Hlavní navigace

ISO standard Open XML

  • Souhrn všech článků a informací o ISO standardu Open XML, na jehož přípravě Microsoft intenzivně pracoval více než 14 měsíců. Jak probíhalo hlasování? Jak se ke standardu stavěla Česká republika?

Sdílet

16. 03. 2007: Open XML bylo povoleno rychlé schvalování

Ač hlasující státy jasně řekly „ne” rychlému procesu schvalování Open XML, přesto ISO rychlé schvalování povolilo.

03. 05. 2007: Zašlete připomínky ke schvalování ISO standardu Open XML

Microsoft se snaží, aby jeho formát Open XML prošel schvalovacím procesem a stal se ISO standardem. Řízení už bylo zahájeno a nyní je možno podávat k němu technické připomínky. V České republice zastupuje ISO Český normalizační institut a také jemu je možné zasílat připomínky.

11. 07. 2007: ČNI vítá Open XML – má ale řadu připomínek

Přibližně před dvěma měsíci zahájil Český normalizační institut veřejné připomínkování ISO normy týkající se standardu Open XML. Veřejnost v čele s odpůrci tohoto standardu měla možnost zasílat své připomínky. Nyní je k dispozici první návrh stanoviska ČNI. Co přináší?

Ruce

Jak se hlasovalo o Open XML?

Kancelářský formát Open XML, který prosazuje Microsoft, neprošel hlasováním v ISO/IEC. Zatím ovšem nebyly oficiálně zveřejněny podrobné výsledky. My je ale pro vás máme! Zajímá vás, jak hlasovaly jednotlivé země a jaké mohly být jejich motivy? Co bude dál a komu by schválení Open XML prospělo?

9. 11. 2007: Microsoft na ČNI: Připomínky k OOXML mají jen editační charakter

Ve středu 7. 11. proběhlo na půdě ČNI zasedání TNK20. Na zasedání se sešla většina aktivních zpracovatelů mezinárodní spolupráce v oblasti normalizace. Zasedání proběhlo přímo v prostorách ČNI a obsahovalo i zajímavý příspěvek společnosti Microsoft.

19. 2. 2008: Microsoft zveřejnil specifikace doc, xls a ppt

Microsoft je už mnoho let soustavně kritizován za to, že neumožňuje konkurentům nahlížet do specifikací souborových formátů, které používá. Situace se nyní změnila s otevřeným formátem Open XML a firma navíc po letech zveřejnila specifikace svých binárních formátů doc, xls a ppt.

Microsoft

Jaký byl Ballot Resolution Meeting k Open XML?

Delegáti z 37 zemí světa se 24. února sešli u Ženevského jezera, aby se společně pokusili prodiskutovat připomínky svých zemí a návrhy na jejich řešení od organizace ECMA k návrhu standardu ISO/IEC DIS 29500. Jednání probíhalo každý den od pondělí do pátku a účastnilo se jej více než 120 zástupců.

2. 4. 2008: Microsoft získal ISO standard na Open XML

Jednání, která trvala déle než rok, jsou u konce. Microsoft může vytáhnout dlouho chlazené šampaňské a připít si na zdraví – jeho formát Open XML získal oficiálně statut ISO standardu. Od dnešního dne tedy můžeme Open XML označovat také za ISO standard 29500. Formát se tak může směle postavit vedle ODF.