Hlavní navigace

Stalo se v týdnu od 5. 7. do 11. 7. 2003

12. 7. 2003
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Pro ty, kteří čtou ROOTa jen o víkendu, přinášíme souhrn krátkých zpráv, které jsme v uplynulém týdnu publikovali: Díra v Xboxu - testovací jádro 2.6 na dohled - zákon proti spamu v Michiganu - SOAP 1.2 - Speciální Seznam pro alternativce - Linux je pro podnikání lepší než MS Windows - Česká Mozilla 1.4 - Trenažér pro crackery - Apache 2.0.47 a další.

5. 7. 10:16

V Xboxu se objevila vážná bezpečnostní díra umožňující kompromitovat celý systém. Xbox si sice kontroluje integritu načítaných souborů, ale z neznámých důvodů ji neaplikuje na audio (.wav) a fonty (.xtf) a právě tudy vede cestička k ovládnutí systému. Upozornil JiKos.

tok

6. 7. 22:15

Podle Linuse by se během příštího týdne mohla objevit testovací verze jádra 2.6. Příprava ostré 2.6 ovšem zřejmě zabere dalších pár měsíců a minimálně půl roku pak bude trvat firmám než se na nové jádro přeorientují. IBM očekává, že produkty postavené na jádře 2.6 budou vydány v první polovině roku 2004. Původně se počítalo s druhou polovinou 2003.

nomad

7. 7. 07:32

Jak určitě všichni dobře víte, Debian slaví 16. srpna své 10. narozeniny. Na stránce 10years se koordinují veškeré oslavné akce s tímto výročím spojené. Zřejmě se bude jednat o událost zcela v debianovském duchu, neboť oslavy budou probíhat na celé řadě míst a to od Austrálie až po Kamčatku (kecám, jen po Quebec ;)) Ale zase ani zmínka o ČR :(

nomad

7. 7. 08:03

Americké ministerstvo spravedlnosti a 16 státu vyjádřilo své znepokojení s pomínkami, za kterých Microsoft poskytuje přístup k technickým informacím, jež umožňují efektivnější běh konkurenčních aplikací na MS Windows. Dle stížnosti může byt přistoupeno i k soudnímu nařízení, aby tak bylo zajištěno, že MS bude licencovat technické informace rozumnějším a nediskriminačním způsobem. Dosud si tyto technologie nechaly licencovat jen čtyři firmy.

nomad

7. 7. 21:37

Společnost Advertures hledá Senior vývojáře. Požadavky: Výborná znalost jazyka PHP, znalost XML technologií (XSLT, RSS, SOAP,…), znalost OOP, zkušenost s jazyky C/C++, Java, Perl a relačními databázemi, běžná znalost OS Linux, minimálně dvouletá zkušenost s Internetem a pětiletá zkušenost s programováním, samostatnost a analytické schopnosti. Náplň práce: vývoj aplikací, podílení se na technické specifikaci produktů, vytváření detailních analýz, zpracování podkladů pro testování, vytváření datových modelů. Více informací: hr@advertures.cz.

tok

8. 7. 08:27

Obětí nezvané návštěvy se stal server U Tučňáka (lokální kopie). (Upozornil Luboš Kopecký)

mik

8. 7. 09:08

Zajímavý zákon proti spamu bude mít možná Michigan. Podle jeho návrhu by musela být každá nevyžádaná zpráva označena v předmětu řetězcem „ADV:“, přičemž nesplnění této podmínky by bylo trestáno až jedním rokem vězení, pokutou do 10000 dolarů, případně kombinací obého.

mik

8. 7. 09:32

Společnost Reasoning Inc. vydala po nedávné analýze kvality kódu TCP/IP stacku v linuxovém jádře výsledky zkoumání dalšího open source projektu, a to konkrétně Apache 2.1. V tomto případě jsou výsledky o trochu horší než u minulé studie, nicméně přesto je kvalita kódu Apache údajně plně srovnatelná s komerčními produkty, které Reasoning rovněž zkoumal.

mik

8. 7. 09:58

W3C oznámilo SOAP 1.2. Současně se objevil také test celkem šesti různých implementací tohoto protokolu. I přes pozvání se jej bohužel nezůčastnil Microsoft a IBM.

mik

8. 7. 13:23

Seznam se zřejmě rozhodl demonstrovat svou přízeň Linuxu, FreeBSD a Mozille – lze tak alespoň usuzovat z drobné změny designu, který nyní obsahuje maskoty zmíněných třech projektů. (Upozornil tomasini) Update: jak nás upozornili čtenáři, ikonky se bohužel zřejmě ukazují jenom uživatelům alternativních prohlížečů, takže o žádnou velkou propagaci se nejedná.

