Hlavní navigace

Plonx

25. 11. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Děsí vás čísla? Dlouhé řady matematických znaků, které si někdo vymyslel, aby vás potrápil? Pokud se chcete zbavit této méně vhodné fóbie, je zde právě pro vás Plonx. Nebojte, o počty přímo nejde, ale čísel si užijete dostatek. Zajímá-li vás více, stačí si přečíst tuto recenzi na hru Plonx.

Plonx je vcelku prostá logická hra, jež vám na tváři vyčaruje nejednu vrásku, než se vám povedete obstát, stanout hrdě a vzpřímeně. Vlastně to asi nepůjde, jelikož po tolika hodinách hraní budete rádi, když vůbec vstanete. Oč tedy kráčí? Jednoduchý princip sestavený v samotném centru Zatracení.

Na začátku se objevíte v podobě zavináče někde na hrací ploše, která je zdola a shora ohraničena. Boční stěny v podstatě neexistují. Projdete-li za jejich hranice, zjevíte se na druhé straně. Na mapě se nachází bomby v podobě červených hvězdiček. Jste obklopeni ciframi. Jsou náhodně umístěny, ale jejich význam již nikoli. Pohybujete se pomocí dvou variant ovládání. Jsou jimi:

[1], [B] – posunutí v šikmém směru doleva dolů
[2], [J] – pohyb šikmo dolů
[3], [N] – posunutí v šikmém směru doprava dolů
[4], [H] – vlevo vbok
[6], [L] – vpravo vbok
[7], [Y] – posunutí v šikmém směru doleva nahoru
[8], [K] – výš, jen výš, tam já mířím
[9], [U] – posunutí v šikmém směru doprava nahoru

Plonx 1

Pokud pozapomenete ovládací prvky, dají se při hře stisknutím klávesy otazníku vyvolat. Posledním zmíněným písmenem je Q, kterým hru opouštíte. Navraťme se však ke smyslu hry. Vaším cílem je posbírat všechna čísla a získat tak co nejvíce bodů. Jakmile se pohnete, vytvoří se za vámi modré křížky, vlastně se takto linete jako veselý modrý had. Dbejte, ať se jim, jakožto také bombám a hranicím plochy (pouze shora a zdola) na cestě vyhnete, neb smrt a zánik by byly neodvratné.

Pokud si stále ještě říkáte, že neexistuje problém, tak s vámi stále souhlasím. Jak jsem ovšem zmínil dříve, číselná symbolika není náhodná. Při vstupu na políčko s číslem se pohnete právě o počet na něm napsaný. Pohnete-li se například doprava na hodnotu šest, nejen že se pohnete doprava, ale posunete se právě o šest polí tímto směrem. Je záhodno si dobře propočítat, kam až se dostanete. Lehce se narazí do jedné ze zmíněných překážek. Dohrát Plonx není vůbec snadné. Napravo od hrací plochy se vám počítá skóre. Za každé prošlapané políčko jeden bod. Hodně štěstí, odvážný Hráči.

Plonx 2

Je mi jasné, jak vám grafika dnešních her přijde neúnosně realistická a přetechnizovaná. Vyslyšel jsem tedy hlasy z diskuzí a vybral tento skvost, jenž nepotřebuje ani grafickou nástavbu X-Windows. Jedná se o textovou hru, která vsadila na prostou jednoduchost. Nehledejme zde kouzelný hudební doprovod ani grafickou dokonalost, vlastně ani průměr. Nemyslím si však, že právě u tohoto typu hry je to na škodu. Mělo by? Spíše bych řekl, že ona střídmost je plus, nic nás neruší od přemýšlení. Asi by mě například takový skákající lenochod vyrušoval.

Důležitější pro mě zůstávají hratelnost a účel. Obojí Plonx splňuje. Není nijak složitá k pochopení. Dokáže pobavit, donutit k uvažování a pořádně potrápit své hráče. Samozřejmě, nebaví-li vás tento typ her, není snazší cesty, než se navrátit k bezduchým, avšak krásně zpracovaným střílečkám, kde v roli Ramba vystřílíte sami čety nepřátel. Co takhle ale něco těžšího?

Plonx 3

Hra Plonx dokáže zaujmout a je bezesporu výzvou. Dejte si pozor, ať vás nepohltí. Rozhodně bych ji doporučil alespoň zkusit. Jistě se netrefí do stylu všech hráčů, ale své fanoušky najde. Svou nenáročností je vhodnější i pro menší děti, které již počty zvládly. Dosti však již zbytečných slov. Čísla jsou všude kolem nás, cítím je. Je čas. Čas je posbírat.

skoleni

Plonx 4

Tuto textovou pecku si můžete stáhnout ze stránek tvůrce v podobě balíčku s binárkami. Po jeho rozbalení si vystačíte s příkazem make. Hru nastartujete spustitelným souborem ./src/plonx. S knihovnami se nemusíte trápit.

Plonx také umožňuje zásahy do základního nastavení pro optimální přizpůsobení vaší potřebě. Zde jsou parametry, se kterými lze hru spustit a tak ji pozměnit:
-wid X  – Rozšíření či zúžení hrací desky. Defaultně je 20 polí.
-hei Y  – Možnost natáhnutí či skosení plochy. Rovněž 20 polí v základu.
-level N  – Množství bomb nacházejících se na ploše.
-seed N  – Nastaví náhodné číslo, použité k vygenerování mapy.
-delay N  – Nastaví rychlost pohybu (zpoždění mezi kroky) po mapě. Standardně 50000.

Autor článku