Hlavní navigace

Vyšel GIMP 2.9.8 s lepší podporou Waylandu

13. 12. 2017

Sdílet

Nová verze spadající do vývojové řady GIMPu pomalu směřuje projekt k ostrému vydání 2.10 s řadou novinek. Hlavní novinkou této verze však je lepší podpora Waylandu (vedle již dříve obsaženého GNOME/Wayland přibyl KDE/Wayland pro screenshoty a výběr barvy).

Dále došlo na úpravy přechodů přímo na plátně (ukázkové video v mp4 a webm), zvýraznění pod- a přeexponovaných částí obrazu, lepší správu barev za použití knihovny Babl (převod mezi barevnými prostory je prý až pětkrát rychlejší než s LittleCMS v2), vylepšení některých filtrů a podpory některých formátů, úpravy GUI a použitelnosti a další věci (například často žádaný filtr Wavelet Decompose).

Očekává se, že brzy dojde ke zmrazení kódu pro vydání verze 2.10.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 12. 2017 10:47

    trouba (neregistrovaný)

    Ja se v tom zatim moc neorientuji, znamena to ze kazda aplikace co bude chtit bezet pod Wayland bude muset implementovat pripojeni na pouzity okenni framework?

    Xfce/Wayland, KDE/Wayland, GNOME/Wayland, ...

    Fakt zadny flame, jen mne zajima, proc nestaci pouzit abstraktni API Wayland a zbytek zaridi patricna implementace v KDE, Xfce,GNOME..?

    [Kdo mne bude odkazovat na google, at si sam jde do /dev/null - kdybych si to chtel hledat a studovat, nebudu sem psat povsechny dotaz.]

  • 13. 12. 2017 11:09

    Kate
    Stříbrný podporovatel

    Ne, to nemusí, stačí aby wayland uměl použítý widget engine. Tady (pokud to chápu dobře) spíš jde o to, že GIMP umí dělat screenshoty obrazovky a vybírat pipetou barvu v jiných oknech. A to už je věc kterou Wayland (mimojiné z bezpečnostních důvodů) neřeší a musí ji implementovat kompozitor. Ten díky tomu pak ve výsledku může požadovat i potvrzení uživatele, že daná aplikace smí „koukat“ na jiná okna.

    No a KDE a GNOME si to nejspíš řeší jinak – je potřeba domluvit se na tom s každým desktopem zvlášť.

  • 13. 12. 2017 11:10

    Jiří Eischmann

    Wayland nijak nedefinuje, jak si má klient (aplikace) říct o zdroje mimo své okno. V tomto případě o snímek celé obrazovky a o informaci o barvě v dané souřadnici. GNOME nedávno přišlo s DBus API, které není nijak závislé na prostředí, ale je možné, že KDE si udělalo něco vlastního.
    Nikdo jim nebrání, aby si sedli a domluvili se na jednom API, které budou používat všichni, ale taky se může stát, že si to každý bude dělat po svém.

  • 13. 12. 2017 23:55

    klokan

    Jsou tu dva různé problémy. To, jestli nějaká aplikace sama funguje ve Waylandu, je dané frameworkem. V praxi GTK 3.x a Qt 5.x podporují Wayland a aplikace s nimi napsané v něm v principu normálně fungují, cokoli staršího vyžaduje X11.

    Gimp stále používá GTK 2, takže jeho UI v každém případě běží pod X11, a to buď klasicky pod Xorg, nebo, na waylandovém desktopu, pomocí mezivrstvy Xwayland. Na tom se nic nezmění, dokud Gimp nepřejde na GTK 3 nebo rovnou 4 (což vývojáři zvažují).

    Druhým a v podstatě nezávislým problémem je práce s okny jiných aplikací u funkcí, jako je screenshot celé obrazovky, nebo nějakého jiného okna. Jak už tady bylo řečeno, Wayland tohle záměrně za normálních okolností nedovoluje, je potřeba k tomu použít speciální dbusové API správce oken. Neboli když uživatel Gimpu chce vyfotit plochu nebo nějaké okno, Gimp k tomu normálně použije standardní API X11, ale když Gimp běží pod Xwaylandem a cílové okno je přímo řízené Waylandem, tak to nebude fungovat. V této verzi Gimp obsahuje kód, který podporuje i waylandovské ekvivalenty takovýchto operací.

    Čili v kostce: Gimp stále není nativní waylandová aplikace a tou nebude, dokud nepovýší na novější verzi knihovny Gtk. Přidává ale podporu některých API, aby šlo provádět nestandardní grafické operace i v prostředí, které jinak funguje na waylandu.

  • 14. 12. 2017 18:30

    nobody (neregistrovaný)

    1. znovu se podivej, nejde o zadny clanek, ale zpravicku, tedy kratke upozorneni na novou verzi ci zajimavost ;-)

    2. ve zpravicce je jasne zmineno ze jde o podporu pro screenshot a vyber_barvy

    3. pokud ti to preci jen nedoslo a pozadujes osvetu, uvedom si ze stejne se muze ukazat nekdo kdo v (kratke zpravicce) bude chtit mit osvetu na otazky:
    - co je to GIMP
    - co to jsou prechody
    - co je to platno
    - co je a jaky je rozdil mezi podexponovanym a preexponovanym obrazem
    - atd ;-)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.