mik

9. 7. 10:03

10 let Debianu se bude slavit také na Strahově. Registrovat se můžete na domovské stránce této akce.

mik

9. 7. 10:04

Linux a Open source je pro podnikání lepší než MS Windows. Alespoň to tvrdí Alex Chejlyk ve svém článku pro OSNews. Opírá se především o zkušenosti ze své firmy, která zajišťuje outsourcing jiným společnostem.

nomad

9. 7. 13:21

Seriál o elektronickém bankovnictví pokračuje na AbcLinuxu rozhovorem se zástupci České Spořitelny, jejíž internetové bankovnictví je v součastnosti jedním z těch, které uspokojivě fungují i v alternativních prohlížečích.

mik

9. 7. 15:16

Světlo světa právě spatřila česká verze Mozilly 1.4. Stáhnout si můžete lokalizační balíčky nebo kompletní instalátory pro Linux a Windows. Novinkou je začlenění lokalizovaného kalendáře (pokud si ho během instalace vyberete) a síťové verze instalátorů (malý instalační prográmek, který si vše potřebné k instalaci stahuje z ftp.czilla.cz).

tok

10. 7. 09:15

O tom, že nadšení (nejen) linuxových uživatelů nezná mezí, svědčí i projekt PCSX2. Ano, jedná se opravdu o emulátor herní konzoly PS2 a to pro Linux i Windows. Emulátor je ve velmi raném stádiu, ale již je např. možno spustit hru Sven Goran Eriksson's World Manager 2002 a dostat se až do hlavního menu. ;)
A když už jsem u těch emulátoru, dovolím si upozornit ještě na jeden. Jmenuje se Steem a je to emulátor Atari STE. K mání je linuxová i windowsová verze. A když už jsem u Atari, nemůžu nezmínit Amigu ;) Pro Linux existují minimálně dva projekty UAE Amiga Emulátor a XFellow.
No a když už jsme u toho, tak bez ZX Spectra by zprávička nebyla kompletní :) – pro Linux jsou asi těmi nejznámějšími Spectemu a XZX.

nomad

10. 7. 09:27

Nový hit genetického inženýrství se jmenuje Night Pearl. Jedná se o rybku, jejíž tělo obsahuje DNA medúzy, což způsobuje její světélkování ve tmě. Tato vymoženost (čti zrůdička) je k mání především v Asii, ale již údajně míří i na trh v USA. Tyto „hračky“ se údajně nedokáží množit, což má zabránit případnému škodlivému dopadu na přírodu. Trošku mi to celé připomíná název písně AC/DC – Highway to Hell.

nomad

10. 7. 09:35

Pro začínající i pokročilé crackery tu máme zajímavý trenažér – na webu Hack this site si můžete vyzkoušet své umění v prolamování se do cizích webů. Začínáte levelem 1, který je doslova pro idioty (the idiot test) a pokračujete ke stále obtížnějším úkolům. Upozornil Marek Butaš.

tok

11. 7. 09:15

Linus Torvalds poskytl rozhovor magazínu SearchEnterpri­seLinux.com. Mluví v něm především o jádru 2.6 a sporu SCO vs. IBM.

tok

11. 7. 09:23

Nový Apache 2.0.47 má opravené poměrně zásadní bezpečnostní chyby, díky kterým nebyly starší verze Apache dostatečně chráněné proti DoS útokům. Upgrade je doporučován.

tok

11. 7. 09:32

Linus vydal jádro 2.5.75 a prohlásil jej za poslední z řady 2.5, které od něj uvidíme. V dohledné době by totiž měl s Andrewem Mortonem zahájit sérii 2.6-pre. To samozřejmě neznamená, že by snad verze 2.6.0 měla vyjít v nějaké historicky krátké době – trpělivost je zatím stále ještě na místě.

mik

11. 7. 13:16

Pokud v MSIE marně hledáte favicon Tuxe vedle URL ROOTa, možná vám pomůže fígl na její zobrazení, na který přišli kluci (UPDATE: a holka :)) z gimp.cz. Upozornil Martin Hassman.

tok

CS24_early

11. 7. 14:05

Firma Lindows.com uvedla speciální verzi svého LindowsOS, která běhá přímo z CD (stejně, jako např. Knoppix). Cílová skupina produktu je jasná – uživatelé jiných OS, kteří si chtějí Lindows jen zkusit.

tok

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku