Hlavní navigace

Seriál Bezpečnostní střípky

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: přehledy, obecná bezpečnost IT, spam, bezpečnost bankovních dat, software, hardware a bezpečnost, kryptografie, generátory náhodných čísel a další informace.

Bezpečnostní střípky: mladí lidé jsou online opatrnější než starší generace

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na články Joan Goodchild k sociálnímu inženýrství, na změny na Facebooku a komentáře k nim a třeba na přehled desítky dosavadních nejúspěšnějších hacků v roce 2010.

Doba čtení: 12 minut

Bezpečnostní střípky: bezpečnost IT - quo vadis?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na několik doporučení: jak formovat vaše bezpečnostní oddělení, jak obnovit provoz sítě a jak provádět podnikovou analýzu průniků. Sociální sítě zůstávají v médiích žhavým tématem.

24. 5. 2010 0:00
Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: Facebook a jeho problematická bezpečnost

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na přehled, který vydala ENISA, na kritizovanou snahu Google ohledně lokálních WLAN a třeba na upozornění na chyby, které dělají nováčkové po instalaci Linuxu.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: největší aktuální bezpečnostní hrozby

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás kromě jiného upozorníme na priority Evropské unie ve výzkumu v IT bezpečnosti, články okolo bezpečnosti Facebooku a na udělátka pro bankomaty, o kterých informuje Brian Krebs.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: EU - datové průniky bude třeba oznamovat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na sérii článků k tématu „Proč bezpečnostní profesionálové chybují“, příručku k bezpečnosti koncového bodu a na doporučení Chada Perrina (deset knih z IT bezpečnosti, které si chce koupit).

3. 5. 2010 0:00
Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky:Symantec hlásí:počty cílených útoků se zvyšují

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na doporučení RSA k online bezpečnosti, na příručku k bezpečnosti Windows 7 a na přehled OWASP k nejčastějším bezpečnostním problémům webů.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: Google chce být paranoidní ve vztahu k bezpečnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na konferenci Black Hat Europe, která v minulém týdnu proběhla v Barceloně, na botnet Zeus zneužívající chybu PDF a také na výsledky studií k bezpečnosti SSL.

19. 4. 2010 0:00
Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: Je vaším cílem kariéra v oblasti bezpečnosti?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého povelikonočního týdne lze upozornit na články rozebírající neznámá rizika výpočtů v cloudech, dále také na nebezpečí PDF souborů a na nebezpečí cílených útoků (Jaikumar Vijayan).

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: bankovní trojané tvoří dvě třetiny nového malware

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Upozorníme vás na zajímavý přehled 21 skrytých nebezpečí, na doporučení, která mají pomoci zabránit únikům dat (Debra Shinder, Tom Olzak) a na stále se vracející upozornění ohledně toho, že hesla je třeba měnit.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: FBI informuje a také se činí

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především nástroj skipfish od Google, volně dostupné AVG Rescue CD, upozornění na novou knihu Cryptography Engineering a upozornění americké FBI na největší hrozby.

Doba čtení: 11 minut

Bezpečnostní střípky: množství podvodů na internetu narůstá

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme především na další informace, které se týkají soukromí v sociálních sítích, pokračující profesionalizaci software pro botnety a některé nedávné a zajímavé aktivity hackerů.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: bezpečnostní průmysl čelí útokům, které neumí zastavit

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na řadu nových informací okolo malware, článek k bezpečnému mazání médií a třeba na doporučení k tomu, jak se chránit před podvody v online bankovnictví.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: proběhla konference RSA USA 2010

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na některé informace z USA vztahující k boji s kybernetickou kriminalitou, výsledky analýz botnetu Aurora a na některé nově nalezené zranitelnosti (DEP ve Windows, OpenSSL).

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: online bankovnictví, problémy rostou

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na recenze k prohlížeči Comodo Dragon, odpovědi na otázku – jaké použít strategické bezpečnostní iniciativy a dále lze upozornit na příručku Social media security toolkit.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: za modrou obrazovku smrti ve Windows XP je rootkit

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme především na live CD pro etický hacking, doporučení pro firemní bezpečnost a obnovený seznam 25 nejnebezpečnějších chyb, kterých se můžete dopustit při programování.

