Hlavní navigace

Seriál Na návštěvě

Root někdy chodí na návštěvu na zajímavá místa, aby viděl zajímavé věci a setkal se se zajímavými lidmi. Pojďte s námi také na návštěvu.

Zafukování optiky do mikrotrubiček: kilometry kabelu v proudu vzduchu

Optický kabel je možné pokládat do země nebo vést různými cestami v objektech. Věděli jste, že je možné ho také dodatečně zafukovat do připravených trubek? Přečtěte si reportáž z jedné takové akce.

Doba čtení: 9 minut

Na návštěvě v síťovém uzlu UPC, kde se potkávají koaxy, optika i bezdráty

Na první pohled obyčejný panelák na okraji Prahy, na kterém je vidět pár antén. Ve skutečnosti se uvnitř ukrývá důležitý uzel společnosti UPC, ve kterém se kříží optické kabely, koaxiální vedení i bezdrátové spoje.

Doba čtení: 7 minut

Projděte se srdcem UPC: takhle vypadá operační centrum a dohled

Tisíce optických kabelů, Syfilis i Krteček. Byli jsme se podívat v operačním a dohledovém centru v pražské centrále kabelového operátora UPC, kudy tečou data i televizní vysílání. Projděte se s námi.

2. 11. 2017 0:00
UPC

Na návštěvě stavby olejového datacentra: bunkr pro servery v Hluboké

Společnost WEDOS staví v Hluboké nad Vltavou druhé datacentrum. Chce v něm chladit servery výhradně olejem a odpadní teplo pak dodávat na nedaleké koupaliště. Byli jsme se podívat, jak stavba vypadá.

Doba čtení: 10 minut

Na návštěvě v pražském SUSE: tady se vyvíjí a testuje Linux

Navštívili jsme nové kancelářské prostory pražské pobočky společnosti SUSE. Viděli jsme vývojáře, testery, servery, ale zahráli jsme si tu i fotbálek a vypili dobrou kávu. Jak to vypadá u chameleonů?

Doba čtení: 6 minut

Na návštěvě u atomových hodin: přesnost vylepšuje mobilní sítě

O atomových hodinách slyšel každý, většina lidí tuší, že jde o zdroj velmi přesného času. My jsme se byli na takové hodiny podívat ve společnosti CETIN. Nemají tu zdaleka jen jedny.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v Radiu Beat: na bigbít je nejlepší Debian a Audacity

Rádio je zajímavý svět, který je na první pohled velmi vzdálený tomu počítačovému, ale nenechte se mýlit. I tady dnes mají servery, počítače a někdy dokonce i Linux. Na Radiu Beat posloucháte zvuk stříhaný v Audacity.

Doba čtení: 7 minut

Brněnské datacentrum Faster topí teplem ze svých serverů

Datacentrum Faster je velmi mladé a možná právě proto se v něm věci dělají hodně moderně a trochu jinak. Pojďte s námi do zeleného datacentra, kde se šetří energie i zbytečné náklady.

Doba čtení: 8 minut

Optická laboratoř: optika není zdaleka jen internet

Reportáž z návštěvy v optické laboratoře sdružení CESNET, ve které je možné vidět zajímavou techniku, vyzkoušet si provoz optické trasy a simulovat vzdálenost pomocí 300 km vláken.

Doba čtení: 4 minuty

Na návštěvě dvoukilometrového kolektoru pod Prahou, kam „nikdo nechodí“

Po prohlídce ÚTB na pražských Olšanech jsme se spustili téměř o sto metrů níže – do kolektoru, který vede na Fibichovu ulici. Teče tudy spousta mědi a hlavně vody. Holínky s sebou.

Doba čtení: 7 minut

CETIN chce opustit Ústřední telekomunikační budovu, prošli jsme si ji

ÚTB na Olšanech je už téměř čtyřicet let jednou z dominantních pražských budov. Ve své době byla dokonce nejrozsáhlejší budovou v Československu. Dnes je pro CETIN příliš velká.

Doba čtení: 11 minut

Utopte servery v oleji, ušetříte a vyhřejete městský bazén

Společnost WEDOS už několik let experimentuje s chlazením serverů pomocí oleje. Postupně došla k tomu, že už jinak chladit nechce. Staví nové datacentrum, kde se vzduchem už nepočítá.

Doba čtení: 9 minut

Na návštěvě v bezpečnostním dohledovém centru O₂ ITS

Společnost O₂ IT Services představila „Security Expert Center“. Jeho službu nabízí nejen těm, kteří spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, nýbrž komukoli, kdo zpracovává citlivá data.

Doba čtení: 5 minut

Návštěva v TTC: dřív se tu distribuovaly noviny, dnes internet

V bývalé budově tiskáren v Praze vzniklo druhé datacentrum TTC, které je od toho původního vzdáleno jen několik set metrů. Budova vznikala pět let a je plná chytrých řešení, automatizace a čidel. Pojďte s námi nahlédnout dovnitř, projít se moderním datacentrem a prohlédnout si jeho vybavení.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v simulátoru Boeing 737 NG na FIT VUT

Počítače jsou dnes součástí celého našeho světa a najdeme je také v letadlech, kde mají čím dál důležitější roli. Na Fakultě informačních technologií VUT v Brně mají vlastní simulátor, na kterém mohou studenti pracovat a testovat vlastní software. Umožňuje jim to vystoupit z prostředí monitoru a klávesnice.

Doba čtení: 4 minuty

Stavba datacentra Kokura: když o stavbě rozhodují ajťáci

Seznam.cz se před časem přestěhoval do vlastního. Postavil si své datacentrum Kokura doslova na zelené louce. Díky tomu, že firma nechce prostory pronajímat, mohli o stavbě rozhodovat sami ajťáci. Nemuseli se ohlížet na obchodní nebo marketingové zájmy, ale postavili si datacentrum podle svého.

Doba čtení: 5 minut

Na návštěvě v síťovém srdci sdružení CESNET

Sdružení CESNET propojuje české akademické sítě už téměř dvacet let. Jeho prostřednictvím tečou data z a do celého světa. Protože jde o vědecká data z různých experimentů, má síť hodně specifické zatížení – nárazové a ohromné. Zašli jsme na návštěvu do dejvického sídla organizace, které je zároveň centrem celé sítě.

Doba čtení: 10 minut

Na návštěvě u ostravského superpočítače Anselm

Superpočítač si většina z nás představí jako ohromnou bílou halu naplněnou hučícími racky se servery. V Ostravě ovšem mají jeden z nejvýkonnějších počítačů v Česku, který se jim vešel do lodního kontejneru. Stojí si na trávě za budovou a tváří se nenápadně. Zajeli jsme se podívat na něj i do něj.

Doba čtení: 11 minut

Na návštěvě pod Žižkovskou věží: od analogového vysílání k datacentru

Analogové vysílání televize je už pár let za námi a zbyla po něm spousta volných prostorů ve vysílacích objektech. České Radiokomunikace začaly tyto prostory postupně měnit v IT datacentra. Byli jsme navštívit budovu u Žižkovské věže a zjistit, co taková proměna vysílače v datacentrum obnáší.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě na Ještědu: technologie v unikátní stavbě

Ještěd je dominanta severních Čech, stavba století a unikátní budova propojující restauraci, hotel a technologické centrum především pro vysílání rozhlasového a televizního vysílání. Prošli jsme celou budovu a byli jsme i na místech, kam se běžný návštěvník nepodívá. Co jsme tam viděli a co jsme slyšeli?

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v NTK: místní WiFi rozbíjí Macocha

Národní technická knihovna je novou dominantou univerzitního areálu v pražských Dejvicích. Dokončena byla před třemi lety a je nabitá moderními technologiemi. Je to například jedna velká BTS, je tu rozsáhlá počítačová síť a místní Macocha ovlivňuje WiFi infrastrukturu. Proč a co je to ta Macocha?

Doba čtení: 11 minut

Na návštěvě v bratislavském datacentru Datacube

Pod pojmem datacentrum se obvykle ukrývá místnost, ve které jsou servery. Může jít ale o různé kategorie: od malé místnůstky někde ve sklepě, přes kancelářskou budovu až po skutečně specializované zařízení. Do jednoho datacentra z poslední jmenované kategorie jsme se zajeli podívat do Bratislavy.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v serverovně u Active 24: vlastně přeprodáváme elektřinu

Další z našich návštěvních článků. Tentokrát jsme se zašli podívat k jednomu z velkých českých web hosterů. Viděli jsme kanceláře, ale i serverovnu s dvěma stovkami serverů. Průvodcem nám byl člověk nejzasvěcenější – vedoucí týmu linuxových administrátorů Tomáš Hála. Povídali jsme si nejen o serverech.

Doba čtení: 10 minut

Na návštěvě v IPv6 laboratoři: jste kompatibilní?

Den „spuštění“ IPv6 se blíží a svědomitější poskytovatelé, operátoři a provozovatelé služeb se připravují na to, aby v červnu měli vše připravené na nový protokol. Někdy je ale poměrně těžké zjistit, jestli všechno skutečně funguje jak má. Proto byla v Praze otevřena IPv6 laboratoř, kde je možné získat informace i zkušenosti.

Doba čtení: 7 minut

3D tiskárna RepRap: vytiskněte si třeba brýle

Tajemné zařízení ukrývající se pod názvem 3D tiskárna RepRap umožňuje modelovat z různých materiálů téměř libovolné reálné objekty. Na tiskárně RepRap pracuje otevřená komunita na celém světě a vzniká tak unikátní open-source hardwarový projekt. Navštívili jsme jednoho z českých vývojářů – Josefa Průšu.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v srdci českého internetu NIX.CZ

Internet je rozsáhlá síť bez centrálního bodu. Přesto to neznamená, že neexistují důležité uzly, přes které teče ohromné množství dat a tvoří tak velmi důležitá propojovací místa. Tím největším českým je NIX a my jsme se na něj byli podívat. Jak to vlastně vypadá v nejživějším bodě českého internetu?

Doba čtení: 8 minut