v online službě vytvářet texty se špičkovou sazbou. Není třeba nic instalovat, prostě můžete začít psát. Jaká je první preview verze této služby? Funguje vůbec?

Doba čtení: 4 minuty

Editory pro TeX: který je nejlepší?

V dnešním díle seriálu o TeXu pro začátečníky se podíváme na software, v kterém je možné TeXové zdrojáky editovat. Ukážeme si výhody IDE i textových editorů a ukážeme si, které z nich lze využít pro psaní v TeXu. Volba konkrétního favorita ovšem zůstane na vás...

Doba čtení: 6 minut

Učíme se psát dokumenty v LaTeXu II

V dnešním díle seriálu o základech TeXu završíme naše učení se LaTeXu, naučíme se rozlišovat jednotlivé třídy dokumentu, povíme si více o hierarchické struktuře, balíčcích maker, výčtových prostředích i sazbě tabulek. Vše završíme užitečnou ukázkou a LaTeXovým tahákem v jednom.

Doba čtení: 5 minut

Učíme se psát dokumenty v LaTeXu I

LaTeX je zřejmě nejčastěji používaný balíček TeXových maker. Je určen především na psaní článků, knih, dopisů a reportů, lze v něm ale napsat takřka všechno. Obsahuje nástroje pro automatickou správu obsahu, tvorbu rejstříků i plovoucích prostředí. Dnes se naučíme používat jeho základy.

Doba čtení: 3 minuty

TeX pro začátečníky: začínáme s dokumentem

Až dosud jsme si o TeXu povídali pouze teoreticky. To se ale v dnešním díle konečně změní. Podíváme se na jednotlivé balíčky maker a vyzkoušíme si, jak si poradí s našim zkušebním dokumentem. Představíme si dva nejdůležitější a nejznámější zástupce TeXových makrobalíčků – LaTeX a ConTeXt.

Doba čtení: 4 minuty

TeX pro začátečníky: instalace

V dnešním díle našeho seriálu o TeXu pro začátečníky si představíme nejvýznamnější TeXové distribuce a povíme si, jak je nainstalovat. Nebudeme se omezovat jen na operační systém Linux, ale povíme si i o možnostech provozování TeXu na systémech MS Windows a Mac OS X.

Doba čtení: 3 minuty

TeX? Klidně i pro naprosté začátečníky!

Nevyhovuje vám pro psaní Microsoft Word ani OpenOffice.org Writer? Vadí vám typografická nedokonalost těchto programů? Jejich paměťová náročnost či šílená, nekonečná, x-úrovňová meníčka? Co takhle zkusit starý dobrý a osvědčený TeX? Nebojte se jej, uvidíte, že ve skutečnosti je docela jednoduchý!

Doba čtení: 5 minut

LyX 1.5: What you see is what you mean

LyX je dle slov jeho tvůrců první WYSIWYM editor vůbec. Ať již si pod tím představíte cokoliv, můžete věřit tomu, že o kvalitní sazbu se není třeba bát, protože jako typografického engine využívá LaTeX. Protože minulý měsíc vyšla nová verze…

10. 8. 2007 20:28

ConTeXt: makrujeme

V dnešním díle seriálu o typografickém systému ConTeXt se naučíme základy psaní maker v TeXu, naučíme se jim předávat argumenty, efektivně předefinovávat již existující struktury a povíme si o problémech a literatuře, již by žádný správný TeXpert neměl přehlížet.

18. 6. 2007 0:00
TeX
Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: stránkové zlomy, informace o dokumentu

V dnešním díle seriálu o ConTeXtu se budeme zabývat nejrůznějšími druhy stránkových zlomů, vynecháváním pevně daného volného místa na stránce, pružnými mezerami a ukládáním informací o dokumentu PDF. I na dnešek je připravena ukázka k aktuálnímu tématu.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: poznámky pod čarou, řádkové zlomy a citace

V dnešním díle seriálu o typografickém systému ConTeXt se zaměříme na sazbu poznámek pod čarou, na citace a na řádkové zlomy včetně souvisejícího automatického číslování řádků zdrojových kódů a podobně. Kromě teorie nás však nemine ani praktická ukázka na uvedené téma.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: plovoucí prostředí

V moderní typografii se dnes již bez plovoucích prostředí neobejdeme. Proto si dnes řekneme, co jsou, čím nám mohou být užitečná a jak si s nimi poradí ConTeXt. A protože k plovoucím prostředím patří neoddělitelně křížové reference, bude řeč i o nich.

Doba čtení: 4 minuty

ConTeXt: tabulky

Dnes, v době statistik, propočtů a grafů, se tabulkuje doslova na každém kroku. Samozřejmě pro ConTeXt není problém si s tabulkami poradit, a tak se dnes vrhneme právě na ně a ukážeme si alespoň základy práce s tabulkami a tabulkám podobných prostředím v ConTeXtu.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: nastavování a definování

V dnešním díle doženeme teorii a řekneme si něco o nastavování stávajících entit a definování entit nových. Vše si hned vyzkoušíme prakticky a naučíme se měnit vzhled nadpisů. Rovněž se podíváme na nastavení výčtových prostředí a prozradíme si zase něco zajímavého o barvičkách.

Doba čtení: 3 minuty

ConTeXt: psaní TeXnických textů

V dnešním článku o systému ConTeXt se budeme zabývat psaním technických textů, tedy různými způsoby zápisu programového kódu a zvýrazňování jeho syntaxe. Povíme si také, jaké znaky TeX nerad vidí použité samostatně a co dělat s tím, abychom je vůbec v běžném textu mohli používat a zobrazovat.

Doba čtení: 4 minuty

ConTeXt: píšeme jednoduchý dokument I

Dneska se do toho vrhneme konečně naostro a naučíme se poradit si se základními elementy dokumentů. Svou pozornost zaměříme na hierarchickou strukturu dokumentu a s ní souvisejícími obsahy, seznamy, řezy písma, no a místo takovéu třešničky na dortu se trochu namlsáme barvičkami.

Doba čtení: 5 minut

LaTeX v OpenOffice.org

Updatováno Fanoušci LaTeXu se dočkali – do kancelářského balíku OpenOffice.org se vytváří makro pro práci s rovnicemi LaTeXu. V současné době lze vyzkoušet vývojové verze. Původní mylná informace pocházela z oo.o.cz, díky za upozornění.

Online časopis PracTex

Vyšlo první číslo nového online časopisu PracTex. Jak název napovídá, jeho cílem je usnadnit výměnu praktických zkušeností a návodů týkajících se TeXu.

23. 1. 2005 11:43

SLT 2004 - hledáme přednášející/call for papers

Sdružení CZLUG a CSTUG pořádají ve dnech 24. - 27. června ve Znojmě další ročník konference Seminář o Linuxu a TeXu - SLT 2004.

Doba čtení: 1 minuta

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index II

Nyní je již čas naučit se rejstřík kompilovat. Koukneme se na nějaké další vymoženosti, které nám usnadní vytváření rejstříku. Část o rejstřících uzavřeme příkladem.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: rejstřík balíkem index

Do rozsáhlejších technických dokumentací je vhodné připravit rejstřík. V dnešním dílu si ukážeme, jak takový rejstřík začít vytvářet.

Doba čtení: 6 minut

Jak na LaTeX: balíčky graphicx a comment

TeX (a tudíž i LaTeX) si nese sebou jedno historické břímě, které se jmenuje "práce s obrázky". Jak jednoduše a snadno do dokumentu vložit obrázek, se dozvíme právě v dnešním dílu. V druhé části si řekneme něco u užitečném prostředí comment. A jako v předchozích dílech nebude chybět úsměvný příklad.

Doba čtení: 5 minut

Jak na LaTeX: výčtové prostředí

Po pravděpodobně rekordní odmlce si můžete opět přečíst další díl seriálu o LaTeXu, který je určen převážně začátečníkům. V sazbě (a obzvlášť technické) je potřeba provést výčet. Dnes si představíme prostředí, která takovou sazbu v LaTeXu umožňují.

Doba čtení: 4 minuty

TeX pro každého - TeXové pracoviště

V minulých dílech jsme si ukázali mnoho z funkcí TeXu. Ale ne každý si dovede představit, co příprava sazby v TeXu obnáší. Dnes si tedy popíšeme průběh práce sazeče.

Doba čtení: 5 minut