Hlavní navigace

Project Diaspora: vesmírným obchodníkem

16. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Kdysi celkem běžné vesmírné obchodovací hry si v dnešní akční době jen těžko hledají místo na naše harddisky. Dnešní hra to nemá o nic jednodušší, přináší však element, který v dobách minulých nebylo možné spatřit. Je jím MMO hraní. To ale není vše, čím se může Projekt Diaspora pochlubit.

Základní informace

Projekt Diaspora je 2D vesmírné obchodovací MMO změřené na komunitu, komunikaci a spolupráci. Vznikl po jako open-source klon původní Diaspory z roku 2000 a dodnes se o projekt stará tzv. Freak Nigh. K dispozici je pro Linux a Windows a nabízí třeba takovou vymoženost, jako je komunikace ingame < ⇒ IM klient přes Jabber.

Princip

Základní princip hry tkví v nakupování a prodávání zboží za občasného sejmutí nepřátelského plavidla. Samozřejmě se to vše neobejde bez cestování napříč celým vesmírem. To se děje jednak warpovými skoky po mapě a druhak intergalaktickými branami, které spojují různé oblasti. Navíc je zde možnost vstoupit do guildy nebo nějakou přímo stvořit.

Kolem guild se koneckonců točí celá hra, ať už se jedná o zabírání planet a jejich ochranu, z čehož plynou daně a jiné výhody či války mezi znepřátelenými guildami. Na to, abyste na někoho mohli zaútočit, ale v žádné instituci figurovat nepotřebujete. Máte-li dost sebevědomí, můžete prostě začít útočit na kohokoliv, což se však dost negativně odrazí ve vztahu vašeho okolí k vám. Kdybyste umřeli, není ani náhodou hře konec. Prostě si za našetřené kredity (místní měna) koupíte novou loď, a pokud kredity nemáte, dostanete startovní částku (50 000).

Lodě

Lodě jsou jeden z nejzajímavějších aspektů celé hry. O jejich postupné vylepšování a vybavování se po celou dobu hry staráte a to je v podstatě jeden z mála strategických prvků ve hře. Na výběr máte z několika šasi, které určují původní účel lodě, jako attacker, hunter, carrier, behemoth,… Dále se výběr zvětšuje různými verzemi lodí, většinou podle oblastí, a to od těch nejzákladnějších až po ty opravdu vymazlené.

Na loď si poté můžete namontovat různá udělátka, od zbraní po větší nákladní prostor. Zbraně i lodě postupem hry přibývají stejně jako další verze a vyšší stupně. Pokud se do toho pustíte, není problém si i ze začátku našetřit spoustu peněz, takže si můžete koupit téměř cokoliv. Proto je u vybavení ještě jeden požadavek a tím je zkušenost.

Bojování

Jeden zkušenostní bod získáte jednoduše zničením jedné lodě. To také není moc velký problém, pokud však víte, po kom střílet. Neměli byste pokud možno útočit na neutrální jednotky, jednotlivé frakce mají totiž centrální správu a útok na jednu je jako útok na všechny. Vzhledem k tomu, že jsou tyto jednotky po celé oblasti, se pak těžko před přesilou ulétá, když musíte volit mezi energií na let a štíty.

skoleni

Po mapě se naštěstí pohybují nepřátelské lodě, které můžete ničit „beztrestně“. Ve skutečnosti prostě patří k jiné guildě, než je domácí, takže jste v lokaci v relativním bezpečí. V jiných lokacích se třeba zase pohybují pouze piráti, takže můžete střílet po všem, co se hýbe (popravdě se ani nehýbou). Tyto lokace bývají často místem zboží zdarma, které si tam z asteroidů jen tak poletuje vzduchoprázdnem.

Závěr

Údajně je na výběr více než jeden server, ale ostatní buď nebyly aktivní, nebo nebyly. Každopádně je možné použít svůj vlastní server i třeba s trochu rozdílným obsahem a připojit ho k hlavnímu serveru. Hra je plná, mně osobně se líbící, ale nikterak náročné grafiky, nabízí zajímavé herní postupy a je MMO. Pokud někdo hledá koncepčně i časově nenáročnou (občas až pasivní) hru, kde se může setkávat s lidmi a postupně se vylepšovat, je to ideální kandidát.

Výhody:

  • nenáročnost po všech směrech
  • množství lodí

Nevýhody:

  • málo lidí
  • chybí tutoriál
Hodnocení – 3

Autor článku