Hlavní navigace

MikroTik

Přijďte na školení MikroTik od základů po velkou síť a odnesete si router

Máte spravovat síťové prvky společnosti MikroTik, ale chybí vám potřebné znalosti a zkušenosti? Přijďte na naše školení MikroTik od základů po velkou síť a kromě všech důležitých informací si domů odnesete i vlastní router MikroTik. Seznámíte se…

13. 3. 2019 9:31

Postřehy z bezpečnosti: úroda u MikroTiků

Pravidelná sbírka bezpečnostních zajímavostí minulého týdne. Dnes si projedeme úrodu CVE, opřeme se do sociálních sítí i do balíčkovacích formátů, strháme oblíbené kecálky, a třeba se opět i poučíme.

Doba čtení: 2 minuty

VPNFilter je ještě mocnější, malware má nové moduly a cílí na MikroTiky

Bezpečnostní odborníci ze společnosti Cisco Talos sledují dál vývoj velmi mocného malware VPNFilter. Ten se od svého květnového odhalení dále vyvinul, získal nové moduly a také nové schopnosti.

Doba čtení: 4 minuty

Nová verze RouterOS MikroTik a Winbox

Vyšla nová verze RouterOS MikroTik 6.42.3, která obecně vylepšuje bezdrátovou část systému. Konkrétně opravuje výběr pásma pro LTE karty R11e-LTE, vylepšuje detekci šířky pásma připojeným klientem, zvyšuje propustnost dat při použití protokolu Nv2…

Útočníci využívají napadené routery k šíření malware Dyre

Analytici z Fujitsu Security Operations Center objevili druh bankovního trojského koně Dyre, který je šířen s pomocí stovek kompromitovaných domácích routerů. Konkrétně se tento problém týká routerů MikroTik a Ubiquiti AirOS. Dyre je obvykle…

Mikrotik: skriptování v RouterOS

RouterOS je dnes základ pro nezanedbatelné množství větších i menších sítí. Jednou z jeho vlastností jsou skripty, kterými lze dynamicky libovolně měnit konfiguraci routeru. Operační systém RouterOS je každým coulem přizpůsoben svému účelu, a tak skriptování v něm nemusí být jasné na první pohled.

Doba čtení: 9 minut

Konfigurace firewallu na RouterOS od Mikrotiku

Použití firewallu je vštěpováno lamám už od malička a není ani tak těžké narazit na počítač, kde je firewallů hned několik. Síť je už jiná liga a pokud už někdo pro její připojení do internetu používá krabičku s RouterOS, asi ho napadlo použití i jeho firewallu. Ten se od linuxového iptables liší, a než začnete, je dobré vědět jak.

Doba čtení: 7 minut

Mikrotik: jak fungují sítě

Dnešní část seriálu o Mikrotiku a sítích bych rád věnoval pouze teorii kolem sítí, protože bez ní se v příštích dílech neobejdeme. Povíme si něco o vytváření spojení, o komunikaci po síti o všech pěti dnes používaných vrstvách a nezapomeneme probrat i různé užitečné detaily.

Doba čtení: 14 minut