Hlavní navigace

Softwarová sklizeň (9. 9. 2015)

9. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Pravidelná sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si společně uděláme pořádek v hudebních souborech i vlastních financích, připomeneme si editor pro psaní bez rušení a podíváme se na kodeky i rozlišení filmu. Blbinka ukáže, jakou chybu může udělat návrhář síťového prvku i v takové firmě, jakou je Cisco.

EasyTAG

Rozsáhlejší sbírka hudby ve formátech mp3, Ogg, … bez doplněných tagů, nebo se špatně vyplněnými, není to „pravé ořechové“ pro orientaci. Pro opravu tagů, nebo přejmenování sbírky podle existujících tagů, je nástrojů mnoho. Aktuální verze se dočkal lety prověřený EasyTAG, známý především z GTK desktopů. Tagy umí editovat po jednotlivých souborech, ale i dávkově (název alba, interpret), pokud nevíte přesně, umí stáhnout data z CDDB.

EasyTAG, GNU GPL, verze 2.4.0

jGnash

Výuka „finanční gramotnosti“ je povinná již na základních školách. Aby se člověk mohl dobře rozhodovat, potřebuje mít napřed přehled, s nímž může pomoci třeba multiplatformní jGnash (nepleťte si jej s projektem GNU Gnash). Program jGnash je osobní správce financí. Nová verze přidává, mimo jiné, podporu exportu sestav do RTF a DOCX, či šifrovanou komunikaci, pokud program používáte se vzdálenou databází. Vyžadována je Java 8 a aplikace je testována i s OpenJDK.

jGnash, GPLv3, verze 2.17.1

FocusWriter

Kreativci, kteří píší texty, nejspíše ocení možnost nerušeného psaní, které jim nabídne editor FocusWriter. Program je jako čistý list papíru, tvůrčí činnost neruší žádné nabídky, menu, nebo další lišty. Pro ovládání je nutné se naučit několik klávesových zkratek. Při psaní je možné použít stopky, či alarmy, seznamy cílů/témat a uložení je možné do několika různých formátů. Program je dostupný pro běžné operační systémy.

FocusWriter, GPLv3, verze 1.5.5

MediaInfo

Informace o multimediálním souboru prozradí lecjaký přehrávač, ale pokud jej nechcete spouštět (třeba proto, že právě posloucháte/sledujete něco jiného) a chcete informace o použitých kodecích i rozlišení, může se hodit malý nástroj, jako MediaInfo. MediaInfo má jednoduché GUI, nepotrápí tedy uživatele bezpočtem přepínačů v příkazové řádce. Program umí „prozkoumat“ i adresář s více soubory a následně vyexportovat seznam souborů, kodeků i formátů.

MediaInfo, LGPLv3, verze 0.7.77

Blbinka

Dnešní blbinka je spíše smutnou záležitostí. Když návrhář nemyslí na kryty konektorů, mohou uživatelé reklamovat switch z důvodů resetů zařízení. Tento chybný návrh se „podařil“ firmě Cisco u modelů 3650 a 3850 (sjeďte na obrázky).

Vývojáře by mohlo zajímat, že v LLVM začíná připrava pro WebAssembly, tj. nového způsobu vývoje webových aplikací.

Autor článku

Běžný desktopový uživatel GNU/Linuxu, jenž si nejlépe rozumí především s RPM distribucemi.