Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (18. 10. 2006)

Tomáš Guzdek 18. 10. 2006

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si uložíme na disk video ze serveru YouTube.com, ukážeme si jeden zajímavý PDF editor a šikovný ToDo list. V druhé části nás pak čeká nástroj na ripování DVD, tip na trošku odlehčenější desktop a prográmek ležící na hranici blbinky.

YouGrabber

Asi každý z nás již narazil na nějaké povedené video na serveru YouTube, které by stálo za uložení, ale bohužel. YouTube nemá, na rozdíl třeba od Google Video, nic jako tlačítko downloads. Řešením by mohl být prográmek YouGrabber napsaný s ncurses a šířený pod GPL. YouGrabber je opravdu jednoduchá záležitost. Stačí spustit s URL jako parametrem v příkazové řádce a stahování videa již probíhá.

PDFedit

Jak již název napovídá, za programem PDFedit se ukrývá program k editaci PDF souborů, který vznikl jako školní projekt MFF UK. Jako GUI posloužila knihovna Qt a program je šířen pod GPL.

Program umožňuje spojovat dokumenty, otáčet stránky, přesouvat objekty, přidávat nové či upravovat stávající objekty a nechybí ani jejich import či export. Program není jen GUI, jeho možností lze využít i prostřednictvím skriptovacího jazyka. Bližší podrobnosti jsou uvedeny na stránkách projektu v jeho zadání.

Možnosti programu jsou opravdu široké, ale je potřeba mít na paměti, že PDF vzniklo k jinému účelu než např. Open Document a pokud čekáte textový editor na PDFka, tak jste na špatné adrese. Takhle to nefunguje.

PDFeditor

Developer Todo List

Developer Todo List je docela zajímavě udělaný ToDo list, neboli prográmek pro evidenci úkolu, nejen pro programátory, ale pro všechny milovníky příkazové řádky. Přidávání, mazání a vůbec veškerá správa záznamů se provádí přímo v řádce prostřednictvím parametrů příkazu todo. Data jsou ukládaná do XML souboru s přehlednou strukturou. Program je šířen pod GPL a nic jako GUI opravdu nemá.

OGMRip

OGMRip je další z řady DVD ripperů. Tento se nespecializuje na vtěsnávání dvouvrstvých DVD na jedno, jako např. K9Copy, nýbrž DVD převádí do videosouborů v celé řadě formátů. Licencován je GPL a využívá GTK+.

Začínat s takovým programem od samého počátku by bylo značně obtížné a patrně i neefektivní, takže asi nikoho nepřekvapí, že se jedná o frontend využívající mencoder a pár dalších projektů. Video je možno enkódovat pomocí kodeků XviD, Lavc MPEG 4, x264 a OGG Theora a pro audio je to pak Ogg Vorbis, MP3, PCM, AAC či kopie původního streamu. Program má velmi příjemné a jednoduché ovládání, ale přitom se nedá říct, že by byly nějak extrémně omezeny možnosti nastavení. V podstatě jediné co mi chybělo, byla volba náhledu vybrané pasáže.

OGMRip

LXPanel

Xfce je tady s námi již nějaký ten pátek a obecně je vnímáno jako malé rychlé prostředí postavené na GTK+. Jak jste se ale mohli v nedávné recenzi poslední betaverze Xfce 4.4 přesvědčit, i Xfce již pomalu nabírá na váze a pokud hledáte opravdový ultralight, chce to něco jiného. Tím něčím by mohl být LXPanel šířený pod GPL.

LXPanel rozhodně není plnohodnotná náhrada, protože se již název napovídá, stará se pouze o vykreslování panelu, jak to známe například z GNOME či KDE. O okna se vám bude muset postarat nějaký jiný okenní manažer jako např. OpenBox, který je rovněž docela malý.

LXPanel má klasické menu ke spuštění programů, pár tlačítek pro rychlou volbu, přepínač ploch a úloh a několik appletů, mezi kterými nechybí hodiny, sledování sítě či místo pro tray ikony ostatních programů. LXPanel se konfiguruje velmi podobně jako fbpanel, ze kterého také vyšel a je od stejného autora jako docela povedený PCMan File Manager, na který již ve sklizni také přišla řeč. PCMan File Manager nyní dokáže umisťovat ikony i přímo na plochu, a tak to působí, jako by se autor pokoušel o něco opravdu lehkého postaveného na GTK+. Zatím se mu to daří.

LXPanel

Clockywock

A na závěr bych tady měl zase jednu blbůstku. Tentokrát je to program Clockywock, který zobrazuje aktuální čas formou klasických ručičkových hodin. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby ovšem k vykreslování ciferníku a ručiček nebyla použita knihovna ncurses. K dispozici je i budík, a tak Clockywock může ve zvolenou dobu začít velmi nepříjemně blikat.

Našli jste v článku chybu?

19. 10. 2006 21:43

su - \mathfrak{M}ĦĒNJMARCHON (neregistrovaný)
Len mplayer ma hodne problem synchronizovat A-V vo .flv so zvukom (a tu si s chutou rypnem: naco zase dalsi video format ked uz je MPEG-2 a MPEG-4?). Nejake rozumne riesenie som zatial nevymyslel/nevygooglil, napr. -autosync nefunguje. Pri konvertovani mencoderom na iny format sice hlasi "A-V: 0.05 sec", ale aj tam mam pocit, ze po skonvertovani sa to desynchronizuje. Nejaky napad?

19. 10. 2006 15:48

hawran (neregistrovaný)
Bať, bať. Než jsem si "nainstaloval" VideoDownloader, měl jsem na některých portálech VELIKÝ problém dohrabat se k potřebným souborům...
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí