Hlavní navigace

Spor AMD vs Intel

7. 5. 2008

Sdílet

V žalobě vedené proti Intelu již od června 2005, tvrdí AMD, že Intel platí dodavatelům hardware za to, aby používali jejich produkty. Tyto skutečnosti zveřejnil v pondělí soud amerického státu Delaware ve 108 stránkovém dokumentu. Dokumenty nejsou veřejné, protože obsahují obchodní tajemství. Z dostupných informací dokumenty obsahují i e-mailovou komunikaci vedoucích zaměstnanců výrobců PC a Intelu, která má prokazovat ilegální praktiky Intelu. Mezi výrobci PC jsou uváděna zvučná jména jako Dell, Acer, Gateway, IBM a HP. Intel všechno popírá a nabádá firmu AMD, aby neřešila svoje spory u soudu, ale v běžné konkurenční soutěži.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 5. 2008 10:20

  anonymní
  PR Intelu by som poslal na školenie do Microsoftu. Zvýhodňovanie predajní s Windows-only dokázali povýšiť na všeobecne akceptovanú obchodnú stratégiu.
 • 7. 5. 2008 13:31

  anonymní
  minimalne v EU asi tazko akceptovanu napr. Francuzskemu sudu sa to nepaci

  French court says non to pre-loaded Windows on Acer laptop
  26 Sep 2007
  Antoine Gutzwiller disputed the fact that he had no choice but to buy the €599 Acer notebook with the ubiquitous operating system and software products including Microsoft Works, PowerDVD, and Norton AV.

  The court of Puteaux in France ruled that the PC giant, which is the world's third largest computer vendor, should refund Gutzwiller €311.85 to cover the full cost of software loaded on his machine.

  Intially, Acer offered to settle for just €30 for the software bundled on Gutzwiller's laptop, but he rejected

  Under the judgement, the court said Acer should also cough up €500 in fees to cover what it described as "abusive resistance and committed expenses".
  http://www.channelregister.co.uk/2007/09/26/acer_laptop_microsoft_windows_french_ruling/

  Taliani/Italove su na to trcoha horsie
  29 Oct 2007
  An Italian judge ruled in favour of a Hewlett Packard (HP) customer who asked for a refund because the Compaq notebook he had bought came pre-loaded with Microsoft's Windows XP and Works 8.

  According to Italian paper Corriere Della Sera, HP was ordered to refund the customer €90 for XP and €50 for Works.
  http://www.channelregister.co.uk/2007/10/29/hp_windows_xp_preinstalled_software/

  Pokial by MS nevyhodnoval PC s windows nemali Acer a HP dovod ist do takeho rizika, ze vracali len cast penazi za SW..... A samozrejme, ze tieto pripady vyvlaili reakci poslancov Europskeho parlamentu


  EU: Commission asked to ban sale of PCs with operating system
  2 October 2007 - EU and EU-Wide - General

  Member of the European Left in the European Parliament Erik Meijer wants the European Commission to study possibilities to ban the sale of PC with a pre-installed operating system
  http://ec.europa.eu/idabc/en/document/7228


  EU: Green MEP: 'EU procurement rules possibly exclude Microsoft'

  10 April 2008 - EU and Europe-wide - Legal Aspects

  The EU procurement rules possibly exclude Microsoft from current or future procurement procedures, says Heide Rühle MEP, internal market spokeswoman for the Greens / EFA in the European Parliament.

  Rühle yesterday wrote the European Commission asking if the EU's procurement rules should apply to Microsoft. According to the rules, bidders who are guilty of serious misconduct and who have been convicted, should be excluded of procurement procedures. "Obviously this also applies to Microsoft", Rühle writes. "I am curious to see whether the EU institutions in the future switch to other products."
  http://ec.europa.eu/idabc/en/document/7567


  EU: Europarlament testing Ubuntu, OpenOffice and Firefox
  10 April 2008 - EU and Europe-wide - Evaluations, Pilots and Studies

  The European Parliament's IT department is testing the use of GNU/Linux distribution Ubuntu, OpenOffice, Firefox and other Open Source applications, the British MEP James Nicholson explained last week in a letter to Italian MEP Marco Cappato.
  http://ec.europa.eu/idabc/en/document/7565
 • 7. 5. 2008 17:41

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Frantíci jsou sbírkou komoušů. Jinak by uživateli nepřiznali cenu plné verze, když na notebooku byla daleko levnější OEM verze. Navíc výrobce PC dostává za instalaci některých aplikací dokonce zaplaceno. Předpokládám, že za PC bez takové aplikace by zákazník nepřiplácel, ale naopak by vysoudil cenu plné aplikace :).

