Hlavní navigace

Mozilla chce zapnout DoH všem, vyzývá k připomínkování

Sdílet

Petr Krčmář 19. 11. 2020
Firefox DNS over HTTPS

Mozilla už delší dobu připravuje Firefox na nástup DNS-over-HTTPS (DoH). Po prvních smělých experimentech ale začala postupovat opatrněji. V loňském roce totiž postup kritizovali zástupci Velké Británie, kteří poukazovali na to, že nový způsob přenosu informací z DNS znemožní kontrolu provozu ve firemních sítích a zabrání také například funkcím rodičovské kontroly.

Mozilla tedy nyní spustila veřejnou konzultaci, ve které chce posbírat zpětnou vazbu především od zástupců vlád a poskytovatelů připojení. Připomínky bude možné zasílat následujících 45 dnů, tedy do 4. ledna 2021. Všechny zaslané připomínky budou zveřejněny, pokud si odesílatel nebude přát opak.

DoH umožňuje prohlížeči (či jiné aplikaci) obejít místní DNS resolver a ptát se šifrovaným kanálem vybraného poskytovatele v internetu. Cílem je znemožnit monitoring či cenzuru na místní síti nebo na národní úrovni. Mozilla ovšem za plošné nasazení čelí kritice. Na část připomínek už reagovala a zavedla například možnost vynutit na síti použití místního resolveru (canary domain), nastavit si vlastního poskytovatele DoH a přidala konfigurační volby do nastavení.

Našli jste v článku chybu?