Hlavní navigace

Seriál Bezpečnostní střípky

Pravidelné informace z bezpečnosti IT, které se objevily v uplynulém týdnu: přehledy, obecná bezpečnost IT, spam, bezpečnost bankovních dat, software, hardware a bezpečnost, kryptografie, generátory náhodných čísel a další informace.

Bezpečnostní střípky: špionážní malware stále zaměstnává média

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na články dotýkající se bezpečnosti webových aplikací, vývoj okolo čerstvě zjištěné zranitelnosti IE, velké zatýkání hackerů organizované FBI a zprávu o správě mobilních zařízení BYOD.

24. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: antivirové programy jsou často špatně nakonfigurovány

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na zprávy společností Lieberman Software a Kaspersky Lab, rozsáhlejší interview s bezpečnostním odborníkem Bruce Schneierem a na akci Microsoftu proti botnetům.

Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: domácí počítač a bezpečnost práce s ním

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme především na přehledy společností McAfee a Symantecu (Norton), nový (bezpečný) OS týmu Joanny Rutkowské a na výběr článků zaměřených na bezpečné programování (Bill Brenner).

10. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 12 minut

Bezpečnostní střípky: zranitelnosti Javy inspirují hackery

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na další informace k špionážnímu malwaru, studii společnosti FireEYe k vyhodnocování bezpečnostních informací v organizacích a hackeři včetně Anonymous pochopitelně nelenoší.

3. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: chraňte své online účty

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne vás upozorníme především na pokračující dohady okolo malware Shamoon, na varování ohledně infikovaných flash disků a nepotěší informace o vysokém procentu hacknutých mobilních aplikací.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: hrozby sociálního inženýrství se nevyhýbají nikomu

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne vás upozorníme především na studii s názvem „Visual Data Security“, na další informace o špionážním malwaru a na příručku NISTu ohledně zabezpečení certifikačních autorit proti průnikům.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: Stuxnet a spol. mají bratříčka - říká se mu Gauss

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na články diskutující bezpečnost cloudů, vydáno bylo několik přehledů, některé články se ještě vrací ke konferencím v Las Vegas a z aktivit hackerů zaujalo hacknutí blogu agentury Reuters.

Doba čtení: 18 minut

Bezpečnostní střípky: olympiáda a kybernetické útoky

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na na další informace z Las Vegas (Black Hat a Defcon), na zprávu společnosti Trend Micro a standardně na aktivity hackerů. Ty se týkají i právě probíhající olympiády.

6. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: Ve znamení konference Black Hat

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme (kromě sady témat přednesených na konferenci Black Hat) na kampaň Microsoftu (Technology Upgrade Week), na nové malware pro Macy, na masivní průnik do databáze hesel a na další aktivity útočníků.

30. 7. 2012 0:00
Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: boj proti spamovým botnetům zaznamenal úspěch

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek uplynulého týdne upozorníme na informace k nadcházejícím konferencím, nově objevené špionážní malware Mahdí, zmíníme, co je nového mezi prohlížeči, a podíváme se i na další „úspěchy“ hackerů.

23. 7. 2012 0:00
Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: týden ukradených hesel

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne vás upozorníme především na informace k blížící se konferenci Black Hat USA, přehled Ellen Messmer k bezpečnostním problémům prvního pololetí 2012 a je zde také řada různých doporučení.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: evropský parlament zamítl ACTA

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého prázdninového týdne vás upozorníme především na některá bezpečnostní doporučení, na zkušenosti předávané bezpečnostními profesionály a také na zajímavé informace k mobilnímu malware.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: bankovní zloději přichází s automatizovanými nástroji

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na studii týmu Rosse Andersona k měření nákladů spojených s kyberkriminalitou, na přehled podvodů, které se objevují v sociálních sítích a zveřejněna byla další sada přehledů.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: odborníci říkají: „věnujte pozornost bezpečnému používání hesel“

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme především na několik vydaných přehledů. Také samozřejmě nelze přehlédnout, že bouře okolo Flame neutichá a řada článků ukazuje cesty podnikům k ochraně a obraně jejich dat.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: „supermalware“ Flame, odhalovány jsou stále nové a nové vlastnosti

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na přehled společnosti Bit9, na rozsáhlý průnik do databáze sociální sítě LinkedIn (a následně stejně byla postižena eHarmony) a na příručku iOS Security Guide.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: média ve znamení malware Flame

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na esej Bruce Schneiera k trhu se zranitelnostmi, informaci o existenci (?) zadních vrátek v čipu pro vojenské aplikace a na článek v New York Times (kybernetické útoky a USA).