  No a EK chce samozřejmě regulovat všechno, to už je standard. Chcete prodávat PC s OS? Regulace, zákaz! Chcete dodávat OS s přehrávačem multimédií? Regulace, vynucené WinXP N, které koupilo pár set lidi (kteří se zřejmě překliknuli v objednávce). Fuj. Trh nejlépe kvete, když do něj nerýpou socialisté, komunisté, a další samozvaní "obhájci zákazníků".
 • 7. 5. 2008 19:36

  Radim Roška
  Klidne at si vyrobci prodavaji kompy i s woknama, ale rozhodne by melo byt mozno koupit kazdy model BEZ OS. Je nesmysl nutit zakaznikovi OS, jenom ho to nasere a koupi neco jineho (hmm..jiste to neni majoritni nazor, ale ja to tak vidim :)
 • 7. 5. 2008 19:58

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Vázaný prodej už je zákony řešený. V ČR je zneužitím dominantního postavení vázání souhlasu s uzavřením smlouvy na podmínku, že druhá smluvní strana odebere i další plnění, které s požadovaným předmětem smlouvy věcně ani podle obchodních zvyklostí nesouvisí. Windows samozřejmě s počítačem souvisejí věcně, i podle obchodních zvyklostí. Navíc smlouvu uzavíráte s prodejcem HW, který dominantní postavení nemá.

  Představte si, že si otevřete vlastní obchod s počítači, a nějaký úředník by vám chtěl určovat, jestli smíte počítače dodávat s OS, nebo ne. Líbilo by se vám to? Vždyť můžete prodávat počítače s BeOSem, FreeBSD, Linuxem, nebo s čímkoliv jiným, co smíte instalovat. Je to VAŠE svoboda. A někdo vám chce vaší svobodu brát. Ten někdo se v daném případě jmenuje EK.

  Celkem mě mrzí, že v ČR nebude referendum o evropské ústavě. Je moc pěkné, že když Ústava neprošla v referendech, tak jí Brusel přejmenoval, vypustil vlajku, přejmenoval úřad prezidenta, a nechal jí schválit národními parlamenty bez referenda (když to nejde se souhlasem občanů, tak to zkusíme jinak). Navíc nebyly vydány přeložené verze, takže náš parlament má schvalovat něco, k čemu nemá oficiální překlad. Moc pěkné. Snad někdo najde odvahu vystoupit, a říci "tenhle právní zmetek jen přes mou mrtvolu". Zatím to vypadá na Irsko, kde má proběhnout referendum. Nechci žít v EU-kracii, kde socialistická EU kecá lidem do všech aspektů života, a bere jim jejich svobody. EU ano, ale ne takovouhle.
 • 9. 5. 2008 7:34

  bez přezdívky
  Windows s PC souvisí jen proto, že když bude někdo z prodejců "dělat potíže" tak mu Microsoft "upraví ceny" - klidně si mohou takovou cenovou diskriminaci dovolit, máme přece svobodu že. Smlouvu třeba uzavíráte s prodejcem HW, ale na OS ji uzavíráte s Microsoftem, ne prodejcem HW. Ten nemá žádná práva na OS.


  Docela snadno si to představím. Mám prodej PC a instaluje se co zákazníci požadují. Já poskytuji podporu na to co umím a co se mi zaplatí (i kdyby třeba jen win) a když bude zájem tak i na něco jiného (třeba linux nebo i něco více obskurního, pokud bude dost platících zákazníků). Za linux si můžete účtovat např. instalační poplatek (taky to zabere nějaký čas) a trh už stanoví jeho výši - lidi si to buď nechají nainstalovat nebo nenechají. Žádná svoboda tu porušena není, můžete prodávat co chcete, ale zákazník už vaši jedinou nejlepší nabídku nemusí automaticky finančně přijmout a to je víc svobody pro zákazníka.

  Buďte rád že žijete kde žijete. Když tu tak trpíte, můžete do svobodnějších částí světa, třeba Somálsko je z vašeho pohledu úplně svobodné - žádná centrální vláda vám do ničeho nekecá...
 • 9. 5. 2008 14:22

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Máte nějaké konkrétní příklady "upravení cen", nebo jde o vaši doměnku?

  Výrobce/prodejce může instalovat, co chce. Zákazníka nikdo nenutí přijmout nabídku prodejce. Trh je svobodný. Problém je v tom, že někteří lidé (bohužel zřejmě včetně orgánů EU) by chtěli výrobcům/prodejcům kecat do toho, co prodávají.

  Argument se Somálskem je mimo. Zkuste argumentovat k věci.
 • 9. 5. 2008 18:36

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  K tomu co jsem psal bych ještě dodal, že bych se nebránil svěřit veřejné finance (tedy své peníze, které zaplatím na daních) někomu, kdo s nimi bude zacházet efektivněji, než česká vláda. Ale určitě to nebude současná EU.

  Současná EU je byrokratický moloch socialistického typu, a peníze není schopná spravovat nijak, natož efektivně.

  EU nechává každoročně Evropským účetním dvorem auditovat hospodaření za minulý rok. Již 13 let po sobě EU v tomto auditu selhává. Desítky procent unijního rozpočtu jsou vynaloženy v rozporu s účelem (například zemědělské dotace končí výstavbou golfových hřišť). Přitom unijní rozpočet činí EUR 130mld, tj. CZK 3.25bln. Není tohle katastrofa? Chcete dát EU více pravomocí? Vždyť tahle instituce nemá přehled ani o vlastních nemovitostech, jak jedávno proběhlo v tisku.
  http://kovanda.blog.tyden.cz/clanky/1854/eu-nema-v-poradku-ucty-uz-trinacty-rok-v-rade.html

  Jen stěhování EP mezi Bruselem a Štrasburkem (přezdívané cestovní cirkus) stojí ročně EUR 200mln, což je CZK 5mld. Všichni vědí, že mít dvě sídla, a pravidelně přesouvat cca 5000 lidí plus řady kamionů pšsemností každý měsíc mezi těmito sídly, je naprosté šílenství. Ale mluvit o tom je politické tabu.
  http://zatecky.denik.cz/ze_sveta/unie_presuny_klima_ohrozeni200.html

  Daleko větší zlo je ale "zemědělská politika". Díky regulacím jsou potraviny v EU pro spotřebitele výrazně draží než ve zbytku světa, A ZÁROVEŇ platíme farmářům spoustu peněz na unijních dotacích (což se projevuje na výši daní), A ZÁROVEŇ platíme farmárům dotace z národních a místních rozpočtů (což opět zvyšuje daně), A ZÁROVEŇ to způsobuje pokřivení trhu. Když totiž chcete v EU například vyrábět cukr, tak musíte dostat povolení od vrchnosti - přidělí vám kvótu, kolik toho cukru vlastně smíte vyrobit. Když se na vás kvóta nedostane (třeba proto, že byla rozdělena mezi ostatní výrobce va vašem státu), tak vyrábět cukr nesmíte. No a kdybyste si chtěl třeba vysadit vinici... na to rovnou zapomeňte. Vinaři si prosadili, že se vinice nesmí zakládat, ani rozšiřovat. Vstup dalších výrobců na trh by totiž mohl zvýšit konkurenci, a tedy i ceny, a to by se jim nelíbilo. Proboha, takové příšernosti...
 • 9. 5. 2008 18:41

  anonymní
  Aplikuji své znalosti z ekonomie, zkušenosti s chováním lidí když mají moc a kontrola není a poučku podle sebe soudím tebe, protože lidi, to je banda.

  Ad prodejce - ano, samozřejmě, to může. Ale tím co nainstaluje tlačí i na zákazníka. Dochází k cenové diskriminaci - kup si HW s windows a nebudeš mít problém, nechceš windows, tak buď na tebe ser..kakáme a nebo zaplať stejně a nepoužívej je - ale proč mám platit za něco co nechci? To je svoboda? Pokud jsi prodejce HW a neprodáváš 9 z 10 počítačů co se prodají na světě, tak jsi v M$ pasti, protože ti ostatní "spolupracující" rádi zaplní tvé místo na trhu když my tě za drzost nepřímo zlikvidujeme. Někdy to kecání do trhu není špatné, pokud trh je pokřivený. A k čertu s prodejcem, já jsem zákazník a chovám se ekonomicky, pokud se není schopen přizpůsobit mým přáním, je třeba s tím něco dělat.
 • 9. 5. 2008 20:08

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  Na prvním místě si netykáme.

  To je jeden z důvodů, proč společnost založená na práci ve prospěch celku (komunismus) nefunguje, na rozdíl od společnosti založené na vlastním prospěchu (tržní ekonomika). Přitom vlastní prospěch nevylučuje prospěch celku, právě naopak. Dovolím si citát jednoho nesmrtelného klasika: "Není to laskavost řezníka, sládka nebo pekaře, které vděčíme za to, že máme svůj oběd, nýbrž jejich zřetel na vlastní zájem. Nespoléháme na jejich lidskost, ale na jejich sebelásku, a nezdůrazňujeme jim naše potřeby, ale výhody, které plynou jim."

