Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (1. 11. 2006)

1. 11. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si vzhled GTK+ aplikací přiblížíme vzhledu Mac OS, ukážeme si jeden zajímavý editor a vyhledávač Beagle zapřáhneme i v KDE. V druhé části nás pak čeká další RSS čtečka, applet na sledování zatížení linky a tradiční blbinka.

Mac-style menubar

Témata snažící se napodobit vzhled Mac OS jsou docela běžná, ale ani to nejlepší téma nemůže změnit chování systémů či dokonce aplikací. To se samozřejmě nemění, ale s Mac-style menubar můžete přesvědčit většinu GTK+ a Java Swing aplikací, aby své menu nevykreslovaly přímo do okna, jak je běžně zvykem, ale přímo do záhlaví obrazovky, podobně, jako to dělá Mac OS.

K docílení tohoto efektu je potřeba opatchovat a znovu přeložit knihovnu GTK+ ve verzi 2.8 nebo 2.10 a dále si nainstalovat applet pro GNOME 2.14, 2.16 nebo Xfce 4.4, který vám toto menu bude zobrazovat v panelu na požadovaném místě. Osobně mne tato změna moc nenadchla, ale jak se říká, proti gustu žádný dišputát.

Mac-style Menu Bar

Zim

Autor Zimu tento program popsal jako desktopovou Wiki a outline editor, což je svým způsobem docela výstižné. Program by mohl velmi dobře pomoci při psaní hodně provázaných poznámek či jinak hypertextově provázaných textů. Co poznámka, to soubor, ale přitom se o soubory nemusíte starat. Program si je zakládá sám podle názvů odkazů a vy se můžete plně soustředit na obsah.

K dispozici je i základní formátování, ale pouze v omezené míře, protože soubory jsou ukládány v tradiční textové podobě. HTML je k dispozici pouze jako exportní formát. Program je napsán v Perlu s GTK+ a šířen je pod GPL.

Zim

Kerry Beagle

O programu Beagle, který dokáže najít ve velmi krátkém čase na disku takřka cokoliv, jste si ve sklizni mohli již přečíst. Beagle má indexované nejen názvy souborů, ale i obsah dokumentů, historii Gaimu, poštu a spoustu dalších věcí a tak je vyhledávání opravdu rychlé, ale ne každému se asi bude líbit rozhraní navržené pro GNOME.

Kerry Beagle je naopak napsán tak, aby zapadl do KDE. Nejedná se přímo o alternativu Beaglu, ale o frontend, který využívá vyhledávacího démona a tedy i jeho funkční vlastnosti jsou takřka shodné. Je dobré mít na paměti, že jde pouze o GUI a vyhledávací démon je napsán v Monu. Nějakou tu závislost sahající do GNOME pravděpodobně mít také bude. Kerry Beagle je rovněž napsán je pod GPL.

Kerry Beagle

Liferea

Jen asi málokdo ještě neslyšel o RSS, ale pokud stále odoláváte, měl bych tu další RSS čtečku. Liferea, jak se dnešní čtečka jmenuje, je šířena pod GPL a používá GTK+.

Liferea nepatří mezi funkčně nabité programy, ale na druhou stranu umí vše podstatné. RSS kanály se dají přehledně organizovat do stromové struktury, náhledy zpráv mohou být zobrazovány buď po jednom, podobně jako ve většině emailových klientů, nebo všechny na jedné vygenerované stránce. Krom klasického označení přečteno/nepřečteno je zde možnost označit si i zajímavé zprávy po pozdější snadné dohledání. Odkazy mohou být otevírány jak v externím prohlížeči, tak přímo v programu. K dispozici je i podpora panelů. K vykreslování stránek je použito Gecko nebo Gtkhtml.

Liferea

KNetStats

KNetStats je další applet pro sledování síťového provozu. Na rozdíl od dříve zmiňovaného KTrafficAnalyzéru neukládá statistiky o přenesených datech na disk, ale za to má docela příjemně konfigurovatelný výstup v informační oblasti. Zde mohou být klasické ikonky dvou počítačů, které poblikávají podle vysílaných či přijímaných dat, číselné hodnoty udávající přenášená data nebo názorný graf.

CS24_early

Po kliknutí na informační oblast se zobrazí okno s přesnějším grafem, celkově přenesenými daty a aktuálním zatížením. Nechybí ani IP adresa, maska podsítě a MAC adresa síťové karty. K v úvodu názvů opravdu znamená KDE a licence je zde GPL.

KNetStats

BinClock

Na binární hodiny v různých podobách již několikrát přišla řeč a většinou to bylo „co exemplář, to větší blbina”. BinClock napsaný v Javě není výjimkou a ani on se nespokojil s několika body signalizujícími jednotlivé bity. Iterpretaci musel ještě „doladit”. Běžný režim s šesti ciferníky je ještě docela použitelný, ale kompaktní mód již je docela lahůdka. Schválně, kolik ukazují hodin?

BinClock

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje ve společnosti spravující počítačové sítě a používá Gentoo. Má rád otevřená řešení a pořádek v systému.