Hlavní navigace

Nejhorší možný scénář

- nomad

Na newsforge.com vyšel článek nazvaný "Nejhorší možný scénář" a zamýšlí se, co by asi bylo, kdyby SCO vyhrálo svůj spor s IBM. Ty podstatné myšlenky stručně shrnuje tento článek.

V případě vítězství SCO by bylo samozřejmě nejjednodušší nahradit spornou část kódu. Ovšem je snazší to říci, než provést. Zajistit stejnou funkčnost/fun­kcionalitu za použití jiného kódu nemusí být nejjednodušší. Navíc u něčeho tak komplexního, jako je linuxové jádro, lze jen těžko předvídat dopad změny (byť nepatrné) na celé chování systému/jádra. A co když navíc tyto změny nebude možno uskutečnit v rozumném časovém horizontu?

Firmy a velcí uživatele pod pohrůžkou soudu ze strany SCO opustí od použití Linuxu. Část se přesune na serverové farmy postavené na MS Windows, část na jiné unixove varianty jako BSD, Solaris nebo AIX.

Ostatní mohou použít dedikovaná zařízení/systémy pro sdílení souborů, zálohování apod. Toto by byla největší procentuální ztráta Linuxu. V případě koncových uživatelů by byla situace zřejmě jiná. SCO by těžko soudně řešila každého konkrétního provozovatele Linuxu. Což ovšem neznamená, že by to nemohla zkusit.

Z toho důvodu je zde několik možnosti:

1) Zůstat na Linuxu
Toto rozhodnutí by mělo jistá rizika, řešením (nedokonalým) by mohlo býti maskování/skrytí identity OS pomocí konfigurace/změny nastavení systému.

2) Přejít na BSD variantu
Poměrně jednoduchý přechod pro stávající uživatele Linuxu. Historie BSD prakticky garantuje nekomplikovanou budoucnost.

3) Přejít na jiný uzavřený Unix (zdarma či levný)
Solaris byl svého času touto cestou, jiný by se jí mohl stát.

4) Nainstalovat MS Windows
Když je nelze porazit, vždy je možno se k nim přidat ;)

Takže otázka pro všechny: Co když opravdu SCO zvítězí?

Zdroj: newsforge.com

Našli jste v článku chybu?
19. 6. 2003 16:43
Derelict (neregistrovaný)

Kdyz si ctu tuto diskusi, tak se dobre bavim. Jenom mne prekvapuje, ze v oblasti IT funguje tak moc septanda a nikdo si nic nehodla overit. Tak mala lekce z historie c.1. Microsoft v ramci svych pocatecnich aktivit zakoupil prava na System 3 a vyvinul MS XENIX. Tento system patril mezi AT&T vetev unixu, nikolivek k Berkeley vetvi. Na druhou stranuj je pravda, ze normalizacni procesy jako byl System 3, System V, Unix 95 a dalsi smazaly vetsinu rozdilu, ktere mezi jednotlivymi vetvemi byly. …

13. 6. 2003 8:19
gek (neregistrovaný)

Jeste horsi by bylo, kdyby vzapeti pro prohranem sporu vsechny vyvojare jadra prejelo auto, Micro$oft by si vzpomnel, ze ma patentovano "+=" a IBM by mela ztratu 100 milionu USD. :-) Pokud jsem pozorne sledoval, tak sporny kod je az v urcite verzi jadra, takze misto, aby nestastne firmy vyhazely vsechny sve pocitace z oken, tak prejdou na nizsi verzi jadra (pokud vybec prechazely na 2.4(!)), nekdo prejde na FreeBSD (znam lidi, kteri mu davaji pred Linuxem jasne prednost) a podobne. Pokud maji v…