  Můžete koupit, a nemusíte. A ano, to je svoboda. Naopak pokud chcete firmám diktovat podle svých preferencí, co mají vyrábět/prodávat, svoboda to opravdu není.

  Jste zákazník, a chováte se ekonomicky. Berte, nebo nechte. Proč by se měl prodejce přizpůsobovat zrovna *vašim* potřebám? Uváděl jsem příklady řady věcí, které se běžně nenabízejí, protože je nechce dost lidí (tedy se to nevyplatí).
 • 7. 5. 2008 20:03

  n00b (neregistrovaný)
  Každý model..no to je volba prodávajícího. Když nabízí jen pár modelů tak ho hned vidíte jako zaplacenýho šmejda co nemá rád ostatní OS. :) Ale plno prodejců už nabízí určité modely třeba s freedosem apod. a trh má fungovat tak, že si zákazník vybere. Takže pokud se vám něco nelíbí tak jdu ke konkurenci a ne k soudu.
 • 8. 5. 2008 9:29

  bqi (neregistrovaný)
  to je mozne, iba ked ma zakaznik moznost volby. Ale ked su tieto praktiky aplikovane celoplosne tak zakaznik volbu nema. Samozrejme nekupim si nevyhovujuci barebone nb, lebo je bez os. Chcem nb konkretnych parametrov a tam casto moznost volby zanika
 • 9. 5. 2008 14:26

  Lael Ophir (neregistrovaný)
  A říká někdo, že vaše přání musí být vyslyšeno? Já bych chtěl HTC Touch s VGA displayem, a bez OS. Chtěl bych notebook Dell Latitude D420 s MacOS, nebo s BeOSem, a Škodu Octavia v růžové barvě s fialovými puntíky. Všechny ty věci jsou technicky možné, a většina z nich ani nedá moc práce. Ale nikdo je nenabízí, takže mám smůlu. Ono totiž (naštěstí) neexistuje žádné právo zákazníka určovat, co budou firmy nabízet.
 • 9. 5. 2008 7:17

  bez přezdívky
  Ano, 100% souhlas, dneska skoro není možné koupit slušný notebook bez OS (okýnka) a silně mě to omezuje při výběru HW, když nechci platit za něco, co nebudu používat. Já bych byl zcela pro, aby byla ke každému modelu PC na trhu zákonná možnost odmítnout předinstalovaný systém a nemuset za něj platit (zde zároveň pořešit např. podporu výrobcem aby ti se z toho neosypali) a vybrat si OS podle svých představ (imho by to položilo notebookové ořezané verze Visty a různé linuxové nedodělky ale tím líp). Určitě by to vyvolalo mrmlání obchodníčků zlodějíčků, kteří by měli menší obrat a zisk a mrkvičky by najednou ostrouhaly se svou statistikou prodejnosti Vista Home ale zákazník by z toho profitoval. Nechci žít pod diktátem 1 SW firmy ať už se jmenuje jakkoliv, protože heslo "plať plať plať i když to nechceš" by aplikoval každý monopol na trhu...
 • 7. 5. 2008 22:03

  bez přezdívky
  no jen jestli to neni tim, ze intel ma zkratka zase lepsi serii procesoru (AMD4/3 jadro se srovnava s Intel 2 jadrem a i to je vykonejsi nez to od AMD)
 • 7. 5. 2008 23:24

  Xeelee
  Mě by hlavně zajímalo, kolik lidí potřebuje výkonný procesor a kdo by spíš dal přednost nižší ceně procesoru v normálním kancelářském PC. IMHO je levných BFU a kancelářských PC víc než nadupaných hráčských mašin a vymazlených počítačů ajťáků.
 • 8. 5. 2008 2:03

  Uživatelka si přála zůstat v limbu (neregistrovaný)
  No, v tý zprávičce to je blbě napsaný, ale ten spor se vztahuje k období, kdy AMD Intelu dávalo co proto: 1999-2005 (K7 a K8), a Intel se bránil nekalými praktikami: hrozil výrobcům desek, že jim nebue dodávat svéoje čipsety, když si začnou s AMD, dával nižší ceny těm, kdo neobchodovali s AMD...
  Asi tam mělo zaznít, že celá ta žaloba pochází z roku 2005.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.