Doba čtení: 12 minut

Bezpečnostní střípky: útok na systémy "chip and pin"

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na pokračování informací ke světoznámému útoku Aurora, hezký přehled možností tří šifrovacích programů a vysvětlení vlastností produktu Comodo Firewall.

Doba čtení: 11 minut

Bezpečnostní střípky: hackeři nabízí přístup do cizích e-mailových schránek

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na minulý týden pořádanou konferenci Black Hat, materiál Joany Goodchild k rizikům v sociálních sítích a na nově nalezenou vážnou bezpečnostní chybu v IE.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: patří soukromí online mezi vaše priority?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit řadu přehledů, které se v tomto týdnu objevily, hezký přehled hrozeb (Tony Bradley), doporučení k ochraně podnikatelských dat a průvodce pro Microsoft Security Essentials.

1. 2. 2010 0:00
Doba čtení: 11 minut

Bezpečnostní střípky: útok Aurora je i nadále v popředí pozornosti medií

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit především na komplexní přehled problematiky bezpečnost webů, varování před přetrvávajícím používáním IE 6 a zajímavý článek Joanny Rutkowské, který je věnován Bitlockeru.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: útoky na Google a spol.

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na rozsáhlý přehled technik, které používají hackeři, podrobný rozbor toho, co je to ransomware a třeba na odkazy na čtyři weby, které umožní rychlé ověření bezpečnosti dané stránky.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: byl faktorizován modul RSA v délce 768 bitů

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na seriál věnovaný zabezpečení nového domácího počítače, zprávu PandaLabs k vývoji malware v roce 2009 a neznámého útočníka, který „terorizuje české a slovenské weby“.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: proč došlo k úniku jihokorejských vojenských plánů?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek posledního týdne loňského roku lze upozornit na informace z konference 26C3 (diskuze okolo GSM) a na další bilancování roku 2009 a samozřejmě také již tradiční předpovědi pro začínající rok 2010.

Doba čtení: 8 minut

Bezpečnostní střípky: nový koordinátor kybernetické bezpečnosti USA

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek předposledního týdne roku 2009 lze upozornit především na příručku Microsoftu (Security Update Guide), na další hodnocení průběhu roku 2009 (např. z hlediska aktivit hackerů), resp. na předpovědi pro rok 2010.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnostní střípky: jak na tom bude bezpečnost IT v roce 2010?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás můžeme upozornit na varování před podfuky na internetu (souvisejícími s Vánoci), kritiku bezpečnosti Facebooku a hackerský útok na RockYou.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: bezpečnostní ředitel, co je podstatou této funkce?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit především na několik článků, které se zabývají bezpečnostními trendy pro rok 2010 a také na ty články, které se naopak vrací k hodnocení průběhu roku 2009.

Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: straší nás kybernetickou válkou?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na některé diskuze na Schneierově blogu, doporučení k ochranám před hrozbami, které souvisí s nadcházejícími svátky. Počínají se objevovat hodnocení situace IT bezpečnosti v roce 2009 a také jsou vyslovovány také názory, které se týkají předpovědí na budoucí roky.

Doba čtení: 7 minut

Bezpečnostní střípky: vysoká chybovost webových aplikací

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne lze upozornit na články zabývající se problematikami kybernetické války, na objevené zranitelnosti Windows 7, Flashe a SSL a na seznamy nástrojů, které pomohou při šetření incidentů s malware.

16. 11. 2009 0:00
Doba čtení: 10 minut

Bezpečnostní střípky: zatímní vývoj malware v roce 2009

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne lze upozornit na výsledky testu antivirů společností AV-Comparatives.org, informaci ke struktuře penetračního testování bezdrátu a i FBI se zabývají soumary, kteří pomáhají převádět peníze kradené z bankovních účtů.

Doba čtení: 11 minut

Bezpečnostní střípky: psychologie bezpečnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne lze kromě jiného upozornit na rozhovor s Bruce Schneierem, desatero bezpečnosti pro zaměstnance a varování ohledně administrátorských hesel. Výsledek Rutkowské vyvolal širokou diskuzi na Schneierově blogu.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: proběhla konference RSA Europe 2009

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne lze upozornit na průvodce bezpečností OS Windows 7, informaci o rostoucím počtu útoků na bankomaty v EU a na vydání nových verzí programů TrueCrypt, AVG Free, Snort a Cain & Abel.

Doba čtení: 9 minut