Hlavní navigace

Seriál Bezpečnostní střípky

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: přehledy, obecná bezpečnost IT, spam, bezpečnost bankovních dat, software, hardware a bezpečnost, kryptografie, generátory náhodných čísel a další informace.

Bezpečnostní střípky: špičkové bezdrátové routery lze snadno hacknout

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v právě uplynulém týdnu: Anonymous plánují na 7. května velký útok na USA (poslední velký plán – útok na Izrael se jim však nevydařil), objevila se řada významných přehledů (Symantec, Microsoft, atd.) a opět je diskutován význam antivirů.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: svět buduje kybernetické bezpečnostní prostředky

Pravidelné pondělní informace z oblasti bezpečnosti informačních technologí, které se objevily v právě uplynulém týdnu: v Amsterodamu se konala konference Hack in the Box, je připravována nová verze SSH, herní průmysl je napadán kybernetickou kriminalitou a v centru její pozornosti jsou také bitcoiny.

15. 4. 2013 0:00
Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: je důležité školit zaměstnance v otázkách bezpečnosti?

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu, tentokrát se dozvíte o podvodech na sociálních sítích, v Německu bylo vydáno varování ohledně odkazů na inzertních sítích, které vedou k malwaru a elektronické bankovnictví je předmětem stále se rozšiřující škály útoků.

8. 4. 2013 0:00
Doba čtení: 13 minut

Bezpečnostní střípky: nezáplatované verze Javy jsou stále široce používány

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu. Je zde několik zpráv přehledového typu (např. zpráva společnosti Palo Alto konstatuje, že antivirový SW neumí pojednat nový malware). Širokou reakci médií vyvolal dosud největší útok DDoS a předmětem útoků jsou znovu americké banky.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: útoky hackerů v Jižní Koreji

Pravidelné informace z bezpečnosti informačních technologií, které se objevily v právě uplynulém týdnu. Upozorníme vás na tallinský manuál NATO, dokument EU k organizované kriminalitě, na operaci TeamSpy, na volně dostupný nástroj k analýze malwaru pro Android a pochopitelně na „úspěchy hackerů“.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: Black Hat Europe 2013

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu. Najdete zde mj. přehled hrozeb (pro podnikání) z internetu, skeptická vyjádření ohledně dosažení potřebné bezpečnosti Javy v dohledné době, popis nových útoků proti SSL. Některé články se také vrací k předchozím DDoS útokům v ČR.

18. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: ČR - čtyři dny útoků DDoS

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v právě uplynulém týdnu. Dnes vám nabídneme přehled v současnosti žádaných bezpečnostních dovedností. Objevil se také nový kit exploitů postavený výlučně na exploitech Javy, zajímavý a nebezpečný je útok na zmrazené mobily s Androidem.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: RSA konference 2013

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu. Určitě nepřehlédnete informace o novém špionážním malwaru MiniDuke, který napadl i české vládní počítače. Objevilo se opět několik přehledů a Java nadále „zlobí“. Symantec novými zjištěními doplnil informace k Stuxnetu.

4. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: v Šanghaji je čínské armádní centrum kybernetické špionáže, tvrdí Mandiant

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu. Upozorníme vás především na poměrně dlouhou řadu objevivších se přehledů, na útoky na Facebook, Apple, Microsoft atd., na aktualizace Adobe Readeru a Javy a na brněnské útoky na platební karty (skimming v bankomatech).

Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: téměř všechny (americké) sítě lze hacknout

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na množství ohlasů okolo očekávané kyberbezpečnostní Obamovy vyhlášky, na další várku hacků a na zajímavé novinky okolo SSL digitálních certifikátů.

Doba čtení: 18 minut

Bezpečnostní střípky: EU přichází s návrhy týkajícími se strategie počítačové bezpečnosti

Pravidelný přehled informací k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávy společností F-Secure a PandaLabs, volně dostupnou knihu R. Andersona Security Engineering, některé příručky a bohužel také na celou řadu provedených útoků. Opět tu je malware s digitálním certifikátem.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: útoky hackerů (zřejmě z Číny) na americké noviny

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávu společnosti Arbor Networks, na ještě některé předpovědi pro rok 2013 a Oracle vydal nové záplaty pro Javu. Tentokrát se objevilo více článků, které poukazují na problematický hardware.

4. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: zkuste hacknout sami sebe

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme na přehled autentizačních technologií (je v němčině) a informace, které se týkají hackerských útoků. I nadále jsou žhavými tématy Red October a zranitelnosti Javy.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: špionážní malware - Red October

Pravidelný přehled vztahující se k problematice bezpečnosti IT. Upozorníme na informaci k očekávaným evropským pravidlům ve vztahu k datovým průnikům, situace okolo zranitelností Javy se neuklidnila, spíše naopak a americkým bankám nedávají spát DDoS útoky – i když se momentálně situace zlepšila.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: John McAfee jako špion

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na dokument ENISA a zprávu společnosti Sophos (oba se věnují hrozbám), na spuštění evropského centra pro kybernetickou kriminalitu a nezapomeňte si všimnout nové nebezpečné zranitelnosti Javy.

