Hlavní navigace

Ripley, delete this allien!

7. 6. 2001
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ó nikoli vážení čtenáři, Ripley není hlavní postava z Vetřelce, a alien je zde jen obyčejným slovem, například ve vámi diktovaném dopise. Ripley je "wearable computer", tedy přenosný počítač ve smyslu snadno nositelný na těle a ovládaný především hlasovými pokyny, jehož tvůrcem je Cliff Leong.

Na Linuxdevices se objevil jeho článek o projektu Ripley, v jehož důsledku vznikl tento článek. Nesnažím se vydávat cizí peří za své, ale protože jsem nadšenec do všeho, co zavání hi-tech, rád bych výsledky práce v tomto oboru přiblížil i těm, kdo zcela nevládnou angličtinou či nemají dostatek času zkoumat originální stránky projektu.

Projekt Ripley započal v roce 1999, kdy se pár nadšenců rozhodlo, že chtějí mít svůj počítač stále s sebou. Brzy zjistili, že to není zrovna snadný úkol, neboť jejich požadavky nebyly zrovna malé, když chtěli, aby uměl to, co umí jejich desktop. Různá PDA vypadla ze hry velmi rychle. I dnešní PDA jsou ještě příliš primitivní, aby mohla vykonávat požadované úkoly a navíc jsou příliš orientovaná na jednoduchý operační systém. Notebooky zase vyžadují časté dobíjení baterií a desktop s napájením by vyžadoval vozík, což mobilitě dvakrát nepřidá. Výsledkem úvah tedy bylo rozhodnutí postavit si vlastní hi-tech přístroj po svém. A tak se zrodil projekt Ripley a společnost ZeroSpin Inc, jejímž prezidentem je právě Cliff Leong.

Historie

Ripley těchto dnů nese číslo 3.0 a má tedy již dvě generace předchůdců. Ripley 1.0 byl výkonný, přenosný a rozhodně zajímavý přístroj, nicméně svými rozměry představu přenosného počítače příliš nesplňoval. Jeho „přenašeč“ ponejvíc připomínal Univerzálního vojáka, zejména minidisplayem před jedním okem, a nakonec ani výkonově to nebylo to pravé. Vývojových verzí bylo mnoho a proto je zmíním jen velmi, velmi krátce.

Ripley 1.1 byl již menší a kromě jiného zobrazovače s VGA rozlišením nabídl výkon Pentia s 6 GigaByte úložného prostoru, to vše ve velmi odolném a spolehlivém provedení. Ripley 1.2 byl velmi podobný svému předchůdci, tedy velikosti velmi tlusté knihy A5. Ripley 2.0 měl ve vínku rozšíření o frame grabber, ISA karty pro zpracování videosignálu. Jelikož jsme v Americe, byl automaticky použit formát NTSC, přijímaný z kamery v brýlové zobrazovací jednotce. Jako všichni jeho předchůdci byl projektován pro operační systém Linux a další open a free software. Ačkoli byla verze 2.0, obsahující již 128 MB RAM zkompletována a předvedena na ISWC2000 v říjnu 2000 v Atlantě, nebyla nikdy zapouzdřena do slušivého obalu. Zkušenosti ze všech těchto přístrojů pak vedly k formulaci požadavků na Ripleye 3.0 a jeho následnou stavbu.

Nároky na Ripleye 3.0 nejsou rozhodně skromné

 • OS Linux 2.2 nebo 2.4
 • Minimálně 64MB RAM
 • Energii dodají dvě baterie Sony NP-960 (baterie například pro videokamery)
 • Základní deska na bázi PC/104 (formát desek pro průmyslové počítače)
 • Ovládání pomocí Twiddleru
 • Vestavěná zvuková karta
 • Vestavěný frame grabber (karta zpracovávající videosignál, zde NTSC)
 • Musí být tak malý, aby se vešel do ledvinky
 • Bude používat sériový bezdrátový modem na bázi CDPD
 • Bude mít PS/2, USB a ethernetové porty
 • Nebude používat Xwindows ani myš

Ripley 3.0: Železo

Díky prototypu case z firmy Charmed Technology pro PC formátu 104 je Ripley 3.0 podstatně menší (plošší a tedy vhodnější pro přenášení) než jeho předchůdci. Navíc součástí „kejsu“ je i napájecí modul a sběrnice s konektory PC/104. Představu o velikosti Ripleye 3.0 si můžete udělat z obrázku.

