Hlavní navigace

Patenty

Softwarové patenty, problematika patentů obecně.

EP hlasoval pro skutečná omezení patentovatelnosti

Většina čtenářů jistě ví, že v Evropské unii (do které budeme za chvilku také patřit) zuří boj o softwarové patenty. Víte však, jaký je současný stav?

Doba čtení: 4 minuty

Softwarové patenty v EU

Dne 1.9.2003 došlo v Evropském parlamentu k projednávání návrhu zákona, jehož součástí je legalizace softwarových patentů. Softwarové patenty jsou však velkou hrozbou pro otevřený software. Mezi otevřený software patří například nejpopulárnější WWW server Apache, DNS server BIND nebo operační systém GNU/Linux.

Doba čtení: 5 minut

Hlasování o softwarových patentech odloženo

Evropský Parlament odložil hlasování o softwarových patentech, které vzbudilo vlnu odporu v celé Evropě. Nyní je hlasování plánováno na schůzi začínající 22. září. Upozornil JiKos.

3. 9. 2003 9:12

Online demostrace proti softwarovým patentům

Dne 1.9.2003 se bude v Evropském parlamentu projednávat návrh zákona, který by v Evropské unii legalizoval softwarové patenty. Jelikož je legalizace softwarových patentů velká hrozba otevřenému software, koná se 27.8.2003 v Bruselu demonstrace proti softwarovým patentům v Evropské unii.

Doba čtení: 1 minuta

Analýza linuxového kódu, který podle tvrzení SCO porušuje jejich autorská práva a obchodní tajemství

Dne 18. srpna na své obchodní výstavě, firma SCO ukázala kód, o kterém prohlašuje, že byl zkopírován do Linuxu v rozporu s autorskými právy a obchodním tajemstvím. Překlad komentáře Bruce Perense k této události vám dnes přinášíme.

Doba čtení: 4 minuty

Ve sporu SCO vs IBM je zatím vítězem Microsoft

Můj oblíbenec Robert X. Cringely přináší další úvahu na téma SCO, IBM a vůbec aktuální dění v IT. Ač se článků s touto tematikou objevuje celá řada, ty jeho opravdu stojí za přečtení.

27. 6. 2003 0:00
Doba čtení: 6 minut

SCO vysvětlovalo v Praze své postoje

Minulou středu se konala v Praze tisková konference SCO. Obsahem byla prezentace názoru SCO na žalobu IBM. Společnost SCO reprezentoval Greg Bogochwalski, ředitel SCO pro střední a východní Evropu. Zástupce ROOTa samozřejmě nemohl na této akci chybět.

Doba čtení: 4 minuty

Podepíšete petici proti SCO?

Petici proti jednání SCO můžete podepsat online na webu petitiononline­.com.

20. 5. 2003 9:14

Analýza nebezpečí SCO pro Linux

O potenciálním nebezpečí poplatků pro linuxové uživatele ze strany SCO jsme již informovali. SCO by teoreticky mohlo chtít poplatky za veškeré knihovny, které z kódu vlastněného firmou SCO vycházejí. Analýzu toho, jak nebezpečí čelit a co to pro…

10. 2. 2003 9:02

Patent AOL neohrozí Jabber

Peter Saint-Andre rozebírá na serveru Jabber.org patent firmy AOL číslo 6,499,344, který souvisí s komunikačním protokolem XMPP a dochází k závěru, že tento patent nemůže ohrozit budoucnost Jabberu.

Patentový úřad USA reaguje na kritiku

Americký patentový úřad přistupuje ke změnám, které by měly lépe vyhovět potřebám Internetu a digitálního světa vůbec. Pravděpodobně jde o reakci na tvrdou kritiku, které byl úřad podroben za obecné patenty, které zcela nepochopitelně potvrdil Amazonu. Detaily.

31. 3. 2000 0:00