14. 1. 2013 0:00
Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: Opencard na 29C3

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na další informace z konference 29C3, netradiční seriál k sociálnímu inženýrství a na ještě některé rekapitulace za rok 2012 a předpovědi na rok 2013.

Doba čtení: 9 minut

Bezpečnostní střípky: za bezpečný rok 2013

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek posledního týdne uplynulého roku 2012 vás upozorníme především na první informace z konference 29C3, na zprávy společností McAfee, Ernst & Young a Trend Micro a na další informace k aktivitám hackerů.

Doba čtení: 11 minut

Bezpečnostní střípky: konec roku ve znamení rekapitulací a předpovědí

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na velmi poučné video společnosti ESET (sociální inženýrství), Peterkovo podrobné shrnutí konference ITU a na nový nástroj Elcomsoftu – Disk Decryptor.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: ČR je mezi prvními pěti státy s nejnižším poměrem infikovaných počítačů

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek uplynulého týdne upozorníme na již tradiční rekapitulace uplynulého roku a na předpovědi ohledně roku 2013, na obnovené útoky proti americkým bankám a na informace o akcích dalších útočníků (GhostShell atd.).

Doba čtení: 18 minut

Bezpečnostní střípky: první předpovědi pro rok 2013 k bezpečnosti IT

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávu společnosti Sophos, volně dostupnou e-knihu 9 Steps to Cybersecurity, speciál SC Magazine k sociálním médiím a pochopitelně na další aktivity hackerů a jiných útočníků.

10. 12. 2012 0:00
Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: nereálné nároky na IT bezpečnostní odborníky

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávy ENISA a ISACA, na předpověď největších hrozeb roku 2013, zaujme zpráva Impervy (kritizující nízkou účinnost antivirů) a elektronické bankovnictví stále více bojuje s útočníky různých typů.

Doba čtení: 13 minut

Bezpečnostní střípky: nepodceňujte náklady spojené s bezpečnostními průniky

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na články věnující se bezpečnosti e-mailu a ochraně soukromí, informaci o malwaru Narilam (ničícím databáze) a „úspěchy“ hackerů nelze přehlédnout.

Doba čtení: 13 minut

Bezpečnostní střípky: kvalitní bezpečnostní profesionálové jsou nedostatkovým zbožím

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na čtvrtletní zprávu společnosti McAfee, na volně dostupnou e-knihu k Windows 8 a aktivity hackerů nelze ani tentokrát přehlédnout. Aféra ředitele CIA bude nepochybně zaměstnávat média ještě nějaký čas.

19. 11. 2012 0:00
Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: ransomware se objevuje stále častěji

Pravidelný přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na spíše neúspěšný svátek hackerů 5. listopadu, některé sady doporučení pro bezpečnou práci s počítačem, „zajímavý“ malware kradoucí obrázky a zaujme útok z postranních kanálů proti virtuálním strojům.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: hurikán Sandy a informační bezpečnost

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na zprávy společností Ernst & Young a Trend Micro, na množící se škodlivá rozšíření prohlížečů, mobilní malware a zaujme závěrečná zpráva k hacknuté CA DigiNotar.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: Windows 8 - jak na tom budou s bezpečností?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na studie PwC a ENISA, na dokument obsahující popis nejlepších postupů pro zacházení s BYOD a také na to, že kybernetické útoky (včetně aktivit Anonymous) pokračují.

29. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: pozor na podvržené odkazy na sociálních sítích

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na pokračující útoky na americké banky, několik článků věnovaných útokům DDoS, studii Symantecu k SSL/TLS a objeven byl další bratříček Flame.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: čeká nás kybernetické 11. září?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na informace z konferencí (RSA Europe, Hack in the Box), vydané přehledy (Ponemon Institute, Microsoft, Symantec, Kaspersky Lab), vystoupení amerického ministra obrany a na světě je nový český ransomware.

15. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: simulovaný kybernetický útok na Evropu

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávy k útokům na americké banky, na informace o dění na íránském internetu, na nově objevené bezpečnostní chyby v mnoha aplikacích a třeba také na čínský útok na Bílý dům.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: je Írán za útoky na americké banky?

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na další kritickou chybu v Javě, na přibývající problémy amerických bank a také na články k takzvanému homomorfnímu šifrování a ke kvantové kryptografii.

1. 10. 2012 0:00
Doba čtení: 14 minut