Ripleye 3.0

Základní desku tvořil modul firmy JUMPtec MOPSlcd6 s Pentiem 166MHz, 128MB RAM, 10/100 BaseT ethernetovým modulem a SXGA grafickým kontrolerem při spotřebě do 10W. Deska dále obsahuje USB a PS/2 řadič s konektory.
O zpracování videosignálu se postaral frame grabber firmy Arvoo Picasso 104–2SQ, který zpracovává NTSC videosignál. Ten je snímán miniaturní videokamerou umístěnou na zobrazovacích brýlích, jak je vidět na obrázku. O zvuky a zpracování řeči se po hardwarové stránce stará Diamond System CMM-HP-12, který vládne kvalitním zvukem a zvládá plnou kompatibilitu s Windows sound systémem a Sound Blaster PRO standardem. Ovládání Ripleye 3.0 je především hlasové a pomocí Twiddleru, tedy dvanáctitlačítkové miniklávesnice.

miniklávesnice Ripley 3.0 je přenášen v ledvince, kam se vejde společně s bateriemi, bezdrátovým sériovým modemem Novatel pro sítě CDPD, který je sice pomalý 19.2kbps full duplex, ale zato má zajištěno pokrytí signálem téměř všude (v USA). Dále k sadě patří zobrazovací jednotka, Covert M1, umístěná do slunečních brýlí. Ta nabízí relativně pohodlnou náhradu monitoru v rozlišení 320×240 v odstínech šedi a je připojitelná na VGA nebo NTSC signál, přičemž vše ostatní je ukryto přímo v Ripleym 3.0. Tento systém vyvinul v TekGear Tony Havelka, za což si my češi můžeme zřejmě připsat bodík. Elektronika původního zobrazovače byla totiž ukryta do kšiltovky

kšiltovka

a společně s kabelem vedoucím k procesorové jednotce, působila poněkud nepatřičně. Na druhou stranu místo ošklivých brýlí byl zobrazovač umístěn na ramínku a vypadal skoro jako z filmu Univerzální voják.

Software

A nyní již k tomu, co je na Ripleym pro mnoho čtenářů Roota asi nejzajímavější. Operačním systémem Ripleye 3.0 je samozřejmě Linux s jádrem nejdříve 2.2 a nyní 2.4. Již ze specifikací, které stály u zrodu Ripleye, je zřejmé, že až na pár výjimek se jedná po softwarové stránce o obyčejný počítač. Pokud by vás zajímala konfigurace modulů pro ovládání různého hardware, najdete je na originálních stránkách projektu společně s návodem, jak v podstatě celého Ripleye postavit. Ripley je neustále, tedy pokud je v provozu, připojený do internetu. Pokud jste se narodili na štastné hvězdě, můžete vyzkoušet tento link na jeho webový server. Musím přiznat, že mně se k němu připojit nepovedlo a ani mě to příliš nepřekvapilo. Hlasové ovládání je možné díky software ViaVoice od IBM, který umí rozpoznávat mluvené slovo. Celý balík pro Linux je za 60$, ale pro některé aplikace je jako plugin k dispozici zdarma v rámci GPL. Na Ripleym dále běží klasický vi editor, Emacs, mpeg123, cmp3, SVGATextMode, Pine a Fetchmail, LynxLinks a v neposlední řadě ssh a sftp. Jeho oblíbenými distribucemi jsou Debian a Red Hat.

Co bude dál?

Cílem Zerospinu je zpřístupnit technologii a vyšlapat cestičky pro výrobu dostupných wearable computerů, tedy weputerů, či wíkompů pro běžné lidi. V okamžiku, kdy wíkom nabídne možnosti stolního počítače bez nutnosti natahování drátů, při malé spotřebě energie a obrovské mobilitě za rozumnou cenu, bude jejich snaha odměněna. Zatím je však cesta za lepším wíkompem poměrně složitá a především náročná. Velké spločnosti vyvíjejí vlastní wíkomy, ale rozhodně plány na jejich výrobu nehodlají zveřejnit na internetu a nejspíše na nich nepoběží ani náš oblíbený software. Budoucí plány Zerospinu zahrnují integraci GPS přijímače, plné využití videokamery, zkvalitnění zobrazovací jednotky a samozřejmě zvýšení výkonu. Pro rozvoj wíkompů je dalším silně limitujícím faktorem nedostupnost vhodného zdroje energie, což se musí nejen pro slavnou budoucnost wíkompů, změnit.

skoleni

Budoucí wíkomp může směle nabídnout služby jakéhosi náhradního mozku, kdy i člověk s horší krátkodobou pamětí a wíkompem nebude vědět, co je to zapomínat. Lidé také budou moci pomocí videopřenosů sdílet pohled svých očí a možná i svých emocí. Již dnes je možné silou myšlenek, interpretovaných proudy v mozku, ovládat počítače. Možnosti v této oblasti jsou prakticky nekonečné a jen budoucnost ukáže, kam se vývoj bude ubírat.

V nejbližších dnech se těšte na rozhovor s tvůrcem Ripleye Cliffem Leongem.