Doba čtení: 18 minut

Bezpečnostní střípky: první čtvrtletí 2012, velký vzestup malware

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na zprávy společností Microsoft a Ponemon Institute, popisy nových bezpečnostních vlastností Windows 8. Hackeři a hacktivisté pochopitelně nezaháleli.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: kyberkriminalita útočí na malé a střední podnikání

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na video obsahující přehled dvaceti kritických bezpečnostních kontrol, varování před reklamami na stránkách Wikipedie a informace k mobilním zařízením.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: kybernetická kriminalita vynáší více než drogy

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na zprávu PandaLabs k nejnovějšímu vývoji malware, zprávu (Wisegate) hovořící o tom, že bezpečnostní specialisté považují využívání cloudu za riskantní.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: bezplatné antiviry, kterým můžete věřit

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme na respektovanou zprávu Symantecu k současným bezpečnostním hrozbám, studii ISACA k problémům s geolokací uživatelů a na pohled na ransomware na internetu.

7. 5. 2012 0:00
Doba čtení: 13 minut

Bezpečnostní střípky: Infosecurity Europe 2012 a řada bezpečnostních přehledů

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek týdne upozorníme na některá doporučení – ohledně bezpečnosti Windows 7, bezpečnosti Exchange serveru, obrana proti útokům DOS, obrana proti bankovním trojanům atd. Předmětem kritiky je bezpečnost většiny dnešních https stránek.

30. 4. 2012 0:00
Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: osobní data jsou nejčastějším cílem kybernetických útoků

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne vás upozorníme především na neutuchající řadu přehledů, rostoucí spektrum cílů řady hackerských útoků a také na rozporuplné názory okolo chystaného amerického zákona CISPA.

Doba čtení: 15 minut

Bezpečnostní střípky: útok na Macy, exploity pro Linux

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na studii konstatující široké používání zranitelných open source komponent v SW, na výsledky testu volně dostupných antivirů a opět na aktivity Anonymous.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: ani tento rok se neobejde bez velkých datových průniků (Global Payments)

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek právě uplynulého týdne upozorníme na Kasperského přehled k útokům DDoS v roce 2011, na rozsáhlý článek charakterizující boje na dnešním internetu a nelze opomenout rychle se šířící trojan pro Macy.

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnostní střípky: EU - hackování IT systémů bude kriminálním deliktem

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávu k dnešní organizované kyberkriminalitě (Detica), dokument k problematice zranitelností v open source SW a zřejmě nemalý dopad může mít kompromitace systému Global Payments.

Doba čtení: 16 minut

Bezpečnostní střípky: krádeže dat v roce 2011 - nejvíce jich ukradli hacktivisté

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na právě vydané obsažné přehledy, několik sad bezpečnostních doporučení uživatelům a na diskuze okolo chystaných legislativ v EU a v USA (které se vztahují ke kybernetické bezpečnosti).

Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: hrozby APT se stávají stále větším problémem

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na seznam tipů k tomu, jak zůstat bezpečný online, varování okolo „Anonymous OS“ a na hackery samozřejmě nezapomínáme. Zaujaly pochybnosti okolo toho, kdo způsobil únik RDP exploitu.

Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: Anonymous - FBI zasahuje

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zajímavé přehledy a na aktuální témata jako jsou interní hrozby resp. útoky DDoS. Hackeři a jejich aktivity jsou již stálým tématem a týká se to také jejich obětí, jakou se stal třeba Stratfor.

Doba čtení: 17 minut

Bezpečnostní střípky: konference RSA 2012

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Upozorníme na řadu přehledů, na otazníky okolo změn politik pro ochranu soukromí společnosti Google, na zveřejňování e-mailů Stratforu (WikiLeaks) a také na množství komentářů k jednotlivým vystoupením na konferenci RSA 2012.

Doba čtení: 20 minut

Bezpečnostní střípky: nový malware cílí především na Android

Pravidelný pondělní přehled informací vztahujících se k problematice bezpečnosti IT. Z novinek tohoto týdne upozorníme na zprávy společností Imperva, McAfee a Symantec, několik informací se objevilo opět k aktivitám Anonymous. Nezapomeňte uplatnit své připomínky k věcnému záměru zákona o kybernetické bezpečnosti.

27. 2. 2012 0:00
Doba čtení: 14 minut