Hlavní navigace

Jedenáct nástrojů pro analýzu a vizualizaci dat

28. 5. 2010

Sdílet

V práci i doma často potřebujeme udělat analýzu dat. Ať už se jedná o domácí účetnictví, sledování váhy nebo příliv nových klientů, tak vždy je dobré si graficky znázornit trendy a mít tak jasnější představu, kam směřujeme.

Na serveru Linuxlinks.com vyšel seznam jedenácti nástrojů, které vám právě k tomuto účelu mohou pomoci. Jsou zde nástroje, které poběží přímo z příkazové řádky i nástroje s propracovaným GUI. Ke každému je zde krátký popis funkcí a obrázek výstupu.

Do seznamu se dostaly gnuplot, Ctioga, LabPlot, matplotlib, QtiPlot, ROOT, jHepWork, GLE, PLplot, RLPlot a Genius.

QtiPlot
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 28. 5. 2010 23:18

    bitsmith (neregistrovaný)

    Manzelka biochemicka pouziva k plnej spokojnosti Scidavis po zisteni, ze QtiPlot je spoplatneny pre majoritnu platformu a proprietarny Origin je bloatware, ktory nestoji za pozadovane peniaze. Vrele odporuca.

  • 31. 5. 2010 9:25

    Izak (neregistrovaný)

    Diky, koukam ze vzdy se najde zajimavy program, ktery autorum utece a pritom je to mozna skoda

  • 31. 5. 2010 9:43

    Karel (neregistrovaný)

    Trochu mě zarazilo, že výčet SW zrovna moc neodpovídá textu zprávičky. Pod pojmem „nástroj pro analýzu a vizualizaci dat“ si člověk představí něco trochu jiného.
    Rozřešení dal původní článek – není o nástrojích pro analýzu a vizualizaci dat, ale o plotting tools. První věta pak říká „A plotting tool is computer software which helps to analyze and visualize data“.
    Prosím, dávejte si při překladu pozor na smysl původního článku. Vyjmenovaných 11 nástrojů sice poměrně slušně pokryje pojem „nástroj pro vizualizaci dat“, ale co se týká „nástroj pro analýzu dat“ je to docela mimo. Zmiňované nástroje vám tak maximálně data nějak přetřídí, spočítají věci jako je směrodatná odchylka apod., ale tím jejich analytické možnosti obvykle končí. Pokud by tedy článek skutečně byl o „nástrojích pro analýzu a vizualizaci dat“, byl by to propadák. Jenže on není, protože byl o něčem jiném, než co podsouvá zprávička.

  • 31. 5. 2010 14:19

    mtd

    a jake jsou nastroje pro analyzu a vizualizaci, ktere jsou zadarmo? ja po necem takovem patram, ale vzdycky jsem nakonec skoncil u toho, ze jsem si musel nejaky jednoucelovy nastroj udelat sam, nebo jsem pouzil treba R, nekdy jde pouzit treba weka atd..

  • 1. 6. 2010 9:53

    Z (neregistrovaný)

    Souhlasim, take jsem cekal neco jineho.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky