Hlavní navigace

Dobrovolníci pomáhají školám se zavádění online výuky

20. 3. 2020

Sdílet

Škola třída

Po zprovoznění webu MZČR se experti z Česko.Digital vrhli na pomoc v oblasti školství a pomáhají školám se zavedením online výuky. Přes víkend se jich k projektu přihlásilo 221. Dobrovolníci jsou připraveni pomoci s technickým nastavením systému vzdálené výuky. Zároveň počítají s tím, že podpoří jednotlivé učitele, kteří si dosud s technologiemi nerozuměli. Pokud škola už nějaký systém pro virtuální třídy využívá, pomůžou dobrovolní ajťáci se zaškolením. 

„Vše se přizpůsobuje aktuálním potřebám pedagogů. Dobrovolníci jsou také připraveni podpořit učitele bez zkušeností s online výukou i metodicky. Někteří jsou přímo vzdělaní v oboru, ostatní mají k dispozici řadu praxí ověřených zdrojů,“ říká koordinátorka projektu Eva Pavlíková z Česko.Digital. 

Iniciativa reaguje na to, že je jen velmi malé procento učitelů, kteří své žáky umějí vzdělávat na dálku. „Distanční výuka pomocí online nástrojů umožňuje učitelům dosáhnout ke svým žákům, ať jsou kdekoliv. Samozřejmě jsou v cestě překážky od počítačové vybavenosti škol i žáků po neznalost nástrojů a postupů. V čase, kdy jsou školy na příští přinejmenším měsíc zavřené, chceme školám pomoci tuto dlouho nevyslyšenou výzvu překonat. Upřímně řečeno doufáme, že si školy novou znalost virtuální výuky odnesou i do časů, kdy budou školy zase otevřenéJe to běžná praxe, kterou ve světě aplikují desetitisíce škol,“ doplňuje zakladatel Česko.Digital Jakub Nešetřil.  

Celý projekt vznikl ve spolupráci s řadou partnerů, kteří dodávají nejen expertní dobrovolníky ze svých řad, ale i technologie. Společně s Česko.Digital na projektu pracuje dobrovolnická tech komunita GUG.cz, American Academy, GEG ČR, Google ČR, Microsoft ČR, Microsoft Studentské Trenérské Centrum a komunita Microsoft Innovative Educator Experts. 

„Projekt probíhá s velkým nadšením, rychle a flexibilně. S rozpohybováním spolupráce nám velmi pomohla dobrovolnická komunita GUG.cz, které za mě patří dík. Následně se projekt rozjel naplno,“ popisuje Eva Pavlíková. „V pátek byl projekt oficiálně zahájen, přes víkend se podařilo propojit všechny partnery, kteří se na sebe skvěle naladili, vytvořit systém na propojování dobrovolníků a škol, postup pro oslovování škol a získat podporu několika set dobrovolníků,“ doplňuje. 

Jak se přihlásit: stačí vyplnit jednoduchý formulář a dobrovolník se ozve během 48 hodin, máme zkušenosti i s reakcí do hodiny. Více informací najdete na www.ucimeonline.cz.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 3. 2020 9:14

  tomvec

  Tak ono to vypadá, že tyto firmy mají hotová řešení, která se dají okamžitě použít a běžná populace a školy mají OS, na kterých se to dá použít.

  Začít on-line výuku tím, že rodičům nebo starším dětem řeknete "nainstalujte si distribuci xy.z a do ní tento, tento s tento SW, který budete používat" není průchodná cesta. Nebo máme ve světě svobodného SW alternativu k tomuto řešení on-line výuky přístupnou masám?

  Ano, budování závislosti na MS a Google od školních let se mi také nelíbí.

 • 22. 3. 2020 16:10

  tomvec

  Někteří už byznys dělají, ale ne v oblasti pro desktop a domácí použití. Nikomu se nedá upřít, aby si ve svém volnu nebo za své peníze dělal co chce, ale ta svoboda a volnost je tady na škodu. Místo aby se síly spojily, tak někdo forkne editor "Mrzák 2.10" a bez nějaké inovace ho vydá jako editor "27. pohlaví 0.9beta" nebo vyvíjí pro masy naprosto nepřítažlivé a nepoužitelné okenní manažery nebo celá distra. Řešení nějakých nesmyslných genderinkluziv­něpolitickyko­rektních pseudoproblémů, kvůli čemuž odchází z projektů klíčoví lidé, dílo zkázy jenom urychluje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky