Hlavní navigace

Dopis SGI linuxové komunitě

3. 10. 2003
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V SGI zkoumali během léta kód Linuxu a zjistili, že se jim do něj opravdu zatoulalo pár věcí ze Systému V. I když se ukázalo, že v podstatě nejde o nic závažného, pro jistotu veškerý sporný kód odstranili, nebo na odstranění pracují. Závěrem se v dopise praví, že SGI pokračuje v podpoře Linuxu.

Na webu SGI se objevil dopis SGI linuxové komunitě. Ve stručnosti se v něm praví, že SGI v minulých letech přispěla Open Source komunitě množstvím kódu, řádově více než miliónem řádek. SGI také bere velmi vážně záležitost intelektuálního vlastnictví a proto se na základě dotazů vznesených během léta (záležitost kolem ate_utils.c) uchýlili k internímu zkoumání všech příspěvků a zjistili, že se jim do Linuxu opravdu zatoulalo pár věcí ze Systému V (ate_utils.c, atoi funkce a systeminfo.h hlavičkový soubor – celkem cca 200 řádků). Tyto soubory, dle SGI, byly do Linuxu zavlečeny nedopatřením a již od počátku byly vlastně zbytečné, neboť linuxové jádro obsahuje lepší verze. Navíc to vypadá, že většina částí (možná i všechny) nalezeného System V kódu byla již dána k volnému použití. SGI nicméně pro jistotu veškerý kód odstranila (jak z webu, tak vydala i opravné – nahrazující – patche atd.).

Tento nález nicméně zapříčinil další zkoumání, zda byly i jiné části linuxového jádra „kontaminovány“. Následně bylo nalezeno několik dalších výskytů kódu (podobného typu a „významu“ jako výše uvedené), jež by mohl být s unixovým kódem spojován a na jeho odstranění (či nahrazení) se proto pracuje.

Narážky SCO týkající se XFS jsou pak zcela nemístné, neboť XFS je inovačním dílem SGI. Rozhodně se v žádném smyslu nejedná o odvozeninu z čehokoliv a SGI má tedy plná práva udělit licenci na XFS komukoliv bude chtít (a třeba jím i přispět Open Source komunitě).

cyber23

V závěru pak SGI ujišťuje linuxovou komunitu, že pokračuje v podpoře Linuxu a v dalším vývoji pro tuto platformu.

Zdroj: oss.sgi.com/let­ter_100103.txt

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku