Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (2. 2. 2022)

2. 2. 2022
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vyzkoušíme software pro interaktivní tabule, napíšeme si deník přímo v terminálu, řekneme si o decentralizované komunikační aplikaci a podíváme se na klienta pro stahování souborů z torrentů.

OpenBoard

Otevřený software pro interaktivní tabule určený primárně pro školy a univerzity. Jedná se o fork  Open-Sankoré vyvíjený Úřadem pro vzdělávání švýcarského kantonu Ženeva. Psát a kreslit v něm jde jak přímo na tabuli, tak přes tablet a pero nebo počítačovou myší. Mezi jeho funkce patří volné kreslení, výběr z různých typů čar, možnost psaní textu a jeho kopírování a úprava, virtuální ukazovátko, možnost zvětšování a zmenšování a spousta dalšího.

www.openboard.ch, 1.6.1

jrnl

Digitální diář v linuxovém terminálu. Pokud toužíte po minimalistické aplikaci bez jakýchkoliv rušivých elementů, ve které si budete moct vést deník, je jrnl přímo pro vás. Příkazy pro vytváření záznamů jsou jednoduché a podle vyjádření tvůrců snadno pochopitelné. Všechny záznamy jsou ukládány v prostém textu a je možné je synchronizovat pomocí Dropboxu, takže si je pak můžete otevřít kdekoliv. 

jrnl.sh, 2.8.3

Briar Desktop

Komunikační aplikace pro peer-to-peer šifrované posílání zpráv a diskusní fóra. Zprávy jsou synchronizovány decentralizovaně mezi uživateli pomocí Bluetooth, Wi-Fi, Toru nebo také off-line (SD karty a USB disky). Vedle verze určené pro Android teď nově vyšla i desktopová verze určená pro Linux.

briarproject.org/download-briar-desktop, 0.1.0

Tixati

Klient pro stahování souborů z torrentů. Jeho instalace je naprosto jednoduchá, nevyžaduje žádnou Javu ani .net. Používá ultrarychlé stahovací algoritmy a podporuje DHT, PEX a Magnet Link. Pro bezpečné připojení používá kryptografický algoritmus RC4. Mezi jeho hlavní přednosti patří to, že uživatelům nabízí spoustu pokročilých statistik o stahování jednotlivých souborů.

tixati.com, 2.88

Blbinka

O budoucnosti Linuxu je definitivně rozhodnuto, aneb i Linus Torvalds má občas chuť si zavtipkovat.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.